Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura powietrza to problemy, z których zazwyczaj zdajemy sobie sprawę bardzo szybko. Kiedy przyczyną złego samopoczucia jest nieprawidłowa wilgotność, często nie jesteśmy tego świadomi, a efekty odczuwamy na własnej skórze - suche włosy, przesuszona cera. Nie każdy też wie, że dłuższy kontakt z suchym bądź zbyt wilgotnym powietrzem szkodzi zdrowiu i niszczy domowe wyposażenie.

Jaka powinna być wilgotność powietrza?

Prawidłowa wilgotność względna powietrza mieści się w granicach od 40 do 60%. Jest ona wyrażana w procentach, ponieważ prezentuje stopień nasycenia powietrza parą wodną i stosunek do maksymalnej ilości wody, jaka mogłaby się w nim znaleźć przy aktualnej temperaturze. Trochę innym pojęciem jest wilgotność bezwzględna, którą przedstawia się w g/cm³ – mówi nam ona o tym, ile wody obecnej jest w jednym centymetrze sześciennym powietrza. Urządzeniem umożliwiającym szybkie skontrolowanie poziomu nawilżenia jest higrometr. Najprostsze mierniki można kupić za mniej niż 50 zł. 

Higrometr pozwalający skontrolowanie poziomu nawilżenia w mieszkaniu, optymalna wilgotność wynosi od 40-60%

Skutki przesuszenia powietrza dla urody

Suche powietrze prowadzi do przesuszenia błon śluzowych, które z tego powodu przestają prawidłowo spełniać swoją funkcję. W efekcie jesteśmy bardziej podatni na zakażenia wywoływane przez bakterie i wirusy. Przesuszenie śluzówek przejawia się też drapaniem w gardle i wynikającym z niego suchym kaszlem oraz zaczerwienieniem i swędzeniem oczu.

Skutki suchego powietrza dla urody:

  • przesuszona skóra,
  • szybsze starzenie się skóry,
  • podrażniona cera,
  • włosy bez blasku,
  • zwiększenie się łamliwości włosów,
  • rozdwajanie końcówek,

To nie wszystko, ponieważ niedostateczna wilgotność szkodzi też drewnianym elementom wyposażenia budynku. Meble i parkiety tracą blask i kruszą się, czyli odbija się to na ich estetyce i żywotności. 

Jak nawilżać powietrze?

Nawilżać powietrze można na wiele sposobów, istnieją metody, które wykorzystywały niegdyś nasze babcie, czasami praktykuje się je do dziś. Jednym z takich sposobów jest zawieszanie ceramicznego nawilżacza na kaloryfer, tylko skuteczność takiego rozwiązania jest niewielka, wręcz znikoma. Innym domowym sposobem jest suszenie mokrych ręczników na grzejnikach. Takie rozwiązanie jest lepsze niż to poprzednie, jednak trzeba pamiętać o częstej wymianie ręczników, aby nie doszło do namnażania bakterii. 

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza

Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed przesuszeniem powietrza jest nawilżacz powietrza. Idealnym rozwiązaniem będzie urządzenie wykorzystujące technologię ewaporacji, uznawane za najlepszy nawilżacz powietrza na ranking-oczyszczaczy.pl. Do wyboru są jeszcze nawilżacze parowe oraz ultradźwiękowe, lecz mimo atrakcyjnych cen wielu takich urządzeń, lepiej kilka razy zastanowić się nad ich zakupem. Główne wady nawilżaczy parowych to wysoki pobór prądu oraz ryzyko poparzenia parą wodną lub obudową urządzenia. Ultradźwięki z kolei przekształcają w drobną mgiełkę wszystko, co znajduje się w wodzie. Skutki ich pracy zostały przedstawione w artykule https://niebojsmoga.pl/czy-nawilzacz-powietrza-ma-sens.

Dlaczego wilgotność powietrza jest zbyt niska?

Niska wilgotność powietrza wewnątrz budynków do powszechny problem w sezonie grzewczym, wynikający z braku regularnego wietrzenia pomieszczeń. Wiele osób woli unikać otwierania okien w chłodniejsze miesiące roku, aby nie doprowadzać do strat ciepła, skutkujących dyskomfortem i zwiększeniem wydatków związanych z ogrzewaniem. To błąd, ponieważ po prawidłowym przewietrzeniu pokoju temperatura szybko wraca do normy i nie wiąże się to ze znaczącym wzrostem rachunków. Należy pamiętać o tym, że zimą okno otwieramy tylko na kilka minut (maksymalnie 10) i na całą szerokość, a tuż przed tym wyłączamy ogrzewanie. 

Do obniżenia wilgotności może dojść także latem, na skutek suszy. Długotrwały brak opadów sprawia, że poziom nawilżenia powietrza na zewnątrz jest niski, przez co poprawa wilgotności wewnątrz budynku poprzez otwarcie okna staje się niemożliwa. Czy powinniśmy się tym przejmować?

Dlaczego powietrze jest zbyt wilgotne? 

Zbyt wysoka wilgotność powietrza może mieć różne przyczyny. Prowadzi do niej m.in. uszkodzenie instalacji wodnej lub grzewczej, brak izolacji przeciwwilgociowej fundamentów, zapchanie rur odprowadzających deszczówkę, nieszczelność pokrycia dachowego albo słaba wentylacja wnętrz. Do nadmiernego wzrostu wilgotności może dojść również na skutek pracy złego lub niewłaściwe zaprogramowanego nawilżacza powietrza. W uniknięciu tego problemu pomoże zakup urządzenia wyposażonego w higrostat, umożliwiający utrzymanie wilgotności na wyznaczonym poziomie. Taką możliwość oferuje m.in. nawilżacz Philips HU4803/01. Zdarza się, że sprzęt pozwala ustawić nawilżenie poniżej 40% lub powyżej 60%. Nie należy jednak korzystać z takiej opcji.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Meble drewniane
oczyszczacz powietrza czy warto kupić

Wersja do druku