Cierpisz na dolegliwości związane ze wzrokiem? Pomocna może okazać się angiografia fluoresceinowa (w skrócie AF), czyli badanie kontrastowe obejmujące dno oka, którego zadaniem jest sprawdzenie stanu naczyń krwionośnych. Prawidłowo przeprowadzona procedura medyczna umożliwia ocenę zmian w naczyniach siatkówki i naczyniówki oraz wdrożenie skutecznej terapii. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do badania i jaki jest jego przebieg.


 

Wskazania do wykonania angiografii fluoresceinowej

Najbardziej powszechnymi wskazaniami do angiografii fluoresceinowej są:

  • Nadciśnienie tętnicze, które może prowadzić do retinopatii nadciśnieniowej, czyli uszkodzenia siatkówki i jej naczyń.

  • Choroby cukrzycowe, takie jak retinopatia i makulopatia.

  • Podejrzenie starczego zwyrodnienia plamki, czyli postępującej choroby oczu, która występuje u osób po 50 roku życia i jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty widzenia u seniorów.

  • Nowotwory błony naczyniowej, takie jak czerniak naczyniówki czy siatkówczak.

Badanie to jest uznawane przez lekarzy za inwazyjne. Szczególnie ważnym jest, aby kwalifikujący pacjenta do wykonania angiografii fluoresceinowej specjalista przeprowadził skrupulatny wywiad i wykluczył wszelkie możliwe przeciwskazania. Istotnym jest również przekazanie pacjentowi dokładnych instrukcji, dotyczących prawidłowego przygotowania przed zabiegiem.

Po diagnozowaniu może wystąpić chwilowe pogorszenie widzenia i światłowstręt, które mogą wywołać zaaplikowane krople. Z tego powodu pacjent powinien przyjechać na zabieg z osobą towarzyszącą, która pomoże mu bezpiecznie wrócić do domu po zabiegu.

Przebieg badania angiografii fluoresceinowej we Wrocławskim Centrum Okulistycznym

Przebieg badania

Kontrastowe obrazowanie dna oka pozwala rozpoznać zmiany w unaczynieniu. Podczas wykonania angiografii fluoresceinowej wykorzystuje się krople rozszerzające źrenice oraz specjalny kontrast podawany dożylnie. Wykwalifikowany lekarz sporządza następnie serię zdjęć, które dzięki wysokiej rozdzielczości pozwalają na drobiazgową diagnostykę dysfunkcji oka. O nieprawidłowości świadczą zarówno przecieki w postaci nadmiernego świecenia (hiperfluorescencja), jak i brak świecenia (hipofluorescencja).

Warto zapamiętać, że część zdjęć może zostać wykonana dopiero po upływie 30 minut. Przerwa ta jest związana z przemieszczaniem się podanego barwnika – fluoresceiny. Kontrast barwi mocz i skórę na żółto, a zjawisko to powinno ustąpić maksymalnie po 36 godzinach od podania specyfiku.

Szukasz kliniki, wykonującej zabieg angiografii fluoresceinowej we Wrocławiu?

Chcesz zbadać swój wzrok we Wrocławiu? Postawienie odpowiedniej diagnozy i przygotowanie do leczenia to wyjątkowo istotne elementy skutecznej terapii. Wrocławskie Centrum Okulistyczne dysponuje nowoczesnym, zaawansowanym technologicznie sprzętem, który umożliwia precyzyjne wykonanie Angiografii Fluoresceinowej.

Wejdź na https://wco.com.pl/baza-wiedzy/angiografia-fluoresceinowa/, poznaj szczegóły badania i już dziś zapisz się na pierwszą konsultację.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku