W większości nowo wybudowanych mieszkań znajdują się salony z aneksami kuchennymi. Często jest to podyktowane niewielką powierzchnią lokali, co wiąże się z potrzebą zmieszczenia na jednej przestrzeni kilku pomieszczeń o różnym przeznaczeniu. Jak urządzić nowoczesny i funkcjonalny salon w niewielkim mieszkaniu?  


Salon, kuchnia i jadalnia w jednym
Jeżeli salon łączy się z kuchnią oraz pełni funkcję jadalni, niezbędne jest odpowiednie rozplanowanie położenia wszystkich mebli. O ile meble kuchenne zwykle zajmują niewielką część pomieszczenia, najczęściej jedną ścianę lub kąt, to stół, kanapa czy krzesła potrzebują więcej przestrzeni, by móc z nich wygodnie korzystać. Na dodatek meble te powinny wyglądać lekko – dzięki temu uniknie się efektu zagracenia salonu z aneksem kuchennym.

Aby salon z aneksem kuchennym dobrze spełniał swoje funkcje, na początek powinno się wybrać meble kuchenne. Najlepszym rozwiązaniem są meble na wymiar z koszami cargo. Szafki i szuflady tego typu zajmą mniej miejsca niż tradycyjna zabudowana kuchenna, a zamieszczą tyle samo lub więcej akcesoriów i zapasów.

Kolejnym krokiem jest dobranie stołu. Klasyczne stoły do salonu zwykle są niezbyt duże, dlatego gdy ma się większą rodzinę, warto postawić na stół do jadalni z rozkładanym blatem. Złożony mebel zajmuje niewiele miejsca, a po zwiększeniu powierzchni blatu bez trudu mieści się przy nim nawet 8 czy 10 osób. Ciekawym wyborem jest stół szklany, którego blat jest wykonany ze szkła hartowanego. Jest to szkło, które cechuje odporność na zarysowania i uderzenia. W razie rozbicia blatu szklana tafla rozsypuje się na drobne kawałeczki bez ostrych krawędzi.

 

Zasiadamy przy stole i na kanapie
W salonie, który pełni również funkcje kuchni i jadalni, niezbędna jest nie tylko kanapa. Krzesła nowoczesne dobrze sprawdzą się w połączeniu ze stołem szklanym, gdyż podkreślą jego modernistyczny charakter. Ponadto designerskie formy nowoczesnych krzeseł gwarantują wysoki komfort podczas siedzenia i nadają pomieszczeniu stylowy wygląd.

Salon z aneksem kuchennym powinien być wyposażony w kanapę, jednak warto pamiętać, iż powinien być to mebel odporny na zabrudzenia i pochłanianie zapachów. Podczas gotowania w powietrzu unoszą się liczne aromaty, które mogą wnikać w głąb tkanin, co sprawia, że kanapa brzydko pachnie. Ponadto kanapa powinna być łatwa do samodzielnego czyszczenia, gdyż podczas jedzenia lub picia można ją zabrudzić, a pranie tapicerki jest kosztowne.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

aran?acja wn?trz
meble kuchenne

Wersja do druku