Okres ciąży jak i sam poród, jest doświadczeniem mocno obciążającym organizm kobiety, zarówno psychicznie jak i fizycznie. Wzrasta wtedy zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Dlatego tak ważna jest w tym okresie dieta. Jak się odżywiać, aby uzupełnić niedobory składników i wrócić do wagi sprzed ciąży? Przedstawiamy dietę, którą można stosować również w trakcie karmienia piersią.

Regularne posiłki w ciągu dnia

Ważne, aby dziennie spożywać 5 posiłków w odpowiednich odstępach czasu. Między pierwszym a drugim śniadaniem, nie powinno minąć więcej, niż 3 godziny. Natomiast po obiedzie, przerwa może wynosić do 4 godzin.

Regularność posiłków zapewnia szybszą przemianę materii, dzięki czemu waga po porodzie będzie spadać. Żeby strawić jedzenie i dostarczyć je do tkanek, organizm po jedzeniu zużywa energię, a to przyspiesza procesy metaboliczne, nawet o 10%.

Zdrowe produkty 

Aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, warto sięgać po produkty ekologiczne. To gwarancja wysokiej zawartości witamin, ale także braku szkodliwych substancji.

Dieta po porodzie powinna być bogata w warzywa i owoce, ale również białko oraz odrobinę węglowodanów. Warto wybierać te warzywa, które można spożywać na surowo lub po krótkiej obróbce termicznej, np. marchewka surowa - nie gotowana. Makarony czy kasze najlepiej spożywać al dente. W takiej postaci mają niższy indeks glikemiczny. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym (zawierające skrobię i cukier), wyzwalają uczucie głodu.

Duże znaczenie w diecie ma również mięso, które jest źródłem krwiotwórczego żelaza oraz cynku. Natomiast ryby są bogate w kwasy omega-3 i zawierają witaminę D. Nie należy unikać tłuszczu za wszelką cenę. Można wybierać zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek - koniecznie tłoczona na zimno. Warto także pić duże ilości wody i zrezygnować z napojów gazowanych oraz mocno słodzonych. 

Równowaga najważniejsza

Po porodzie przede wszystkim organizm powinien dojść do siebie. Nie należy stosować rygorystycznych diet, aby za wszelką cenę zrzucić nadprogramowe kilogramy. Ważna jest zrównoważona dieta, konsekwencja i cierpliwość, a także produkty najwyższej jakości. To pozwoli dostarczyć organizmowi wszelkich niezbędnych składników, a w przypadku karmienia piersią, również dziecku.

Zbilansowana dieta poporodowa powinna być bogata w pełnowartościowe produkty. Warto także jeść częściej, ale mniejsze porcje. To wszystko spowoduje, że organizm nabierze sił i zregeneruje się, a waga stopniowo będzie spadać w dół.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Wartości odżywcze Surówka por, marchew, seler

Wersja do druku