Bieganie pozytywnie wpływa na kondycję i zdrowie, a jednocześnie jest bardzo modne. Jednak początkujący biegacze często zadają sobie pytanie, czy lepiej biegać rano czy wieczorem? Która pora dnia jest lepsza na bieganie?
 
  1. Zalety porannego biegania
  2. Dlaczego warto biegać wieczorem?
 
Z naukowego punktu widzenia najlepszy czas na aktywność fizyczną jest w godzinach 10 – 12 oraz 16 – 18. Problem polega jednak na tym, że większość osób jest w tych godzinach w pracy. Poza tym w miesiącach letnich jest wtedy gorąco, więc nie jest to najprzyjemniejszy czas na bieganie. Kiedy więc biegać rano czy wieczorem?
 

Zalety porannego biegania

 
Kiedy biegać rano czy wieczorem? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących, jak i bardziej zaawansowanych biegaczy. Poranne bieganie ma wiele plusów. Przede wszystkim daje nam ono energię na cały dzień. Wybieganie zapewnia dobry humor, który sprawia, że wykonywanie codziennych obowiązków jest łatwiejsze. W odróżnieniu od biegania wieczornego bieganie poranne sprawia, że jesteśmy wypoczęci i mamy więcej energii na samo bieganie. Jest ono więc przyjemniejsze niż wtedy, gdy jesteśmy zmęczeni po całym dniu pracy. Również sam organizm po nocnej regeneracji jest wypoczęty. Jest to też dobra pora, jeśli wolisz biegać na czczo. Dużym plusem jest też luz na biegowych ścieżkach, ponieważ nie ma jeszcze zbyt wielu spacerowiczów. Nie ma więc obawy, że będziecie biegać w tłoku. Również smog mniej doskwiera rano, ponieważ analizy wskazują, że powietrze jest najbardziej zanieczyszczone wieczorem. Jest to istotne szczególnie w miesiącach od jesieni do wiosny, kiedy smog najbardziej doskwiera. Jeśli potrzebujesz porad dotyczących biegania, zajrzyj na stronę: https://alenergy.eu/BIEGANIE-RANO-CZY-WIECZOREM-blog-pol-1621431604.html.
 

Dlaczego warto biegać wieczorem?

 
Wieczorne bieganie również ma wiele plusów, a jednym z nich jest możliwość rozładowania nagromadzonego w ciągu dnia stresu i pozbycie się negatywnej energii. Dzięki temu, że pozbędziesz się stresu przed snem, rano wstaniesz z energią potrzebną do zmierzenia się z nowymi wyzwaniami. Nie można jednak jednoznacznie wskazać czy bieganie wpłynie na sen lepiej, czy gorzej. Wyczerpujący trening wpływa bowiem na poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, który w połączeniu z endorfinami stanowi pobudzającą mieszankę, która może utrudniać zaśnięcie. Dlatego po wieczornym bieganiu warto znaleźć czas na relaks, na przykład medytację czy dobrą książkę. Nie każdy dobrze się czuje, biegając rano, kiedy organizm jeszcze się nie rozbudził i nie dostał odpowiedniej liczby kalorii. Dla takich osób wieczorne bieganie może być dużo lepsze. Jeśli więc zastanawiasz się, czy lepsze będzie dla Ciebie bieganie rano czy wieczorem, musisz uwzględnić własne oczekiwania i samopoczucie. Każdy ma bowiem wewnętrzny zegar biologiczny, który determinuje to, czy wolimy uprawiać sport rano czy wieczorem.

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku