Zażywanie tabletek jednoskładnikowych oraz tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Tabletki antykoncepcyjne wymagają uzyskania recepty. 
 
  • Jak działa antykoncepcja hormonalna?
  • Tabletki antykoncepcyjne — skuteczność i rodzaje
  • Tabletka dzień po — antykoncepcja awaryjna
  • Kto może wypisać receptę na antykoncepcję?
  • Recepta online — jak działa i ile kosztuje taka procedura? 
Tabletki antykoncepcyjne niezależnie od rodzaju lub producenta, charakteryzują się podobnym działaniem. Hamują owulacje, dzięki czemu ryzyka zajścia w ciąże spada niemal do zera. Z jajników kobiety przyjmującej tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe lub tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe komórki jajowe nie są uwalniane. 

Jak działa antykoncepcja hormonalna?

Tabletki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe powinny być dobierane przez lekarzy specjalistów. Ze względu na swoje działanie i skutki uboczne. 
Dodatkowym skutkiem przyjmowania antykoncepcji w tej formie jest zmiana śluzu szyjki macicy. Staje się on znacznie gęstszy, przez co nie przepuszcza plemników. Prawidłowo zażywane tabletki antykoncepcyjne to jedna ze skuteczniejszych form antykoncepcji hormonalnej. Do jej zażywania wymagana jest recepta. W każdym opakowaniu znajdują się także tabletki placebo. 

Tabletki antykoncepcyjne — skuteczność i rodzaje

Dostępne obecnie metody antykoncepcji hormonalnej pozwalają na skuteczność na poziomie ponad 99 procent. Jest to znacznie wyższy poziom niż w przypadku antykoncepcji mechanicznej (prezerwatyw) oraz popularnych dawniej środków plemnikobójczych.  
Prawidłowo zażywana antykoncepcja hormonalna, zwłaszcza dwuskładnikowa uznawana jest za jedną z lepszych metod antykoncepcji. Niemniej jednak warto przestrzegać kluczowych zasad zażywania. 
Recepta na antykoncepcję pozwala na regularne zażywanie tabletek. Ich skuteczność może zostać osłabiona na skutek wymiotów, biegunki lub nadużycia alkoholu prowadzącego do niekontrolowanych torsji. Również niektóre herbatki ziołowe mogą negatywnie wpłynąć na skuteczność antykoncepcji. 

Tabletka dzień po — antykoncepcja awaryjna

W przypadku wystąpienia czynników obniżających skuteczność antykoncepcji hormonalnej, mechanicznej lub po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia, można zdecydować się na konsultacje medyczne online. Podczas takiej wizyty ginekolog online może zalecić zastosowanie antykoncepcji awaryjnej. Najpopularniejsze obecnie środki są dostępne pod nazwą Ellaone i Escapelle
Tabletka dzień po lub antykoncepcja awaryjna to środek uniemożliwiający zajście w ciąże. Konieczna do jego zakupu jest recepta online, tradycyjna bądź e recepta

Kto może wypisać receptę na antykoncepcję?

Receptę na antykoncepcję oraz tabletkę po najczęściej wystawiane są przez lekarzy ginekologów. Niemniej jednak bez trudu taką receptę może wypisać lekarz rodzinny lub internista. Konieczne jest posiadanie zaświadczenia o przyjmowanym rodzaju antykoncepcji. 
Obecnie dostępna jest także szybsza i wygodniejsza metoda — recepta online. W ten sposób można z łatwością otrzymać receptę w sytuacji przegapienia końca opakowania tabletek lub gdy niezbędne jest zażycie antykoncepcji awaryjnej. 

Recepta online — jak działa i ile kosztuje taka procedura? 

Antykoncepcję hormonalną zażywa wiele kobiet. Również w sytuacji wymagającej zażycia tabletki dzień po możne znaleźć się każda aktywna seksualnie kobieta. Recepta na pigułki antykoncepcyjne może zostać wypisana już w 15 minut. Po wypełnieniu formularza online można otrzymać numer recepty na różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych zażywanych na co dzień. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku