Nadwaga to problem coraz większej części naszego społeczeństwa. Niewłaściwa dieta i brak ruchu bardzo szybko są widoczne w postaci zbędnych kilogramów. Których jak się okazuje jest niekiedy trudno się pozbyć, o czym najlepiej wiedzą osoby próbujące to zrobić. Niestety w wielu przypadkach przy odchudzaniu popełniane są błędy, przez które nie tylko nie widać oczekiwanych rezultatów, ale wręcz można sobie poważnie zaszkodzić. Dlatego też warto zapoznać się z podstawowymi zasadami związanymi z redukcją wagi, i ich cały czas przestrzegać. Trzeba też pamiętać o tym, że odchudzanie jest złożonym procesem, wymagających działania na kilku płaszczyznach. Nie istnieje cudowna tabletka, po zażyciu której ubywałoby kilogramów, potrzeba przy tym sporo konsekwencji, wytrwałości i czasu. Ważne jest, żeby wszystko robić rozsądnie, do bezpiecznego odchudzania potrzebne są następujące elementy.

Zmiana nawyków żywieniowych

Nie jest to łatwa rzecz, ale konieczna jeśli się chce osiągnąć zaplanowane efekty. Nawet nie warto się zabierać za odchudzanie, jeśli nie będzie się miało chęci na zmianę tego, co się je. Zmiany związane z odżywianiem powinny obejmować kilka aspektów. Przede wszystkim należy zjadać regularnie, ale w mniejszych porcjach. Najlepsze efekty daje pięć lub sześć posiłków, dzięki temu zachowa się stały poziom insuliny. Koniecznie należy ograniczyć spożywanie kilku rodzajów produktów, poza oczywistymi dla wszystkich słodyczami będzie to także białe pieczywo, makarony i ziemniaki. W zamian w diecie powinna pojawić się większa ilość warzyw i owoców, najlepiej zjadanych kilka razy dziennie. Warto też przyglądnąć się wielkości porcji, bardzo dobrym sposobem na ich redukcję jest używanie mniejszych talerzy.


Odpowiednia porcja ruchu

Dieta jest bardzo ważna, ale nie poparta odpowiednią porcją ruchu niewiele da. W czasie aktywności fizycznej nie tylko spala się sporą ilość energii, ale też dodatkowo wzmacnia całe ciało. Najlepsze efekty daje regularny, najlepiej codzienny wysiłek, ważne jest żeby to robić systematycznie. Bardzo dobre rezultaty daje bieganie, jeżeli ktoś za nim nie przepada, to może też być szybki, energiczny marsz. Świetnym pomysłem może też być jazda na rowerze i pływanie, na kryty basen można chodzić praktycznie przez cały rok. Kilkadziesiąt minut ruchu każdego dnia w połączeniu z odpowiednią dietą potrafi zdziałać naprawdę dużo.


Ostrożnie ze środkami odchudzającymi

Tabletki na odchudzanie są bardzo kuszące, wiele z nich jest reklamowana jako cudowny środek, przy którym nic więcej nie trzeba robić. Tymczasem należy podchodzić do nich bardzo ostrożnie, i w żadnym wypadku nie stosować bez konsultacji z lekarzem. Osoby, które się odchudzają najczęściej właśnie łamią tę zasadę. Dieta i ćwiczenia wymagają dużo samodyscypliny i wysiłku, zażycie tabletki jest znacznie wygodniejsze. Jednak substancje w nich zawarte, mimo że faktycznie redukują wagę ciała, to mają sporo skutków ubocznych. Podniesione ciśnienie krwi, problemy z układem pokarmowym czy zawroty głowy to tylko niektóre z nich. Zanim się sięgnie po takie środki, to warto zapoznać się z opiniami na ich temat i skonsultować się z lekarzem.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Czy biegać wieczorem?

Wersja do druku