Zdrowie psychiczne bywa często zaniedbywane przez wiele osób. Jego leczenie może być również tematem tabu, często nieco wstydliwym choć zupełnie bezpodstawnie. Aby móc o nie (a więc o siebie!) zadbać warto trudnych chwilach rozważyć wizytę u psychoterapeuty czyli specjalisty upoważnionego do prowadzenia psychoterapii - metody leczenia wielu zaburzeń, o udowodnionej naukowo skuteczności. Psychoterapia jest szeroko dostępna w mieście takim jak Katowice, gdzie swoje ośrodki jak i gabinety prywatne ma wielu renomowanych i polecanych psychologów i psychoterapeutów. 

 

Co powinniśmy wiedzieć o psychoterapii?

Można powiedzieć, że psychoterapia leczy duszę. Psychoterapia opiera się na poszukiwaniu problemów zaburzeń w psychice pacjenta, a więc pozwala dotrzeć do przyczyny, a nie tylko jak leczenie farmakologiczne zwalczać objawy. Skuteczność terapii bywa wyjątkowo wysoka, zwłaszcza, gdy spojrzymy na jej efekty długoterminowe. W zależności od rodzaju terapii, jej czas trwania może się różnić, jednakże należy się przygotować na to, że będzie to proces trwający co najmniej kilka miesięcy. Kontrakt terapeutyczny wyznacza regularność i miejsce spotkań z terapeutą, ale nawet najlepszy ze specjalistów nie jest w stanie przewidzieć czy zagwarantować terminu jej zakończenia. W mieście Katowice znajdziemy wiele miejsc gdzie można się zapisać na psychoterapię - indywidualną lub grupową, a także wybrać nurt, w którym będzie odbywać się psychoterapia. Może to być psychoterapia poznawczo-behawioralna, psychodynamiczna, systemowa czy psychoterapia Gestalt. Psychoterapia w Katowicach odbywa się często w prywatnych gabinetach psychoterapeutów, ale jest również świadczona przez ośrodki i przychodnie w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Możemy więc wybrać czy chcemy skorzystać z wizyty prywatnej czy na NFZ, co daje dużą swobodę i dostępność psychoterapii właściwie dla każdego pacjenta.

Na co pomaga psychoterapia?

Psychoterapia jest często stosowana w przypadku traumy, uzależnienia, przewlekłego bólu, depresji, lęku i innych problemów ze zdrowiem psychicznym lub emocjonalnym. Pomaga pacjentom w codziennym funkcjonowaniu, umożliwia lepsze zrozumienie swoich stanów emocjonalnych, przeżyć, uczuć i zachowań. W trakcie terapii pacjent i terapeuta pracują nad wieloma sferami życia - w zależności od zgłoszonych problemów, mogą to być obszary dotyczące życia prywatnego, zawodowego, relacji z bliskimi, rodziną, czy innymi ludźmi. Skuteczność psychoterapii zależy również i od samego podejścia pacjenta jak i jego zaangażowania w proces terapeutyczny. W niektórych przypadkach psychoterapia pozwala uniknąć leczenia farmakologicznego, a jeśli już zostało ono zalecone przez psychiatrę - jest jego świetnym uzupełnieniem. Gdyby chcieć wypunktować przy jakich chorobach, dolegliwościach i schorzeniach psychoterapia może być efektywna, to z pewnością znalazły by się tam:

  • depresja
  • zaburzenia odżywiania
  • zaburzenia osobowości
  • zaburzenia lękowe
  • nerwica
  • wypalenie zawodowe
  • trudności w relacjach

Jak i oczywiście wiele innych, trudnych do uschematyzowania problemów, z którymi zmagają się pacjenci poszukujący usługi takiej jak psychoterapia i pomoc psychologiczna. 

Katowice - polecani terapeuci i gabinety

Bez trudu znajdziemy wielu polecanych terapeutów w mieście takim jak Katowice. Szukając dobrego psychoterapeuty powinniśmy zwrócić uwagę na jego wykształcenie i certyfikaty. Osoba taka powinna ukończyć profesjonalne szkolenie podyplomowe uprawniające ją do prowadzenia psychoterapii. Gwarantuje to fachowy przebieg procesu terapeutycznego, nad którym czuwają często również oprócz samego terapeuty jego superwizorzy. Psychoterapia indywidualna w Katowicach jest dostępna u wielu renomowanych, wykształconych i przeszkolonych specjalistów. Możemy zapisać się na konsultacje psychoterapeutyczne odwiedzając któryś z licznych prywatnych gabinetów lub ośrodków psychoterapii, a także możemy zdecydować się na wizytę w poradni zdrowia psychicznego, gdzie przyjmie nas psychoterapeuta na NFZ lub komercyjnie - czyli "prywatnie". Niektórych z nich możemy również znaleźć na portalach służących do zapisywania się na psychoterapię. Umożliwia to między innymi mgr. Małgorzata Iwańczyk przyjmująca w gabinecie Dobra Przestrzeń Psychoterapia Katowice do której można umówić wizytę stosując zapytanie psychoterapeuta Katowice ZnanyLekarz, jak i zrobić to tradycyjnie przez telefon. Niezależnie którego terapeutę wybierzemy i w jaki sposób zarezerwujemy wizytę, kontakt ze specjalistą gdy tego potrzebujemy będzie dobrym krokiem! Należy też mieć na uwadze, że wybór ten zawsze można zmienić, a pierwsze konsultacje są właśnie po to - aby sprawdzić czy z danym psychoterapeutą, psychologiem czujemy się odpowiednio swobodnie i dobrze, aby móc się otworzyć i zaangażować w proces jakim jest psychoterapia. Dobrze jest wziąć pod uwagę kwestię, o której często zapominamy, taką jak lokalizacja gabinetu psychoterapii. Jeśli chodzi o Centrum Katowic bez problemu dostaniemy się tam komunikacją miejską czy też w niektórych przypadkach nawet pieszo, ale gdy dojeżdżamy samochodem możemy doświadczyć braku miejsc parkingowych. Sam gabinet powinien też być dla nas komfortowy i umożliwić poczucie bezpieczeństwa oraz prywatności - bo to warunki konieczne do tego aby efektywność psychoterapii była wysoka. 

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku