Zima coraz bliżej – wraz z nią zaś nieuchronnie nadciągają niskie temperatury. Utrzymanie optymalnej temperatury w domu jest jednak trudne, jeśli okna i drzwi pozostają nieszczelne. Aby mieć gwarancję, że te będą w zimie dobrze chronić dom przed chłodem, a mróz i lód ich nie uszkodzą, trzeba odpowiednio wcześnie poddać stolarkę otworową oględzinom oraz wykonać kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych.

Dlaczego warto zadbać o okna i drzwi przed zimą?

Nieszczelność okien i drzwi to problem, który w zimie staje się szczególnie uciążliwy. Przebywając w pomieszczeniach, w których stolarka otworowa jest nieszczelna, domownicy mogą wyczuwać nieprzyjemne, chłodne podmuchy. Dom trudniej ogrzać – ciepło ucieka z budynku przez drzwi i okna, a przez to nie tylko utrzymanie optymalnej temperatury w pokojach staje się niemal niemożliwe, ale też rachunki za ogrzewanie rosną. Dodatkowo, przez nieszczelne okna do domu może zacząć dostawać się wilgoć. To z kolei sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów.

Ponadto, stolarka okienna i drzwiowa zimą jest szczególnie narażona na szkodliwy wpływ takich czynników atmosferycznych jak mróz, deszcz, lód. Jeśli nie zostanie właściwie przygotowana na zimowy okres – wiosną może okazać się, że trudne warunki negatywnie odbiły się na estetyce produktów lub doszło do ich uszkodzenia. Skontrolowanie stanu okien i drzwi oraz ich odpowiednia pielęgnacja są ważne zwłaszcza, jeśli produkty zostały wykonane z drewna (ze względu na swoje właściwości bardziej narażonego na szkodliwe oddziaływanie niskich temperatur.)

Skontroluj stan okien i drzwi na jesieni

Do sprawdzenia stanu okien i drzwi warto zabrać się już na jesieni. Po pierwsze, aby uniknąć sytuacji, w której od okien czy drzwi zacznie ciągnąć chłód. Po drugie, ze względu na fakt, że niektórych zabiegów pielęgnacyjnych czy wymian lepiej nie wykonywać przy minusowych temperaturach. Wreszcie – gdyby konieczna okazała się wymiana, najlepiej przeprowadzić ją zanim nadejdą mrozy.

W jaki sposób sprawdzić, czy okna i drzwi są szczelne? W zimny lub wietrzny wieczór można przesunąć dłonią wzdłuż ich krawędzi. Wyczuwanie lekkiego chłodu jest normalne, jeśli jednak od okna „ciągnie”, na dłoni czuć podmuchy – prawdopodobnie coś jest nie tak. W takim wypadku można wyregulować okna oraz skontrolować stan okuć i uszczelek (i ewentualnie je wymienić, zanim nadejdą mrozy). Jeżeli to nie pomaga – zapewne konieczne będzie zamontowanie nowych okien.

 

Wyregulowanie okien przed zimą

Regulacja okien powinna być przeprowadzana przynajmniej dwa razy do roku. Pozwala ona na zmianę siły docisku skrzydła do ramy. Późną wiosną, przed nadejściem lata, ten nacisk można zmniejszyć – usprawnia to wentylowanie pomieszczeń. Zimą zaś zwiększyć – uszczelnia to okno, poprawiając stopień termoizolacji, a przy okazji przez okno do domu dostanie się mniej smogu, którego stężenie na zewnątrz zimą zazwyczaj wzrasta.

W jaki sposób dokonać regulacji? Wystarczy trzpienie ryglujące (położone w okuciach umieszczonych na skrzydle) ustawić pogrubioną stroną do uszczelek. Po tej procedurze trzeba sprawdzić, czy nie pojawiają się problemy przy otwieraniu/zamykaniu okna. Jeśli pojawia się kłopot – docisk należy nieco zmniejszyć. (Warto jednak pamiętać, że gdy siła docisku jest większa, do zamknięcia i otwarcia okna zawsze potrzeba będzie nieco więcej siły.)

Pielęgnacja okien i drzwi jesienią

Aby dobrze przygotować okna i drzwi do zimy, dobrze zadbać o ich sprawność i czystość – szczególnie warto dobrze wyczyścić części ruchome, takie jak zawiasy. Zawiasy najlepiej także nasmarować odpowiednimi preparatami. Konieczne jest także wyczyszczenie uszczelek, zwłaszcza tych dolnych, w których bardzo łatwo zbiera się brud. Takie zabiegi zwiększają żywotność okien.

Prawidłowa pielęgnacja ma szczególne znaczenie w przypadku okien i drzwi drewnianych. Drewniane okna i drzwi wysokiej jakości z powodzeniem mogą służyć przez długie lata, a właściwa pielęgnacja i konserwacja może ten czas znacząco wydłużyć. Aby zmniejszyć szanse uszkodzenia drewna podczas zimy, na jesieni okna i drzwi zewnętrzne trzeba umyć, upewnić się, że lakier nie łuszczy się a na powierzchni drzwi nie powstały drobne pęknięcia czy zarysowania, które mogłyby się powiększyć – a jeśli wszystko jest w porządku zastosować preparat pielęgnacyjny przeznaczony do konserwacji powierzchni tego typu. Jeśli na drewnianej powierzchni pojawiły się jakieś rysy – warto zaimpregnować je lakierem.

 

Odpowiednio zabezpieczając okna i drzwi na zimę można uniknąć późniejszych problemów – takich jak uszkodzenia powstałe pod wpływem mrozów czy zbyt niska temperatura w domu – oraz oszczędzić sobie związanych z tym wydatków.

 

 

Artykuł powstał we współpracy z marką DAKO – producentem okien, drzwi, bram garażowych oraz rolet.

 

 

 Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Drzwi przesuwne
Jakie ogrzewanie wybrać?

Wersja do druku