Usuwanie bakterii i złogów nazębnych jest niezwykle ważne, aby uniknąć próchnicy, zachować zdrowie zębów oraz dziąseł i cieszyć się białym uśmiechem. Gromadząca się płytka bakteryjna i zalegający kamień nazębny grożą powstaniem zapalenia dziąseł i chorób przyzębia. Ponadto sprawiają, że uśmiech wygląda po prostu nieestetycznie i mogą powodować brzydki zapach z ust. Koniecznie jest zatem odpowiednia higienizacja jamy ustnej, zarówno ta codzienna w domu, jak i profesjonalna w gabinecie stomatologicznych.

Podstawowe zasady higieny jamy ustnej

Codzienna higienizacja jamy ustnej to przede wszystkim staranne szczotkowanie zębów. Zęby należy myć po każdym posiłku, a przynajmniej rano i wieczorem. Szczotkowanie powinno trwać co najmniej 3 minuty, aby pozwolić działać substancjom zawartym w paście i dokładnie oczyścić zęby. Niezmiernie ważne jest również to, jakiej szczoteczki używamy. Do codziennego szczotkowania zębów najlepiej wybrać szczoteczkę o miękkim bądź średnio twardym włosiu - szczoteczki z takimi końcówkami są bezpieczne w stosowaniu, gdyż nie powodują uszkodzenia szkliwa czy dziąseł. Warto zaopatrzyć się w szczoteczkę elektryczną, gdyż taka charakteryzuje się wyższą skutecznością. W szczotkowaniu zębów można stosować różne techniki - można szczotkować zęby ruchami obrotowo-wymiatającymi, technika okrężną i techniką pionowo-poziomą (ruchami wymiatającym oraz przód-tył).

Najlepiej poprosić o instrukcję podczas wizyty u dentysty, aby nauczyć się właściwie używać szczoteczki. Szczoteczkę, bądź końcówkę szczoteczki elektrycznej, należy wymieniać co 3 miesiące. Higienizacja zębów to jednak, nie tylko ich szczotkowanie, ale też stosowanie nici dentystycznych. Nitkowanie powinno być wykonane przed myciem zębów. Stosowanie nici dentystycznej jest niezbędne to tego, aby odblokować szczeliny międzyzębowe. Szczoteczka nie jest w stanie usunąć resztek pokarmu z tak trudno dostępnych miejsc. Nitkę należy przesuwać ku górze, aby nie podrażnić dziąseł i jeszcze głębiej nie upchnąć resztek pokarmu. Ponadto, w usuwaniu resztek pokarmu, ale też utrzymaniu właściwego pH jamy ustnej, pomaga używanie płynów do płukania - jest to jednak jedynie działanie uzupełniające, a nie zastępujące mycie zębów. Nie można też zapominać o czyszczeniu języka - do tego celu można używać szczoteczki, albo specjalnej skrobaczki do języka.

Higienizacja zębów w gabinecie stomatologicznych

Profesjonalne zabiegi higienizacyjne dostępne w gabinecie stomatologicznych polegają na precyzyjnym oczyszczaniu zębów z kamienia nazębnego i innych osadów nazębnych. Kamień gromadzący się na zębach tworzy się z resztek pokarmowych, które uległy mineralizacji i jest bardzo twardy, dlatego nie da się go pozbyć podczas szczotkowania. Z tego powodu zaleca się się systematyczną higienizację zębów u specjalisty, co 6 do 12 miesięcy, w zależności od indywidualnych predyspozycji. Poddawanie się zabiegom higienizacyjnym jest ważne nie tylko dla zachowania zdrowia zębów i dziąseł, ale też to niezbędny wstęp do prawidłowego leczenia stomatologicznego.

 CDC Stomatologia - Profesjonalne zabiegi z zakresu higienizacji zębów w Krakowie. Odwiedź cdcstomatologia.pl i przekonaj się sam >>

Najpopularniejsze zabiegi higienizacyjne:

SCALING (usuwanie kamienia nazębnego)

Zalegający kamień nazębny można usunąć wyłącznie przy użyciu specjalnych narzędzi ultradźwiękowych. Po przyłożeniu końcówki ultradźwiękowej w miejsce występowania kamienia następuje jego rozbicie i oderwanie pod wpływem drgań. Skaling jest dla większości pacjentów bezbolesny, jednak bardziej wrażliwi mogą odczuwać dyskomfort spowodowany drganiami urządzenia.

PIASKOWANIE

Po usunięciu kamienia wskazany jest zabieg uzupełniający, aby oczyścić powierzchnie zębów z pozostałych osadów. Poprzez piaskowanie zębów można pozbyć się trudnych do usunięcia osadów po kawie, herbacie czy czerwonym winie. Do tego zabiegu służy specjalna piaskarka, która wytwarza strumień wody pod ciśnieniem i poprzez jej zmieszane ze środkiem w postaci proszku dociera nawet do trudno dostępnych miejsc, dokładnie czyszcząc zęby. Po zabiegu jama ustna jest oczyszczana.

FLUORYZACJA

Po oczyszczeniu zębów wykonywany jest zabieg fluoryzacji, który ma na celu ich zabezpieczenie. Fluor zmniejsza ryzyko próchnicy i dodatkowo zapobiega nadwrażliwości zębów. Najczęściej stosowaną metodą podawania fluoru jest lakierowanie zębów. Specjalista może dokładnie kontrolować pędzelkiem ilość nakładanego fluoru, dzięki czemu ta metoda charakteryzuje się największa skutecznością.

Dowiedz się także Czym zajmuje się stomatologia estetyczna?Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Szczoteczki soniczne

DRUKUJ