Praca fizjoterapeuty jest zajęciem bardzo wymagającym również pod względem fizycznym. Nic więc dziwnego, że odpowiednia odzież medyczna to nieodzowny element wyposażenia każdego specjalisty. Kontakt z osobami poddawanymi hospitalizacji czy rehabilitacji z różnych powodów czy pacjentami geriatrycznymi powoduje, że uniform zapewniać musi komfort często przez wiele godzin. Swoboda ruchów i wygoda muszą iść w parze z funkcją ochronną. Jaki strój dla fizjoterapeuty wybrać i na co zwracać uwagę przede wszystkim?


Zestawy odzieży medycznej dla fizjoterapeutów składają się z różnych elementów. Najczęściej wybierane, niezależnie od płci, są komplety ze spodniami i bluzą.

Elementy stroju

Skąd popularność wspomnianych uniformów? Taki duet jest zdecydowanie najwygodniejszy. Bluza medyczna męska albo damska i dopasowane do niej spodnie nie ograniczają ruchów, pozostawiając swobodę, a jednocześnie dobrze trzymają się na ciele. W wariancie kobiecym można zdecydować się na delikatne taliowanie. Takie zestawy sprawdzają się o każdej porze roku i w różnych okolicznościach: w szpitalu, placówce medycznej czy klubie sportowym. Ubrany w ten sposób fizjoterapeuta zyskuje profesjonalny wygląd, a dzięki detalom: lamówkom czy kontrastowym wstawkom - także nowoczesny. Zróżnicowane fasony sprawiają, że każdy jest w stanie dobrać uniform dla siebie.

Krój

Krój jest w dużej mierze rzeczą gustu, doświadczenie wielu specjalistów pokazuje jednak, że najlepszą decyzją jest znalezienie wariantu pośredniego pomiędzy luźnym a dopasowanym uniformem. Zarówno bluza, jak i spodnie powinny przylegać do sylwetki, by nadmiar materiału nie przeszkadzał w pracy. Nie może jednak opinać ciała, ponieważ stanie się krępującym elementem, który uniemożliwi naturalne poruszanie się. Ważne, aby - przede wszystkim bluza - nie podciągała się do góry. W przypadku spodni również sprawdzają się luźniejsze fasony, często wyposażone w dodatkową gumkę w pasie lub wiązanie. Wiele osób decyduje się na tkaniny z dodatkiem elastycznych włókien.

Materiał a uniform dla fizjoterapeuty

Niektórzy uważają, że tak naprawdę najważniejszy jest materiał. Do odzieży medycznej najczęściej wybierane są mieszanki włókien naturalnych i syntetycznych, które - w odróżnieniu od stuprocentowej bawełny - nie gniotą się, są miłe w dotyku, ale elastyczne. Zawartość syntetyków w materiałach jest różna, jednak nie należy się jej obawiać. Komfort noszenia i oddychanie idzie tu w parze z wytrzymałością i dopasowaniem.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku