Na poród w szpitalu prywatnym decyduje się coraz więcej kobiet. Najczęściej takie placówki są lepiej wyposażone, zatrudniają wykwalifikowany personel i zapewniają ciężarnej dodatkowe udogodnienia, które w szpitalach publicznych nie zawsze są dostępne.

Jak wygląda poród w szpitalu prywatnym?

Poród w szpitalu prywatnym może odbyć się siłami natury lub przez cesarskie cięcie. O jego rodzaju decyduje kobieta. Ponadto każda taka placówka zapewnia odpowiednie warunki do porodów: w wodzie, lotosowego oraz w pozycji innej niż leżąca. Sale porodowe są wyposażone w nowoczesne łóżka, prysznic, dużą wannę, miejsca do wypoczynku dla osób towarzyszących oraz piłki gimnastyczne, masażery i inne urządzenia, dzięki którym ciężarna może się zrelaksować i uśmierzyć ból spowodowany skurczami macicy.

Ciężarna może zdecydować się także na dodatkowe usługi podczas porodu. Jedną z nich jest asysta wybranej przez siebie położnej lub ginekologa. Ponadto w ofercie jest także konsultacja dietetyczna, laktacyjna, fizjoterapeutyczna, a także szkoła rodzenia i wizyta patronażowa w warunkach domowych.

Po porodzie w szpitalu prywatnym kobieta wraz z dzieckiem są umieszczani na jednoosobowej sali wyposażonej we wszystkie potrzebne udogodnienia. Standard pobytu jest utrzymany naprawdę na wysokim poziomie. Dzięki zapewniony jest komfort, spokój i intymna, rodzinna atmosfera.

Decydując się na poród w szpitalu prywatnym, ciężarna otrzymuje gwarancję przyjęcia na oddział. Oznacza to zapewnione miejsce w placówce medycznej w dniu porodu. Na pewno nie zdarzy się sytuacja, że kobieta zostanie odesłana z powodu braku miejsca. Przez cały pobyt opiekę nad ciężarną sprawuje doświadczony, wykwalifikowany zespół medyczny: położne, pielęgniarki, lekarz ginekolog, neonatolog i anestezjolog. Szpitale dysponują także oddziałem intensywnej terapii.

Poród w szpitalu prywatnym i publicznym – różnice

Poród w szpitalu prywatnym różni się od porodu w szpitalu publicznym przede wszystkim warunkami pobytu. Bardzo często kobiety po urodzeniu dziecka przebywają na dwu- lub czteroosobowych salach, wyposażonych jedynie w podstawowy sprzęt (łóżko, stolik, wspólny przewijak), którego jakość nie zawsze jest najlepsza. Zdarzają się oczywiście nowoczesne placówki, jednak nie wszędzie.

W publicznych szpitalach cesarskie cięcie jest wykonywane tylko w przypadku zaistnienia wyraźnych wskazań medycznych. W placówce prywatnej ciężarna może zdecydować się na ten zabieg, jeżeli ma taką ochotę.

W publicznych szpitalach nie zawsze istnieje możliwość porodu w wodzie lub w dogodnej pozycji. Niekiedy nie zezwala się na obecność osoby towarzyszącej. Natomiast w części placówek takie udogodnienia są dodatkowo płatne.

Ile kosztuje poród w szpitalu prywatnym?

Cena porodu w szpitalu prywatnym zależy od wybranego pakietu i dodatkowych usług. Podstawowy koszt porodu naturalnego to ok. 8000 zł, a cesarskiego cięcia 11000 zł. Dostępna jest także rozszerzona opcja, za którą trzeba zapłacić prawie 18000 zł.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Oczyszczacz powietrza Aldi

Wersja do druku