Większość dzieci czuje się w swojej wanience jak ryba w wodzie. Maluchy chętnie się pluskają, obserwują, jak zachowuje się woda i wkładają rączki do pachnącej piany. Jak to zwykle bywa i od tej reguły są pewne wyjątki. Niektórym dzieciom kąpiele kojarzą się negatywnie, dlatego stawiają opory przed wieczorną wizytą w łazience – awanturują się, krzyczą i płaczą. Co zrobić, aby przekonać malucha, że kąpiele to nic strasznego?

1. Zmień przykry obowiązek w świetną zabawę

Wiele dzieci nie chce się kąpać, ponieważ wiedzą, że po kąpieli przyjdzie czas na sen, a wraz z nim skończy się czas na zabawę. Aby uniknąć łazienkowych awantur, nie zmuszaj dziecka do kąpieli podniesionym głosem czy siłą, ponieważ jeszcze bardziej się zniechęci. Lepszą i skuteczniejszą metodą okaże się przemienienie łazienki w wodny park rozrywki. Aby to zrobić, nie potrzeba wiele! Wystarczy jedna lubiana przez Twojego malucha zabawka, która zmieni przykry obowiązek w doskonałą zabawę. Może to być np. myjka-kaczuszka albo kolorowa, wodoodporna książeczka. W sklepach z akcesoriami dla dzieci znajdziesz szereg tego rodzaju produktów, które zakończą problem z kąpielą raz na zawsze.

Zobacz TOP 5 zabawek do kąpieli >>

2. Wybieraj delikatne kosmetyki

Niektóre maluchy protestują przed kąpielą, ponieważ ta kojarzy im się ze szczypiącym szamponem w oczach. Postaraj się, aby Twoje dziecko nie miało powodów do narzekania, a z pewnością zmieni zdanie na temat mycia. Po pierwsze – zadbaj o staranne mycie włosów dziecka i unikaj nalewania wody do oczu, osłaniając je dłonią. Po drugie – wybierz kosmetyki, które nie powodują podrażnień.  Nawet w popularnych drogeriach znajdziesz produkty, które tworzone są właśnie z myślą o potrzebach najmłodszych ludzi.

3. Tłumacz i rozmawiaj

Twoje dziecko chętniej wskoczy do wanny, jeżeli zrozumie, czemu to służy. Zacznij rozmawiać ze swoim maluchem na temat higieny jak najwcześniej, a na pewno zaowocuje to w przyszłości. Zacznij od opowiadania bajek na temat zarazków i bakterii, a wraz z wiekiem tłumacz zagadnienia dotyczące higieny w coraz bardziej szczegółowy sposób. Pamiętaj także, aby dawać dziecku przykład – jeżeli chcesz, aby myło rączki przed jedzeniem, powinieneś robić to samo. Pamiętaj, że maluch to bystry obserwator. Jeżeli przyłapie Cię na niekonsekwencji, może zacząć się buntować.

Podsumowanie

Jeżeli Twój maluch nie lubi kąpieli, spróbuj zrozumieć dlaczego tak się dzieje. Jeżeli dziecko już mówi, po prostu je o to zapytaj, poproś, aby opowiedziało Ci o tym czego się boi i czego nie lubi. Obserwuj zachowania małego człowieka i spróbuj dostosować swoje działania do jego potrzeb, a kolejne kąpiele przebiegną łatwiej niż do tej pory.

Artykuł powstał we współpracy z www.ekomaluch.pl.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Tablice manipulacyjne

Wersja do druku