Nowy Jork jawi się jako miasto futurystyczne, na wskroś nowoczesne, szczególnie z zewnątrz. Tymczasem wnętrza w stylu New York to coś zupełnie innego. Połączenie tradycji i nowoczesności z dużym naciskiem na wygodę. Poznaj nasze sposoby na urządzenie salonu w stylu New York.

Salon w stylu New York – ogólna charakterystyka

Wnętrza w stylu New York tworzone są z myślą o wygodzie pracy i odpoczynku. Tu liczy się nie tylko wygląd wnętrza, ale i materiały, które zostały użyte do jego aranżacji. Styl New York to luksus w dyskretnym opakowaniu. W przeciwieństwie do błyszczącego i epatującego bogactwem glamour, New York jest skromy, ale nie ascetyczny. Widać to wyraźnie choćby na przykładzie mebli, które powinny być wykonane ze szlachetnych gatunków drewna. Ideałem jest drewno z ciekawym układem słojów, które będzie jednocześnie nietuzinkową dekoracją salonu. Przy tworzeniu wnętrz w stylu New York dekoratorzy chętnie sięgają po drewno orzecha amerykańskiego.

Nie tylko drewno, ale też obicia mebli i dekoracyjne dodatki powinny być z górnej półki. Styl New York dobitnie udowadnia, że diabeł tkwi w szczegółach, a droższe i bardziej luksusowe wyposażenie wnętrz faktycznie wywiera wpływ na komfort wynikający z ich użytkowania. Przy tym nie można nie zauważyć, że New York to styl ludzi bogatych, ale nieczujących potrzeby obnoszenia się ze swoim stanem posiadania.

Salon w stylu New York – jak dobrać meble

Styl New York lubuje się w ciemnych meblach, które mają stanowić o powadze i dostojeństwie wnętrza. Stąd nie znajdziemy tu sosnowych czy bukowych mebli i to wcale nie dlatego, że są tanie. Nie pasują do mieszczańskich wnętrz w stylu New York. Jedynie meble kuchenne mogą pozostać jasne, najczęściej przyjmują białą barwę.

Same meble powinny być idealne w formie, wykonane z dużą dbałością o wszelkie detale wykończenia. W większości przypadków są to meble obiciowe, przy czym obicia powinny być wykonane ze szlachetnych tkanin. Bardzo modne są pikowane sofy, kanapy i fotele. Styl New York czerpie to, co najlepsze z wnętrz w stylu lat osiemdziesiątych, dlatego meble obowiązkowo powinny stać na cienkich i prostych nogach.

Salon w stylu New York – dodatki w stylu New York

Styl New York to proste, pozornie niewyróżniające się dodatki: pikowane lub dekorowane nadrukiem poduszki, klasyczne lampy na prostych podstawach, ozdobne świeczniki i lampiony, okrągłe wazony (Zobacz: dekoracje na MyHoneyHome.pl). Wydają się banalne, w rzeczywistości są tym ostatnim akcentem wykończenia wnętrza. To one sprawiają, że pomieszczenia wydają się przytulne, ciepłe, domowe, idealne by w nich mieszkać i odpoczywać. Dodatkom w stylu New York obca jest dekoracyjna awangarda. To bardziej nawiązanie do tradycji w najlepszym znaczeniu tego słowa.

Salon w stylu New York – kolorystyka wnętrz w stylu New York

Kolorystycznie salon w stylu New York jest bardzo stonowany. Nie ma tu miejsca na zabawę kolorami tak chętnie stosowaną we wnętrzach w stylu boho czy rustykalnych. New York to umiłowanie tradycji, także pod względem barw, a więc jasne ściany, drewniane podłogi, ciemne drewniane meble z jasnymi obiciami. Dominuje czerń i biel, a obok nich odcienie beżu i brązu, butelkowa zieleń i ciemny błękit. Niejakie urozmaicenie wprowadzają dekoracyjne dodatki, na których wyraźnie widać srebrne i złote motywy.

Nie znaczy to oczywiście, że nie można wprowadzić do nowojorskich wnętrz innych kolorów. Mogą pojawić się na zasłonach, poduszkach czy dekoracyjnych dodatkach. Jednak warto uważać, by żywe, jaskrawe kolory nie zdominowały wnętrza. W żadnym razie nie będzie to zgodne z duchem stonowanego, nieco wyniosłego, bardzo eleganckiego i poważnego stylu New York. O ile glamour można przyrównać do kochającej biżuterię kobiety, New York jawi się raczej jako dystyngowany mężczyzna z cygarem w palcach zasiadający w wygodnym fotelu.

Salon w stylu New York – jak dobrać oświetlenie

Oświetlenie wnętrz w stylu New York to klasyka w nieco unowocześnionym wydaniu. Zamiast tradycyjnych żyrandoli można spotkać duże plafony i lampy wiszące. Często stosowanym rozwiązaniem są reflektorki punktowe umieszczone nie tylko na obrzeżach salonu, ale także w jego środkowej części.

Nie można zapomnieć o lampach, które przy całym swoim uroku i funkcji dekoracyjnej, wprowadzają do wnętrza przytulną i ciepłą atmosferę. W stylu New York lampy są czymś oczywistym – lampy stojące, stołowe i wiszące mają prawo, a nawet obowiązek czuć się w nowojorskich wnętrzach szczególnie dobrze. Bez nich to nie byłoby to samo.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Połącz salon z kuchnią

Wersja do druku