Przeznaczony do walki z zanieczyszczeniami powietrza, alergenami, bakteriami czy nieprzyjemnymi zapachami, oczyszczacz powietrza może przydać się w wielu polskich domach. Jak pokazują ostatnie lata, smog nie jest domeną dużych miast a miejscowości takie jak Rybnik, Pszczyna czy chociażby Opoczno zmagają się z przekroczonymi normami jakości powietrza przez ponad 100 dni w roku. Jak wybrać więc właściwy oczyszczacz, dostosowany do indywidualnych potrzeb? Sprawdź poradnik, w którym zebraliśmy najważniejsze informacje.

1. Kto potrzebuje oczyszczacza powietrza?

Praktycznie 90% powierzchni Polski (z wyłączeniem terenów nadmorskich) stanowi czerwoną plamę na mapie Europy. Występujący często niezależnie od pory roku smog przyczynia się do śmierci 48 tys. Polaków rocznie. Nie jest on jednak jedynym problemem, z jakim zmagamy się na co dzień. Pyłki roślin, roztocza kurzu domowego potrafią również utrudnić życie, o czym dobrze wiedzą wszyscy alergicy.

2. Co daje oczyszczacz powietrza?

Wyposażony w zestaw filtrów (HEPA, węglowy oraz wstępny), oczyszczacz powietrza zatrzymuje znakomitą większość zanieczyszczeń występujących na co dzień w naszym otoczeniu. Począwszy od wyżej wymienionych pyłów zawieszonych, roztoczy czy pyłków roślin, przez drobnoustroje, bakterie, lotne związki organiczne, na drażniących zapachach skończywszy. Oprócz tego wiele urządzeń wyposażonych jest np. w jonizatory lub nawilżacze powietrza. Przywracając równowagę jonową w pomieszczeniu, jonizacja wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Oczyszczacze z nawilżaczami zaś (tzw. urządzenia 2w1) chronią nasze spracowane śluzówki gardła i nosa przed wysuszeniem, co z pewnością docenią osoby cierpiące często z powodu chorób górnych dróg oddechowych, jak również alergicy czy astmatycy. Tradycyjne oczyszczacze powietrza, jak i modele 2w1 znajdziesz w rankingu przygotowanym przez specjalistów w dziedzinie oczyszczaczy powietrza WybierzOczyszczacz.pl.
 

3. Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

  • Wydajność dopasowana do powierzchni

Parametrem, który najlepiej zobrazuje potencjał drzemiący w danym urządzeniu jest jego wydajność. Wydajność oczyszczaczy powietrza ma bezpośredni wpływ na szybkość, z jaką urządzenie oczyści daną powierzchnię. Przyjmuje się, iż w ciągu godziny oczyszczacz powinien być w stanie wymienić powietrze w pomieszczeniu trzykrotnie. Dlatego też znając powierzchnię pomieszczenia, możemy obliczyć jego objętość (pole powierzchni x wysokość). Otrzymaną objętość zaś pomnożyć przez 3, aby otrzymać minimalną wydajność urządzenia, wyrażoną za pomocą współczynnika CADR. Eksperci z Wybierzoczyszczacz.pl radzą jednak, aby kupując oczyszczacz zawsze wybierać urządzenia o nieco większym CADRze, przeznaczone do większej powierzchni od tej, którą posiadamy. W ten sposób oszczędzimy urządzeniu ciągłej pracy w trybie turbo, co przełoży się na niższy pobór prądu oraz mniejszy hałas. Niezłą wydajność prezentują chociażby oczyszczacze marki Philips, które zostały zestawione w rankingu oczyszczaczy powietrza Philips.

 

  • Tryby pracy, w tym najważniejszy – tryb automatyczny

Elementem, który bezpośrednio wpływa na codzienną pracę oczyszczacza powietrza jest jego tryb automatyczny. To on odpowiada za moc z jaką urządzenie będzie oczyszczało powietrze w określonych warunkach. Oczywiście w każdym oczyszczaczu istnieje również regulacja manualna. Jednak to dobrze zaprogramowany, skorelowany z restrykcyjnymi normami jakości, tryb automatyczny jest w stanie skutecznie chronić użytkownika przed zanieczyszczeniami, bez konieczności bez zaprzątania sobie głowy ustawieniami. 

 

  • Odpowiedni zestaw filtrów

Drugim niezwykle istotnym elementem, na który warto zwrócić uwagę są filtry. Podstawowy zestaw filtracyjny, składający się z filtra HEPA, węglowego oraz wstępnego jest absolutnie wystarczający do zagwarantowania skutecznej ochrony przed pyłami zawieszonym, pyłkami roślin, bakteriami, szkodliwymi gazami czy sierścią zwierząt. Wszelkie dodatkowe metody filtracji, jak np. lampa UV czy filtr fotokatalityczny mogą być traktowane jako ciekawy gadżet, jednak nie wpłyną zauważalnie na skuteczność oczyszczania. Zdaniem ekspertów z Wybierzoczyszczacz.pl warto wybierać urządzenia posiadające standardowy zestaw filtrów. Wszelkie dodatkowe rozwiązania mogą tylko niepotrzebnie zwiększyć cenę urządzenia, nie przynosząc relatywnej różnicy w jakości oczyszczania.

 

  • Budżet na zakup i eksploatację sprzętu

Szacując budżet, zaplanujmy kwotę na zakup oczyszczacza powietrza, jak i jego późniejszą eksploatację. Ogromna gama dostępnych modeli sprawia, iż możemy wybierać zarówno spośród urządzeń za kilkaset złotych, jak i takich, które kosztują 7-8 tysięcy. Cena jednak może nie być tu najlepszym doradcą, zważywszy, że najdroższe oczyszczacze powietrza mogą być przeznaczone do specjalistycznego użytku, np. w celach medycznych. Tanie urządzenia nieznanych producentów kuszą niską ceną, lecz w przyszłości mogą okazać się kosztowne w eksploatacji. Oczywiście nie jest to regułą, a składowych wpływających na cenę urządzenia jest znacznie więcej. Dlatego też dokonując zakupu, warto porównać sobie kilka modeli, analizując zarówno koszt oczyszczacza, jak i okresowej wymiany filtrów czy poboru prądu.

 

  • Pobór prądu

Wspomniany już pobór prądu może mieć przełożenie na kwoty comiesięcznych rachunków. Na szczęście w przypadku oczyszczaczy powietrza, zużycie prądu jest praktycznie nieodczuwalne. 60 W w trybie turbo można porównać do prądu zużywanego przez tradycyjną żarówkę. Zakładając jednak średnie zużycie prądu na poziomie 20 W, dzienny koszt eksploatacji oczyszczacza to 0,29 zł, co w skali miesiącu daje 8,7 zł. Przykładem wydajnego, a zarazem oszczędnego oczyszczacza może być chociażby oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan.

  • Głośność

Ostatnim, choć niemniej ważnym aspektem jest głośność oczyszczacza powietrza. Na szczęście większość modeli należy do cichych urządzeń, których szum może być jedynie zauważalny w przypadku intensywnych trybów pracy. Średnia głośność oczyszczaczy zawiera się w przedziale od 20 do 60-70 dB, w zależności od trybu pracy, mocy urządzenia i technologii w nim zawartych. Sporo producentów wyposaża swoje urządzenie w tryb silent (zwany też często nocnym), którego cicha praca zagwarantuje komfortowy sen domownikom.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

oczyszczacz powietrza czy warto kupić
nawil?acz powietrza

Wersja do druku