Dobrze dobrana zapewni nie tylko najwyższą skuteczność w zapobieganiu ciąży, ale przede wszystkim poprawi funkcjonowanie naszego organizmu. Antykoncepcja to bardzo poważna sprawa i nie należy podchodzić do niej jak do suplementów diety, choć niewątpliwie może je skutecznie zastępować. Stosowanie antykoncepcji świadczy przede wszystkim o dojrzałości i świadomości własnego ciała. Jej dobór zależny jest jednak od wielu czynników, a o jej ostatecznej formie zdecyduje lekarz. Co będzie brał po uwagę?

Jeszcze do niedawna kobiety nie miały dużego wyboru co do metod antykoncepcji. Aż trudno uwierzyć, że do lat 60. XX wieku najpowszechniejszą metodą zapobiegania ciąży był stosunek przerywany. Co ciekawsze, tabletki antykoncepcyjne początkowo powstały w zupełnie innym celu niż znany nam dzisiaj i miały służyć jako środek stosowany na zaburzenia menstruacyjne. Jak się okazało, sprawdził się również jako metoda kontroli płodności u kobiet. Dla wielu z nich wynalezienie tabletek hormonalnych było przełomem, symbolem wolności i niezależności kobiet. Do dziś jednak środki antykoncepcyjne budzą wiele kontrowersji, jednak nie w aspekcie medycznym, a religijnym czy etycznym.

Lekarze nie mają wątpliwości, że środki antykoncepcyjne to nie tylko metoda zapobiegania ciąży, ale również doskonałe wsparcie dla organizmu kobiety. Dobrze dobrane środki mogą okazać się lekarstwem na wiele kobiecych dolegliwości, a na przestrzeni czasu również środkiem zapobiegającym wielu chorobom, w tym nowotworom. Dobór, do tego właściwy, środków antykoncepcyjnych nie jest jednak łatwy, ponieważ każdy organizm jest inny. Dlatego tak ważne jest, by w tym procesie w pełni współpracować z ginekologiem. Pamiętajmy też, że środki antykoncepcyjne, nie bez przyczyny dostępne są tylko na receptę. Są to substancje, które w dość znaczący sposób wpływają na funkcjonowanie organizmu.

Indywidualne potrzeby każdej kobiety

Działanie środków antykoncepcyjnych opiera się na dwóch podstawowych hormonach – progestagenie i estrogenie. Pierwszy odpowiada za zwiększenie ilości śluzu w pochwie, co powoduje spowolnienie plemników i ich wymieranie, natomiast estrogen odpowiada za spowolnienie owulacji, czyli produkcji komórek jajowych przez jajniki.

W doborze właściwych środków, a także metod antykoncepcyjnych znaczenie odgrywa wiele czynników. W procesie tym liczy się nie tylko wiek kobiety, ale również jej tryb życia, dieta, stan zdrowia czy w końcu waga. Przed przepisaniem antykoncepcji, lekarz powinien przeprowadzić niezbędne badania, jak: podstawowe badanie ginekologiczne, USG narządów rodnych czy badania krwi. W niektórych przypadkach może również zalecić próby wątrobowe oraz badanie poziomu hormonów we krwi. To jaki rodzaj badań zaleci lekarz zależy w dużej mierze od ogólnego stanu zdrowia pacjentki oraz jej wieku. Niektóre metody antykoncepcyjne mogą bowiem źle wpływać na funkcjonowanie wątroby, szczególnie u kobiet po 40. roku życia.

Antykoncepcja, czyli komfort życia kobiety

Kolejną kwestią jest styl życia pacjentki. Od niego zależy nie tyle rodzaj środków antykoncepcyjnych, co metoda ich aplikowania. Najpopularniejsza wciąż jest tabletka, ale nie wszystkie kobiety pamiętają o jej zażywaniu. Dlatego wiele zwolenniczek mają również takie metody, jak: plastry antykoncepcyjne, wkładki wewnątrzmaciczne czy krążki dopochwowe. Te ostatnie zalecane są jednak kobietom, które mają już za sobą poród. Ponadto plastry okazują się bardzo dobrą metodą dla kobiet, które mają problemy z wątrobą. Tabletki mogą wywoływać wzdęcia i zaparcia, co będzie obciążać wątrobę. Poza tym aplikowanie hormonów przez skórę odciąży krwioobieg i zmniejszy ryzyko wystąpienia żylaków.

Proces dobierania środków antykoncepcyjnych jest dość długi. Prawdopodobieństwo, że lekarz trafi ze środkami za pierwszym razem jest niewielkie, ale dzięki temu specjalista wybierze te najbardziej optymalne. W tym przypadku najważniejszą rolę odgrywa zaangażowanie samej pacjentki. Jej zadaniem jest obserwowanie swojego organizmu przez pierwsze tygodnie stosowania antykoncepcji. Na początku mogą wystąpić plamienia śródcykliczne czy problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie. Jeśli nie ustąpią oznacza to, że dobrany środek jest niewłaściwy.

Zabezpieczenie, ale nie tylko przed ciążą

Cała sztuka doboru antykoncepcji polega nie tylko na skutecznym zabezpieczaniu przed ciążą, ale przede wszystkim na tym, by kobieta dobrze się z nią czuła. Mitem jest, że stosowanie antykoncepcji powoduje przybieranie na wadze. Jest tak tylko w przypadku niewłaściwie dobranego środka. Odpowiednio dopasowana antykoncepcja nie tylko poprawi przemianę materii, ale przy okazji zapobiegnie wahaniom wagi i poziomu hormonów w organizmie, a co za tym idzie, poprawi też samopoczucie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Antykoncepcja awaryjna
ginekolog

Wersja do druku