Podróż samochodem z dzieckiem wymaga wcześniejszego dobrania fotelika. Bezpieczeństwo Twojego dziecka jest sprawą priorytetową, dlatego koniecznie musisz zwrócić uwagę na cztery najważniejsze zasady, które pozwolą ci wybrać najlepszy fotelik samochodowy.

Zasada 1. Waga, wzrost, wiek dziecka a fotelik samochodowy

Najlepszy fotelik to taki, który jest po prostu dopasowany do Twojego dziecka. Dlatego też najlepszym i zarazem najbezpieczniejszym fotelikiem będzie taki, który zostanie wykonany na zamówienie (przykładową firmą, która posiada w ofercie taką możliwość, jest knauf-industries.pl).

W przeciwnym razie możesz skorzystać z gotowych fotelików, które dostępne są w kilku kategoriach wagowych.

Rodzaje fotelików samochodowych ze względu na wagę dziecka

  • 0-13 kg — fotelik ten przeznaczony jest dla dziecka do ok. 1. roku życia, montowany jest tyłem do kierunku jazdy.
  • 9-18 kg — często można znaleźć modele, które można nadal montować tyłem, tak, aby dziecko do 4. roku życia lub jeszcze dłużej mogło podróżować bezpieczniej.
  • 15-36 kg - to fotelik dla odrobinę starszego dziecka, posiada wysokie oparcie oraz zagłówki, dzięki czemu dziecko w takim foteliku przypinane jest zwykłym pasem samochodowym.

Zasada 2. Cena nie może być ważniejsza od bezpieczeństwa

Zakres cenowy fotelików samochodowych jest bardzo zróżnicowany. Nie da się ukryć, że foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy wypadają drożej od standardowych modeli. Z tego też powodu często rodzice decydują się na zakup tańszej opcji, co niestety ma duży wpływ na bezpieczeństwo ich dzieci. Dlatego też specjaliści zauważają, że fotelik powinien być inwestycją na lata. Bardzo ważne jest jednak to, aby przekonać się do fotelików montowanych właśnie w przeciwnym kierunku, niż ruch drogowy. W ten sposób w razie wypadku samochodowego nasze dziecko będzie znacznie mniej narażone na niebezpieczeństwo.

Zasada 3. Uniwersalności powiedz nie!

Od wielu lat na rynku pojawiają się wspaniałe modele fotelików, które mają być stworzone po to, aby pasować na każde dziecko ważące w przedziale 0-36 kg. W rzeczywistości jednak takie modele posiadają tylko jedną zaletę — niską cenę. Niestety znów odbija się to na bezpieczeństwie naszego dziecka, które powinno być dla nas najważniejsze. Istnieje jedna zasada, jeśli jakiś produkt jest uniwersalny i dla wszystkich, to w rzeczywistości nie jest dla nikogo. Dlatego nie eksperymentuj na swoim dziecku i kupuj foteliki, które zmaksymalizują poziom bezpieczeństwa.

Zasada 4. Dopasuj fotelik do swojego samochodu

Bardzo ważne jest też to, aby fotelik był dopasowany nie tylko do dziecka, ale też do naszego samochodu. Dlatego pamiętaj, aby zwrócić uwagę na to, aby fotelik:

  • mieścił się na kanapie,
  • dawał możliwość odpowiedniego zapięcia go,
  • był stabilny,
  • był poprawnie pochylony w stosunku do kanapy (zalecanym kątem pochylenia są 36 stopnie).

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Fotelik dla dziecka
Fotelik samochodowy do 4 lat
Jak montowa? fotelik dzieci?cy w samochodzie

Wersja do druku