Twój kilkulatek skarży się na koszmary senne? Nie chce chodzić do szkoły, a w kontaktach z rówieśnikami stał się agresywny i konfliktowy? W artykule wyjaśnimy, jakie zachowania dziecka powinny wzbudzić nasze podejrzenia. Podpowiemy również, kiedy warto skonsultować je z psychologiem. Więcej, szybciej, dalej… Codzienność wielu współczesnych kilkulatków nie jest usłana różami. Wymagający system edukacji, wielość zajęć pozalekcyjnych i presja ze strony otoczenia sprawiają, że dzieci uginają się pod ciężarem oczekiwań.

Destrukcyjne oczekiwania

Nadmiar obowiązków, konflikty z rówieśnikami i „ciśnienie dorosłych” odciskają ogromne piętno na psychice najmłodszych członków rodziny. Nagromadzone w małych ciałach emocje szukają ujścia. Jeśli maluch nie zna konstruktywnych sposobów, aby pozbyć się strachu, lęku, gniewu czy złości, te zaczynają przejmować kontrolę.

Co możesz zrobić?

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle, koniecznie z nim porozmawiaj. Może się okazać, że Twoja czujność pozwoli wychwycić problem u zalążka, a wdrożenie odpowiedniej taktyki zaradczej zatrzyma lawinę. Jeśli wiesz już, z czym boryka się Twój maluch, jednak zupełnie nie wiesz, jak możesz mu pomóc, rozważ wizytę u psychologa dziecięcego. W zależności od źródła problemu i aktualnego stanu dziecka psycholog może zalecić terapię indywidualną lub rodzinną. Może się okazać, że do rozwiązania problemu wystarczy jedynie kilka konsultacji z rodzicem i przestawienie jego działań na właściwe tory.

źródło: https://psychoterapiacotam.pl/dla-kogo/psycholog-dzieciecy/

Kiedy do psychologa?

Wizyta w gabinecie psychologa dziecięcego okaże się szczególnie zasadna, jeśli maluch:
- jest przygaszony i smutny, a ulubione aktywności, np. jazda na rolkach czy rowerze przestały go cieszyć,
- stał się agresywny i kłótliwy,
- separuje się od rówieśników,
- nie chce chodzić do szkoły,
- ma koszmary senne lub nocne lęki,
- obgryza paznokcie, drapie się lub stosuje inne kompulsywne sposoby radzenia sobie z napięciem,
- przeżywa traumatyczne wydarzenia — rozwód rodziców, chorobę lub śmierć członka rodziny,
- skarży się na dolegliwości fizyczne — bóle głowy, bóle brzucha, zmęczenie, a wyniki badań wykluczyły schorzenie fizyczne.

Pamiętaj, że gorsze dni miewają nie tylko dorośli, ale również dzieci. Gabinet psychologa dziecięcego warto więc odwiedzić, jeśli wskazane wyżej symptomy utrzymują się przez okres co najmniej kilku tygodni. Dzięki pomocy specjalisty obierzesz właściwy kierunek i otoczysz swoje dziecko należytym wsparciem.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

psychoterapeuta
opieka nad dzieckiem

Wersja do druku