Zmieniające się trendy wnętrzarskie, trudności na rynku nieruchomości czy coraz mniejszy metraż pomieszczeń sprawiają, że tradycyjny rozkład mieszkań uległ poważnej zmianie. Obecnie kuchnia oraz salon stanowią wspólną przestrzeń nie tylko w klasycznych kawalerkach. Okazuje się, że ich połączenie nie tylko otwiera pomieszczenie, ale też właściwie urządzone jest funkcjonalnym i wygodnym miejscem do codziennych aktywności. Służy do gotowania, spożywania wspólnych posiłków czy odpoczywania na kanapie. 
Projektanci urządzają takie wnętrza w nowoczesnym stylu, stawiając na integrację i dbając o optymalne wyznaczenie poszczególnych przestrzeni użytkowych. Spójna aranżacja pomieszczeń jest możliwa, w dodatku istnieje na to kilka różnych metod. Do wyboru mamy funkcjonalne wyspy, jak i kuchnię w pełni otwartą na salon. Styl oraz układ wyposażenia pozostaje kwestią indywidualną, jednak warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które decydują o ostatecznym efekcie. Dzięki temu salon połączony z kuchnią stanie się przyjemnym miejsce do spędzania czasu oraz centrum domu.
źródło: https://decowall.pl/

Przełamywanie monotonii

W przestrzeni wielofunkcyjnej, którą stanowi salon i kuchnia znajdują zastosowanie jednolite jasne kolory. Łatwo jednak popaść w monotonię i przesadzić z uwielbianymi przez Polaków szarościami, brązami czy beżami. Doskonale wtedy sprawdzają się zdecydowane akcenty kolorystyczne. Wystarczy jeden dodatek, który wyróżnia się na tle monochromatycznych ścian i mebli. Może to być czerwony fotel, żółta kanapa czy granatowa zasłona. Dzięki temu unikniemy monotonii i nadamy aranżacji nowoczesnego stylu. Podstawą każdego pokoju dziennego jest duża i wygodna kanapa, która jest również centrum salonu połączonego z kuchnią. Na niej spędza się najwięcej czasu, dlatego powinna być jak najbardziej komfortowa. Praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie jej na środku połączonej przestrzeni, tyłem do kuchni. W ten sposób wyznaczy jasną granicę pomiędzy pomieszczeniami. 

Praktyczna wyspa

Innym pomysłem na aranżację wnętrza jest zbudowanie wyspy pomiędzy kuchnią i salonem. Pełni wówczas funkcję płyty grzewczej oraz stołu. Gotując, mamy pełny widok na kuchnię i salon, można się również swobodnie przemieszczać pomiędzy tymi przestrzeniami. To bardzo praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza podczas imprez i spotkań, kiedy przez cały czas można pozostawać w kontakcie z gośćmi, mimo przygotowywania posiłków. 

Wydzielanie przestrzeni tapetą

Wielu projektantów zwraca uwagę na to, by podczas łączenia salonu z kuchnią, wydzielić część jadalną, kuchenną i dzienną. Można tego dokonać, wykorzystując omówione wcześniej  metody albo zastosować tapetę. Ciekawy print, zgodny ze stylistyką wnętrza, można umieścić na ścianie za stołem lub kanapą, tworząc tym samym kącik jadalny lub do relaksu. Motywów jest naprawdę wiele: poprzez niezwykle modne nawiązania roślinne i kwiatowe, geometryczne wzory czy imitacje stolic europejskich. Decydując się na taką dekorację, warto pamiętać, że tapeta sprawdzi się tylko na jednej ścianie, podkreślając charakter wnętrza lub maskując jego niedoskonałości. Tapeta dekoracyjna dodaje wnętrzu przytulności i sprawia, że ściana wydaje się bardziej miękka. Kluczem do sukcesu jest jednak dopasowanie jej rodzaju do wielkości, funkcji czy kształtu pomieszczenia. Istotną rolę pełni również kolor i wzór, a także fragment ściany i jej płaszczyzna. Tapeta jest główną ozdobą, podobnie jak kolorystyczny akcent meblowy czy wyspa, dlatego aranżując wnętrze należy podjąć decyzję, który z tych elementów najbardziej odpowiada naszym potrzebom i przyjętej stylistyce.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku