Każdy z nas jest odpowiedzialny za to, czym się żywi i jak dba o swoje ciało. Czy są to pełnowartościowe posiłki, które dostarczają nam energii na cały dzień czy jedzenie, które ma nas tylko przysłowiowo „zapchać” i być pustymi kaloriami. Jak rozpoznać zakwaszenie organizmu? Poznaj trzy stopnie zakwaszenia i sprawdź, czy Ciebie też dotyczy ten problem.

Czy jesteś świadomy tego, co jesz? Do naszego organizmu codziennie dostarczamy wiele substancji – niektóre pomogą nam utrzymać ciało w zdrowiu, inne mogą prowadzić do choroby. Jeśli większość czasu spożywamy produkty, które zakwaszają nasz organizm, to możemy się spodziewać, że odwdzięczy się on nam niepokojącymi objawami.

Zakwaszenie organizmu – objawy

W pierwszym etapie możemy zauważyć, że pogorszył się stan naszej skóry, dokuczają nam bóle mięśni, migreny, kobiety cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego, a mężczyźni na obniżenie potencji. Czujemy nieprzyjemny smak w ustach, nasz mocz ma intensywny zapach, dopada nas zmęczenie i senność. Możemy mieć problemy z krążeniem (zimne stopy i dłonie), na naszej skórze mogą pojawiać się trądzik i zaczerwienienia.

Niektórzy ludzie odżywiają się nieodpowiednio przez całe lata, dlatego doprowadzają swój organizm do przykrego stanu. Przez niedobór substancji odżywczych, zakwaszonym osobom mogą towarzyszyć takie objawy jak stany zapalne, zakażenia bakteryjne i infekcje wirusowe, uciążliwe migreny. Kobiety mogą borykać się z niepłodnością, pojawiają się choroby skórne, takie jak łuszczyca, egzema. Coraz częściej mamy problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. W momentach osłabienia organizmu, jesteśmy bardziej podatni na zmęczenie, może nam dokuczać bezsenność, a nawet choroby takie jak depresja. Zaburzony jest wtedy nasz metabolizm, może pojawić się otyłość, zagrożenie zbyt wysokim cholesterolem oraz chorobami serca, a w trzecim etapie zawał i wylew.

W najbardziej zaawansowanym etapie zakwaszenia, osobom zakwaszonym zagrażają poważne choroby, takie jak: nowotwory, stwardnienie rozsiane, gruźlica, RZS (reumatoidalne zapalenie stawów), toczeń, chłoniak Hodgkina, choroba Crohna.

Zakwaszenie organizmu - co zakwasza organizm?

Jak powstaje zakwaszenie organizmu? Gdy nasz organizm chce zrównoważyć poziom kwasów, to wtedy pobiera minerały z naszych komórek. Jednak, gdy karmiemy się tylko produktami, które zakwaszają nasz organizm, to zaczyna brakować nam minerałów i sami niszczymy swój organizm.

Organizm jest zakwaszany przede wszystkim przez produkty mączne, zbożowe, chociażby chleb, kasze, sery, napoje słodzone i gazowane, żywność zawierającą dużo soli, używki takie jak kawa, herbata (oprócz zielonej), alkohol, a także mięso.

Działanie zasadowe na nasz organizm mają przede wszystkim dary natury: warzywa i owoce. Do najbardziej alkalizujących możemy zaliczyć: marchewki, buraki, czarne porzeczki, cytryny. Warto wiedzieć, że oliwa z oliwek ma działanie zasadotwórcze, z kolei tłuszcz zwierzęcy jest obojętny.

W opinii powszechnej panuje stwierdzenie, że mięso i nabiał mają silne działanie zakwaszające. Jednak osoby zajmujące się dokładniej biochemią, mają świadomość, że są one amfoteryczne, tzn. wykazują właściwości jednocześnie zasadowe i kwasowe (w składzie posiadają zarówno grupy kwasowe i zasadowe), tzn. w obecności kwasów działają zasadowo, a w obecności zasad kwasowo.

Fot. https://www.prodeacid.pl/zakwaszenie-a-dieta

Zakwaszenie organizmu – leczenie i dieta

Czy istnieje recepta na przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej? Mimo iż zakwaszenie powoduje duże spustoszenie w naszym organizmie, to przeciwdziałanie mu nie sprawia większych trudności. Aby się przed nim chronić, wystarczy dbać o swoją dietę i pozbyć się z niej wszystkich zakwaszających produktów.

Przede wszystkim należy unikać stresu, prowadzić zdrowy tryb życia i mieć różnorodną dietę, bogatą w produkty zasadowe.

Nie można zapomnieć o uprawianiu sportów. Ważne, abyśmy zwracali uwagę na to jak dopasowujemy do siebie produkty, warto w jednym posiłku łączyć substancje, które będą się uzupełniać, a nie wykluczać, np. unikajmy spożywania węglowodanów razem z białkami, ponieważ zakwaszą nam one organizm.

Powinniśmy zmienić nawyki żywieniowe i spożywać częściej świeże warzywa i owoce. Wtedy zachowamy swoje zdrowie na dłużej.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii mają buraczki smażone
Kalendarz dni płodnych
kawa z ekspresu

Wersja do druku