Biel kojarzy Ci się z medycyną i szpitalem? Mówiąc „lekarz” widzisz przed oczami człowieka w śnieżnobiałym uniformie? Dowiedz się, jakie znaczenie ma kolor medycznego fartucha i co zrobić, żeby pobyt w szpitalu był odrobinę przyjemniejszy.

Znaczenie ubioru w miejscu pracy

Dress code to zbiór zasad dotyczących dopasowania swojego ubioru do okazji. Jest ważny i coraz bardziej popularny także w miejscach pracy. Niektóre z zawodów charakteryzują się sztywnymi regułami co do ubioru. Po nim bowiem można w precyzyjny sposób określić miejsce pracy i zawód danej osoby. Do jednych z najbardziej charakterystycznych należy na przykład strój medyczny, biurowy czy służb porządkowych – Policja, Straż miejska, Ochrona.

Odzież medyczna – dlaczego jest ważna?

Szpital rządzi się własnymi prawami ze względu na swoją specyfikę. Kadra medyczna nieustannie ma kontakt z bakteriami i drobnoustrojami, które osadzają się także na ubraniach. Odzież medyczna zapobiega przenoszeniu się szkodliwych substancji na zewnątrz – pozwala zachować bezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest, aby była używana jedynie w miejscu pracy. Ścisłe reguły dotyczące ubioru podyktowane są nie tylko bezpieczeństwem pracowników, ale przede wszystkim ludzi którymi się otaczają. Odzież medyczna służy także do łatwej identyfikacji – stanowi znak rozpoznawczy dla lekarzy i pielęgniarek.

Znaczenie koloru białego i uczucia jakie wywołuje

Szpitale i poradnie medyczne nie należą do miejsc lubianych przez społeczeństwo. W świadomości wielu ludzi w wizji szpitala przeważa biel ścian i lekarskich kitlów. Jednolite, jasne ubranie medyczne w stereotypowym myśleniu zawsze wywołuje dreszcze i przywołuje nieprzyjemne wspomnienia. Biel w kulturze utożsamiana jest jednak z czystością i niewinnością. Jest także bardzo silnie związana ze służbą zdrowia – w medycynie utożsamiana jest z zaufaniem i chęcią udzielenia pomocy. W ludziach może wywoływać ambiwalentne odczucia, ponieważ biel w nadmiarze wywołuję atmosferę wyobcowania i osamotnienia.

Kolorowa odzież medyczna

Kolor odzieży medycznej ma szczególne znaczenie na dziecięcych oddziałach szpitalnych. Kolorowe rysunki na ścianach, zabawki, a także lekarskie fartuchy w pozytywnie oddziałujących barwach, pozwalają dziecku poczuć się w szpitalu bezpieczniej i pomagają zapomnieć o chorobie. Kolorowa odzież medyczna nie musi być obecna jedynie na oddziałach dla najmłodszych pacjentów. To, w jaki sposób się ubieramy, pozwala nam przede wszystkim wyrażać siebie. Możesz wybrać kolor bądź wzór, w którym czujesz się najlepiej i sprawić, że Twoje codzienne obowiązki staną się o wiele przyjemniejsze. Wybór odzieży medycznej w innym kolorze pozwoli odczarować stereotyp szpitala i „zimnych” lekarskich uniformów.

Kolorowa odzież medyczna – gdzie szukać?

Na rynku pojawia się coraz więcej firm, w ofercie których znajdziemy kolorową odzież medyczną. Szeroki asortyment pozwala na dopasowanie nie tylko koloru, ale także kroju i modelu poszczególnych części służbowej garderoby. Sklep Vena Uniformy oferuje nowoczesne wzornictwo, bogatą kolorystykę, ale przede wszystkim wysoką jakość materiałów. Kolorowa odzież medyczna to nie tylko jednolite uniformy, ale także bluzy z printem, które doskonale sprawdzą się także w klinikach weterynaryjnych.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Odzież Medyczna
Tablice manipulacyjne

Wersja do druku