Trądzik młodzieńczy (trądzik pospolity) to dolegliwość skóry, której pierwszym objawem są zaskórniki, krosty oraz charakterystyczne grudki. Tworzą nieestetyczną kompozycję na twarzy oraz skutkują stanem zapalnym. Nieleczenie trądziku może doprowadzić do powstania blizn i charakterystycznych zagłębień.

Trądzik młodzieńczy – przyczyny

 Jak sama nazwa wskazuje – trądzik młodzieńczy jest przypadłością, która dotyka osoby młode. Zwykle zmiany skórne są bezpośrednio związane z okresem dojrzewania i zaburzeniami hormonalnymi. Zmiany hormonalne doprowadzają do nadmiernej produkcji łoju, co z kolei może skutkować zatykaniem porów i powstawaniem zaskórników.

 Trądzik może powstawać również na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji skóry – zbyt rzadkich lub zbyt częstych zabiegów higienicznych, stosowania nieodpowiednich preparatów do pielęgnacji. Nierzadko, czynnikiem kształtującym grudki i krostki są uszkodzenia/podrażnienia naskórka.

 Warto również zauważyć, że do powstawania pryszczy przyczynia się nię nieodpowiednia dieta, a konkretniej: mięso, nabiał, lody, ostre przyprawy oraz tłuste potrawy.

Trądzik młodzieńczy – jak zapobiegać?

 Osoby w wieku dojrzewania rzadko kiedy zostają oszczędzone przez pryszcze. Nie zawsze jednak rozwój chorobowy jest na tyle poważny, by było wymagane skomplikowane leczenie.

Trądzikowi młodzieńczemu trudno zapobiec, gdyż w większości przypadków odpowiadają za niego zmiany hormonalne, które po prostu muszą nastąpić w organizmie. Nie mniej jednak, można znacząco ograniczyć poziom zaawansowania zmian.

Przede wszystkim, należy zadbać o odpowiednie odżywianie i suplementację. Poza zaniechaniem jedzenia wyżej wymienionych produktów, należy zadbać o odpowiednią ilość warzyw i owoców (surowych) w diecie.

Profilaktycznie należy przemywać twarz preparatami (dostosowanymi do genotypu cery) do dwóch razy na dobę. Zabiegi pielęgnacyjne wykonywać tylko i wyłącznie środkami odpowiednimi dla danego typu cery. Warto również ograniczyć make-up i inne kosmetyki, które mogą blokować pory i ograniczać oddychanie skóry.

Trądzik młodzieńczy – jak leczyć?

Kiedy na Twojej skórze pojawią się pierwsze zmiany skórne, warto jak najprędzej umówić się na wizytę u dermatologa. Im szybciej specjalista zidentyfikuje typ i rozpocznie leczenie trądziku, tym większe szanse na pozytywny finał kuracji.

Leczenie trądziku młodzieńczego może być realizowane na kilka sposobów. Zdecydowanie najczęściej można spotkać się ze stosowanie preparatów w postaci żelów i maści. Leki tego typu mają działanie: przyśpieszające złuszczanie naskórka, antybakteryjne, przeciwzapalne. Nierzadko również pacjentowi aplikowane są antybiotyki i retinoidy.

W zaawansowanych stadiach choroby stosuje się również preparaty doustne na trądzik: antybiotyki, retinoidy, środki przeciwzapalne i antybakteryjne. Ponadto, zastosowana może być również kuracja hormonalna.

Niekiedy lekarz może zalecić również skorzystanie z zabiegu fototerapii lub innych takich jak mikrodermabrazja, mezoterapia lub peeling chemiczny.

Więcej informacji na temat efektywnego leczenia trądziku znajdziesz na nonacne.pl.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Tabletki dzie? po

Wersja do druku