Jak wyglądają regały na książki w domach Polaków?
Regał na książki dla bibliofila będzie zawsze do połowy pusty, a czasu zbyt mało, by przeczytać wszystkie pozycje z literackiej listy marzeń. Choć do przeczytanej książki rzadko zagląda się po raz kolejny, to posiadanie obszernej biblioteczki stało się powodem do dumy.
Najsłynniejsze biblioteki na świecie
Największe biblioteki na świecie mieszczą nawet kilkaset milionów egzemplarzy książek. Tajemnicze labirynty regałów, półek, gdzie łatwo się zgubić. Znajdziesz w nich oryginalne woluminy pisarzy, naukowców, a także dawne manuskrypty. Regały na książki sięgają nawet kilkunastu metrów wysokości. Nierzadko bogato zdobione i rzeźbione.
Do najsłynniejszych bibliotek należy Nowojorska Biblioteka Publiczna czy Biblioteka Parlamentu w Ottawie, które oprócz bogatej i historycznej zawartości regałów i półek, wnoszą ogromną wartość do świata sztuki i architektury. Najbardziej spektakularną i tajemniczą jest Biblioteka Kongresowa w Waszyngtonie, która posiada ponad 147 milionów pozycji znajdujących się na regałach o łącznej długości 1345 km.
Puste regały na książki w domu Polaków
Grupa osób zaangażowanych, czyli takich, które nie tylko czytają, ale i kolekcjonują woluminy, wynosi 13%. Za to średnio 1,5 książki kupuje Polak w ciągu roku, porównując Czechów z ich wynikiem 14 książek rocznie, wypadamy blado. Badania Narodowej Biblioteki w 2015 pokazują, że aż 10 mln Polaków nie przeczytało żadnej książki w ciągu roku.
Jeśli czujesz się osamotniony w swojej pasji, odwiedź popularne strony i grupy na Facebooku. Znajdziesz tam grupę Anonimowych Książkoholików oraz strony „Nie czytasz? Nie idę z tobą do łóżka.” czy też „Wącham książki”. Znajdziesz tam osoby, które rozumieją, co znaczą lata zbierania książek oraz marzenia o unikatowym egzemplarzu.
Nawet jeśli regały nie zdobią białe kruki, to oprawa zbiorów nie może być dziełem przypadku. Choć półki są dobrym rozwiązaniem przy mniejszej ilości woluminów, to wysoki regał na książki efektywnie zagospodaruje przestrzeń. Ustawienie kilku obok siebie daje ogromną powierzchnię do ekspozycji.
Metody ustawiania książek na półkach
Jest kilka szkół układania książek na regałach. Do najbardziej efektownych należy ustawienie kolorami. Tak powstała tęcza będzie piękną dekoracją salonu czy sypialni. Do bardziej praktycznych systemów zapełnienia regałów jest ustawienie książek chronologicznie, alfabetycznie czy też tematycznie. Znalezienie w ten sposób danych pozycji na półce staje się o wiele łatwiejsze.
Najpopularniejsze regały na książki
Wśród najpopularniejszych regałów na książki znajdziesz modułowe modele, które dostosujesz do swojego salonu. Do najchętniej wybieranych kolorów należą regały białe i czarne. Warto wiedzieć, że regały sięgające sufitu sprawią, że pokój wyda się wyższy. Proste drewniane regały idealnie pasują do nowoczesnych wnętrz.
Jednak, co z klasycznym wnętrzem? Tutaj na pomoc przychodzą angielskie regały na książki, które posiadają rzeźbienia i frezowania. Tym co je wyróżnia od nowoczesnych regałów to posiadanie w dolnej części szuflad lub szafek.
Warto przykręcić taki regał do ściany. Taki sposób sprawdzi się nawet przy pełnych półkach oraz, gdy w domu są dzieci. Jeśli nie możesz przykręcić regału do ściany np. w wynajętym mieszkaniu, wybierz niski model, który będzie stabilny i się nie przewróci.
Artykuł opracował zespół blog.mirjan24.pl
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Dno okaWersja do druku
Szukaj
Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?
Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielę
Przeprowadzki międzymiastowe z Wrocławia. Jaką firmę wynająć?
Przeprowadzka międzymiastowa to spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli masz sporo rzeczy, które chcesz przewieźć. Pakowanie, transport mebli, załatwianie
Regeneracja i skuteczna ochrona - klucze do jesiennej pielęgnacji
W centrum jesiennej pielęgnacji jest skuteczna regeneracja i ochrona skóry. Eksperci wskazują, że niezastąpiona kombinacja składników ak
KASZA JAGLANA – SPRZYMIERZENIEC NASZEGO ZDROWIA I URODY
Jest lekkostrawna i dobrze przyswajalna. Obfituje w ważne witaminy i składniki mineralne: witaminę E, witaminy z grupy B, magnez i lecytynę. Dostarcza krzem
Miód – naturalny składnik w kosmetykach i pielęgnacji zdrowia
Miód od wieków jest ceniony nie tylko jako smaczny i zdrowy dodatek do diety, ale także jako potężny składnik w pielęgnacji urody i zdrowia.