Nie ma czegoś takiego jak „idealna lodówka”. Jedna osoba będzie potrzebowała urządzenia nieco mniejszego, druga wielkiego i pojemnego. Jednej będzie potrzebny zamrażalnik, innej nie. A to tylko początek góry lodowej! Sprawdź, na co zwracać uwagę, by wybrać lodówkę idealną... dla Ciebie!

Od czego zależy wielkość lodówki?

Wielkość lodówki zależy od kilku czynników. Przede wszystkim jej pojemność – wyrażana w litrach – przekłada się na funkcjonalność. Idealna lodówka dla jednej osoby to model o pojemności 120 l. Jeśli w domu znajduje się więcej osób, na każdą powinno przypadać dodatkowe 30 l do części chłodzącej oraz co najmniej 50 l do części mrożącej.

Pamiętaj jednak, że to tylko teoria. Jeśli jesteś posiadaczem małej kuchni, mimo iż Twoja rodzina jest liczna, możesz nie mieć miejsca na dużą lodówkę. I odwrotnie: jeśli jesteś singlem żyjącym w apartamencie, możesz chcieć kupić duży sprzęt chłodzący ze względów estetycznych.

Osoby, które lubią robić zapasy i rzadko chodzą na zakupy, za to kiedy już pojawią się w sklepie, wychodzą z niego obładowane siatkami, będą potrzebowały większej lodówki. Miłośnikom jadania w restauracjach wystarczy mniejszy model lodówki – np. ze zmniejszoną zamrażarką.

Dla kogo duża lodówka side by side? + coś dla miłośników... wina!

W domach, gdzie kuchnia jest duża, a rodzina liczna, popularnym rozwiązaniem staje się korzystanie z lodówki typu side by side. To model z dwoma drzwiami, który cechują: pojemność, znacząca szerokość i pokaźna wysokość. Należy jednak pamiętać o zagospodarowaniu wystarczającej przestrzeni do otwierania drzwi.

W bogatym asortymencie lodówek coś dla siebie znajdą również miłośnicy wina. Przyda im się specjalistyczna winiarka – lodówka dedykowana do trzymania tego zacnego trunku. Dzięki odpowiednim warunkom wino nie jest narażone na niekorzystną temperaturę – zbyt wysoką lub niską. Lodówkę tę wykorzystasz również do trzymania piwa, by w lecie móc się napić schłodzonego napoju o ulubionej porze.

A może lodówka do zabudowy? – rozwiązanie do małych kuchni

Lodówkę dopasujesz do wielkości kuchni nie tylko z uwzględnieniem wysokości i szerokości. Jeśli Twoja kuchnia jest naprawdę mała, a meble zrobiono na wymiar, możesz skorzystać z urządzenia przeznaczonego do zabudowy. Dzięki temu rozwiązaniu zapewnisz kuchni spójny wygląd, co kusi także posiadaczy dużych kuchni. Musisz jednak pamiętać, że lodówki dedykowane do zabudowy są mniejsze i płytsze od wolnostojących. Najczęściej mają nieco skromniejsze wyposażenie.

Lodówki wolnostojące są elegantsze. Mają eleganckie drzwi, niekiedy są stylizowane na styl retro. Przybierają różnorodne kolory: standardowe białe i metaliczne, ale również czerwone, czarne, żółte, zielone itd. Trzeba je ustawiać odpowiednio daleko od okna i ścian. Muszą też mieć swobodę ruchu skrzydła, by to nie doznało uszkodzenia. Ponadto od strony zawiasów powinieneś zapewnić lodówce odstęp od ściany równy lub większy 50 mm, który będzie umożliwiał wysunięcie uchwytu przy otwieraniu drzwi.

najlepsza-lodowka-w-pelni-dopasowana-do-twoich-potrzeb3.jpg

Różnorodne funkcje lodówek – na co zwracać uwagę?

Podczas wybierania lodówki będziesz musiał dodatkowo zwrócić uwagę na takie parametry jak klasa energetyczna, hałas, sposób sterowania, wbudowane urządzenia – np. obecność kostkarki – skala temperatur. Pomoże Ci w tym rozbudowany artykuł prezentujący najlepsze lodówki, czyli takie, które są dostosowane do potrzeb danego użytkownika. Jak bowiem zaznaczaliśmy na wstępie, nie istnieje „lodówka idealna”. Opcje preferowane przez jedną osobę drugiej wydadzą się zbędne. Określ więc, czego oczekujesz od swojego urządzenia chłodzącego, wyfiltruj parametry i dokonaj właściwego zakupu!
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

mycie okien

Wersja do druku