Kuchnia to jedno z najtrudniejszych pomieszczeń do zaaranżowania. Niewiele osób na początku remontu wie, jak się zabrać za to zadanie. Zastanawiasz się, jak urządzić funkcjonalną kuchnię? Jakie są cechy funkcjonalnej kuchni? Podpowiadamy w naszym artykule!

 

 

 1. Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?
 2. Baterie kuchenne
 3. Zlewozmywaki kuchenne
   

Idealna kuchnia powinna być połączeniem funkcjonalności, wygody, trwałości i modnego wyglądu.
 

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Strefa przygotowywania posiłków to miejsce, w którym domownicy mogą miło spędzić czas. Warto więc w trakcie aranżacji kuchni zadbać o to, by była ona zaprojektowana w przemyślany sposób. Dobrze jest podzielić ją na strefy – pierwsza zasada ergonomii w kuchni to podział wnętrza na pięć stref (strefa zapasów, strefa przechowywania, strefa zmywania, strefa przygotowywania, strefa gotowania), które powinny być rozlokowane obok siebie zgodnie z ruchem wskazówek zegara (dla osób praworęcznych). Dzięki nim poruszanie się w kuchni w trakcie przygotowania posiłków będzie wygodne i łatwe.
Warto też zwrócić uwagę na drobne elementy wystroju, które będą go dodatkowo spajać. Są to np. uchwyty szafek czy oprawy lamp. Wiele osób uważa, że kuchnia i salon powinny tworzyć jedną całość, jednak mimo wszystko warto wprowadzić choćby symboliczną granicę między nimi. Taką funkcję może pełnić kanapa, wyspa lub stół.
Druga niezwykle ważna zasada ergonomii w kuchni to tzw. trójkąt roboczy. Jest to zasada, która określa rozstawienie w kuchni trzech najważniejszych sprzętów, czyli kuchenki, lodówki i zlewozmywaka. Ważne, aby znalazły się one jak najbliżej siebie, w rozstawieniu, które przypomina trójkąt. Optymalne odstępy między nimi powinny wynosić:

 • lodówka i zlewozmywak: 120–210 cm;
 • zlewozmywak i kuchenka: 120–210 cm (min. 90 cm w małych kuchniach);
 • lodówka i kuchenka: 120–270 cm.
   

Baterie kuchenne

Nowoczesne baterie to więcej niż tylko kran kuchenny, zwłaszcza że występują w wielu wersjach i można je montować nie tylko na zlewozmywaku. Samych tylko modeli jednodźwigniowych i dwudźwigniowych jest mnóstwo na półkach sklepowych. Bateria kuchenna może być ponadto:

 • jednootworowa;
 • mieszakowa;
 • podokienna;
 • stojąca;
 • ścienna.
   

W tym miejscu znajdziesz szeroki wybór wysokiej jakości baterii: https://www.mediaexpert.pl/agd-do-zabudowy/baterie-kuchenne/baterie-kuchenne.

Zlewozmywaki kuchenne

Zlewozmywak jednokomorowy, zlewozmywak ceramiczny, ze stali nierdzewnej – szeroka oferta sklepowa sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć odpowiedni model! W trakcie projektowania wymarzonej kuchni warto sprawdzić, która bateria kuchenna idzie w parze z wybranym modelem zlewu. Przed kupnem zlewu upewnij się, z jakim kranem go sparować. Bogata oferta https://www.mediaexpert.pl/agd-do-zabudowy/zlewozmywaki-i-baterie-kuchenne/zlewozmywaki sprawia, że każdy, kto urządza swoją kuchnię, może kupić optymalny zlewozmywak, odpowiadający swoim aktualnym potrzebom.
Coraz większą popularnością cieszą się zlewozmywaki granitowe. Są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zmiany temperatur. Odwiedź https://www.mediaexpert.pl/agd-do-zabudowy/zlewozmywaki-i-baterie-kuchenne/zlewozmywaki-granitowe i przejrzyj ofertę jakościowych zlewozmywaków granitowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Najczęściej zadawane pytania


Jak mogę maksymalizować przestrzeń w mojej kuchni?

Przestrzeń można optymalizować poprzez użycie mebli wielofunkcyjnych, takich jak wyspy kuchenne, które mogą służyć jako miejsce do gotowania, jedzenia i przechowywania. Dodatkowo, półki i szafki wiszące są doskonałym sposobem na wykorzystanie przestrzeni pionowej. Wysokiej jakości organizery mogą pomóc uporządkować szafki i szuflady.

Jakie urządzenia kuchenne są niezbędne dla funkcjonalnej kuchni?

Niezbędne urządzenia mogą się różnić w zależności od Twoich potrzeb kulinarnych. Wiele osób uważa, że lodówka, kuchenka i zmywarka to podstawowe urządzenia. Inni mogą dodatkowo uwzględnić mikrofalówkę, ekspres do kawy, czy blender. Ważne jest, aby wybrać urządzenia, które rzeczywiście będą używane, aby nie zajmowały niepotrzebnie miejsca.

W jaki sposób powinnam rozmieścić urządzenia i meble w mojej kuchni?

Ogólnie przyjętą zasadą jest tzw. zasada trójkąta roboczego, która polega na umieszczeniu lodówki, zlewozmywaka i kuchenki w formie trójkąta, dla optymalnej wydajności i przepływu. Pamiętaj, aby zostawić wystarczająco dużo miejsca na blatach roboczych między tymi strefami.

Jak powinnam przechowywać produkty spożywcze w kuchni, aby była ona funkcjonalna?

Najlepiej jest przechowywać produkty spożywcze w miejscach, które są łatwo dostępne i w odpowiednich warunkach. Na przykład, produkty suche, takie jak mąka i cukier, mogą być przechowywane w szczelnych pojemnikach na otwartych półkach lub w szafkach. Świeże produkty, takie jak owoce i warzywa, powinny być przechowywane w lodówce w specjalnych pojemnikach.

Jakie oświetlenie jest najlepsze dla funkcjonalnej kuchni?

W kuchni najlepiej jest połączyć oświetlenie ogólne z oświetleniem punktowym. Oświetlenie ogólne, takie jak plafony sufitowe, zapewnia równomierny poziom światła w całym pomieszczeniu. Oświetlenie punktowe, takie jak lampy pod szafkami, jest idealne do zadań wymagających precyzji, takich jak krojenie i gotowanie. Ponadto, warto rozważyć oświetlenie naturalne - duże okno w kuchni nie tylko zapewni światło, ale także uczyni przestrzeń bardziej przyjazną.


Podobne artykuły:


Wersja do druku