Z większości okien dawno zniknęły długie i ciężkie firany. Przytłaczały wnętrze, ograniczały ilość światła, jaka dostawała się do wnętrza, a nieraz i zaburzały wystrój. W ich miejscu pojawiły się lekkie i zwiewne firanki, które nie tylko zapewniają prywatność, ale mogą być ozdobą okna, a tym samym całej aranżacji.

W trakcie wyboru artykułów do wyposażenia wnętrz nieraz zapomina się o oknie i o potencjale, jaki w nim drzemie. Tymczasem jest wiele sposobów na to, że by uatrakcyjnić tę przestrzeń. Jeśli okno zostałoby pozbawione wszelkich dekoracji, stałoby się puste i nijakie. Kiedy znajdują się na nim firanki, a na parapecie stoi roślina lub dekoracje, na atrakcyjności zyskuje całe wnętrze.

Z jakiego materiału są zrobione firanki?

Najmodniejsze firanki mogą być z tiulu, woalu, organzy lub satyny. Każdy z tych materiałów charakteryzuje się czymś innym. Kiedy powiesimy firankę, będzie się układała zupełnie inaczej. W zależności od tego, jak gruby będzie materiał, do wnętrza będzie do pomieszczenia wpadała różna ilość światła. Lekkie i zwiewne firanki będą te z woalu. Jeśli szukamy czegoś eleganckiego, co sprawdzi się na przykład w salonie urządzonym w stylu glamour, idealne będą firanki z satyny. Są osoby, które preferują tradycyjne rozwiązania. Dla nich godną polecenia propozycją będą firany żakardowe. Będą się dobrze komponowały ze stylem retro lub angielskim.

Odejście od bieli

Białe firany sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, ale patrząc na wielość dostępnych możliwości, warto zastanowić się nad pewną odmianą. Wzorów i kolorów jest tak dużo, że bez trudu można z okna uczynić przestrzeń, która będzie przyciągała spojrzenia. Okno stanie się tym miejscem, które będzie pięknie się prezentowało i w pomieszczeniu i wtedy, kiedy będzie widziane z ulicy. Pomijając sam kolor firanki, różne mogą być wzory. Jeśli chcemy obok firanek mieć efektowne i zdobione zasłony, korzystnie będzie się prezentował gładki tiul. Inaczej podchodzi się wtedy, kiedy zasłon ma nie być, a ozdobą ma być sama firanka. Wtedy też lepiej wyglądają modele mające ozdobne oczka, przypominające siatkę, albo posiadające inne nietuzinkowe dekory. Chcąc obserwować grę świateł, odbijanie się słońca, można rozważyć zakup firanki, która będzie miała wzór stworzony z przyszytych cekinów. Innym pomysłem na uzyskanie połysku w oknie, jest wykorzystanie tafty lub satyny. Różnica między nimi polega na tym, że tafta jest sztywniejsza i ma mniejszą przejrzystość.

Wybór pod kątem pomieszczenia

Każde pomieszczenie wiąże się z inną formą aktywności. Dlatego też okno powinno być wyposażone w takie firanki, które będą wygodne i praktyczne. W kuchni najlepiej odejść od dłuższych modeli. Lepiej sprawdzą się popularne zazdroski. W salonie doskonale wyglądają dekoracyjne firany, pełne zdobień. Salon powinien być najbardziej reprezentacyjnym wnętrzem i warto o tym pamiętać podczas aranżowania każdego kawałka jego przestrzeni. Z kolei w sypialni warto pomyśleć o czymś zaciemniającym, co sprzyja atmosferze intymności.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

aran?acja kuchni
Zas?ony do salonu

Wersja do druku