Czytamy w salonie, sypialni, często także w kuchni, a nawet w wannie w łazience. Aby czytać wygodnie, warto zaopatrzyć się w odpowiednie oświetlenie. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie dobrej lampki do czytania?

Wprawdzie możemy czytać w świetle dawanym nam przez lampę wiszącą, dającą ogólne oświetlenie, ale nie zawsze jest to wygodne. Taka lampa może emitować zbyt słabe światło lub na książce mogą pojawiać się cienie. Właśnie dlatego do czytania najlepiej sprawdzą się lampy dające światło kierunkowe – skierowane na książkę. W tym przypadku idealnie sprawdzą się lampy podłogowe – jak wybrać najlepszą?

Lampa do czytania – czym powinna się wyróżniać?


W sklepach możemy znaleźć wiele różnych lamp podłogowych, które świetnie sprawdzą się jako te do czytania. Możemy dobrać je wtedy indywidualnie w zależności od tego, z jaką aranżacją wnętrza mamy do czynienia. W przypadku prostych wnętrz sprawdzą się lampy w stylu skandynawskim, do tych klasycznie urządzonych te bardziej ozdobne.

Lampa podłogowa przeznaczona do czytania powinna dawać nam ukierunkowane, jasne światło. Mamy tutaj dwa rozwiązania – lampa z regulowanym kloszem albo lampa stojąca z kloszem dającym światło skierowane w dół, na przykład lampy podłogowe drewniane z abażurem, które są ostatnim hitem. Możemy też zdecydować się na zakup lampy typu 2 w 1, czyli ma ona jedno źródło światła skierowane ku górze, drugie z kolei jest regulowane i pozwala na skierowanie go na książkę.

Taką lampę kupisz na https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl

Gdzie ustawić lampę podłogową do czytania?


Lampa powinna być umieszczona po boku i nieco z tyłu. Osoba praworęczna powinna mieć żarówkę po lewej ręce, z kolei leworęczna po prawej ręce. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko powstawania cieni na książce.

W przypadku, gdy mamy lampkę z regulowanym ramieniem, możemy dopasować ją do umiejscowienia sofy czy fotela, na którym będziemy siedzieć przy czytaniu. Jeśli lampkę chcemy umieścić na blacie i czytać przy nim, w takim przypadku odległość od blatu nie powinna być mniejsza niż 35 centymetrów. Najlepiej, aby blat nie był śliski i błyszczący, ponieważ takie powierzchnie powodują większe odbicie światła.

Jaką żarówkę dobrać do lampy do czytania?


Jeśli chcemy zakupić lampkę do czytania, nie zapominajmy również o dobraniu odpowiedniej żarówki. Najlepiej sprawdzają się żarówki w mocy od 40 do 80 W lub ich odpowiedniki LED lub świetlówki. W przypadku żarówek LED najlepiej zdecydować się na tą w odcieniu dziennym – neutralnym albo chłodnym. Takie żarówki najlepiej nadają się w miejscach wymagających wysiłku wzrokowego.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

lampy

Wersja do druku