Endometrioza to poważna kobieca choroba. Przyczyny powstawania tego schorzenia nie są do końca znane, dlatego jego całkowite wyleczenie nie jest na ten moment możliwe. Terapia endometriozy polega na łagodzeniu objawów, a w zaawansowanym stadium choroby – usunięciu ognisk endometrialnych z organizmu Pacjentki.


Co to jest endometrioza i jak się objawia?

Endometrium to tkanka naturalnie wyściełająca jamę macicy. W trakcie cyklu miesięcznego, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, błona ta złuszcza się i wypływa wraz z krwią miesiączkową na zewnątrz. W przypadku endometriozy, endometrium może znajdować się poza macicą np. w jajnikach lub jajowodach, przy czym podlega takim samym procesom jak zdrowe tkanki. W zależności od fazy cyklu endometrium narasta, a następnie obumiera. Jednak przez wzgląd na jego różną lokalizację, organizm nie może go wydalić. W ten sposób dochodzi do powstawania zrostów, torbieli i ognisk chorobowych.  Objawy endometriozy najczęściej dotyczą dolegliwości bólowych, zaparć, krwawień z dróg rodnych (czasami także z odbytu), częstych wzdęć oraz problemów z płodnością.

Badania nad patogenezą choroby trwają od wielu lat, jednak ich wyniki w dalszym ciągu nie są jednoznaczne. Istnieje wiele teorii, które tłumaczą przyczyny powstawania tej dolegliwości, a wokół endometriozy przez ten czas narosło wiele, wprowadzających Pacjentki w błąd, mitów.

MIT 1

Endometrioza zawsze musi boleć

Faktem jest, że dolegliwości bólowe, nasilające się w ostatniej fazie cyklu są najbardziej typowym objawem endometriozy. Silny dyskomfort bardzo często jest powodem, dla którego Pacjentki zgłaszają się do specjalisty. Jednak medycyna zna przypadki, gdy kobiety nawet w zaawansowanym stadium choroby nie odczuwały żadnych dolegliwości bólowych, a Pacjentki zupełnie zdrowe, co miesiąc walczyły z ogromnym bólem.

Mit 2

Ciąża jest najlepszym lekarstwem na objawy endometriozy

W ciąży organizm kobiety produkuje znacznie więcej hormonów,  co za tym idzie, w tym okresie objawy endometriozy bardzo często ustępują. Jednak nie jest to zasada. Bywa, że zwiększona produkcja estrogenów w pierwszych trymestrach powoduje nasilenie dolegliwości. Po porodzie i okresie połogu wraz z powrotem do normalnego cyklu miesięcznego, wracają także -> objawy endometriozy.

MIT 3

Endometrioza jest bardzo rzadko spotykaną chorobą

Według szacunkowych danych z endometriozą może się zmagać nawet 300 mln kobiet na całym świecie. Realna ocena skali problemu jest skomplikowana, ponieważ diagnoza tego schorzenia zajmuje średnio 10 lat. W związku z tym wiele Pacjentek nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje. Endometrioza dotyka najczęściej kobiety w wieku rozrodczym, a wiele z nich dowiaduje się o chorobie dopiero w chwili, gdy chcą zajść w ciążę. Endometrioza jest bowiem bardzo często przyczyną niepłodności.

MIT 4

Usunięcie jajników jest najlepszym sposobem na leczenie endometriozy

Endometriozę można leczyć na kilka sposobów – w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Odpowiednia dieta, leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne usunięcie ognisk endometrialnych to najczęściej stosowane metody. W bardzo ciężkich przypadkach, gdy wymienione wcześniej sposoby leczenia endometriozy nie przynoszą rezultatów można zastosować tzw. radykalne leczenie chirurgiczne, czyli wycięcie macicy wraz z jajnikami. Taką operację przeprowadza się wyłącznie u kobiet, które nie chcą mieć dzieci w przyszłości. Jednak około 15% Pacjentek po radykalnym leczeniu nadal skarży się na dolegliwości bólowe.

MIT 5

Endometrioza dotyka tylko kobiet w wieku 30-40 lat

Nie jest to prawda. Z endometriozą walczą zarówno kobiety młodsze, jak i starsze. Ze względu na to, że rozpoznanie choroby trwa bardzo długo, średni wiek, w jakim Pacjentki dowiadują się, że cierpią na to „tajemnicze schorzenie” to 25-30 lat.

Aby skutecznie leczyć endometriozę niezbędna jest prawidłowo postawiona diagnoza. Odpowiednio dobraną terapię zaproponują tylko eksperci w dziedzinie.  Wrocławskie centrum leczenia endometriozy powstałe w klinice Medicus, dysponuje najnowocześniejszym sprzętem, który umożliwia wykonanie badań, potwierdzenie choroby oraz jej stadium.  

Chcesz się dowiedzieć więcej? Wejdź na naszą stronę Medicus.com.pl

lub odwiedź naszą klinikę pod adresem: pl. Strzelecki 24, 50-224 Wrocław

Źródło: Medicus - Specjalistyczne Centrum Medyczne z Wrocławia

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Jak się spakować do porodu

Wersja do druku