Kobiety w ciąży niekiedy zgłaszają się do lekarza z silnym bólem głowy. Zwykle doktor zaleca im odpoczynek, więcej snu oraz spacery na świeżym powietrzu. Niestety, porady te nie przynoszą efektów, gdy ciężarna cierpi na migreny. Co zrobić w takiej sytuacji?


Ból głowy to fizjologia?
Większość przypadków bólu głowy w ciąży jest oznaką, że… wszystko jest w porządku. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy jest to ból głowy na początku ciąży. W pierwszym trymestrze dochodzi do szybkiego wzrostu poziomu hormonów płciowych, odpowiedzialnych za utrzymanie ciąży. Organizm może zareagować na te wahania bólem głowy, który minie po ukończeniu 12 tygodnia ciąży.

Ból głowy w ciąży może wynikać również z przemęczenia. Ciężarne w drugim i trzecim trymestrze często cierpią na bezsenność. Mają trudności z wysypianiem się z powodu rosnącego, ciężkiego brzucha i konieczności spania na lewym boku. Przemęczenie może sprawić, że ból głowy będzie towarzyszył ciężarnej nawet po przebudzeniu się rano. W takiej sytuacji kobieta może przeznaczyć godzinę popołudniu na drzemkę, dzięki której zregeneruje organizm i będzie bardziej wypoczęta.

 

Niekiedy ból głowy u ciężarnych wynika z nieprawidłowej diety, w szczególności, gdy kobieta spożywa zbyt wiele cukrów prostych. W takim przypadku wystarczy odpowiednie zbilansowanie codziennych posiłków, a bóle głowy znikną. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na https://wolniodbolu.pl/jak-pokonac-bol-glowy-w-ciazy/.

Niestety, część pań dotyka prawdziwa migrena w ciąży. Co zrobić w takim przypadku?

 

Gdy ból głowy jest szczególnie silny
Na https://wolniodbolu.pl/ można przeczytać, że na migreny w ciąży częściej skarżą się kobiety, które cierpiały na tego typu bóle już przed zajściem w ciążę. Co ciekawe, niektóre panie z bardzo silnymi napadami migreny, w ciąży nie mają żadnych dolegliwości związanych z migreną – wracają one dopiero po porodzie i po zakończeniu karmienia piersią.

Jak pokonać ból głowy w ciąży? Ciężka migrena w ciąży jest trudna do zwalczenia, gdyż ciężarne nie mogą przyjmować większości leków podawanych na silne i pulsujące bóle głowy. Ginekolodzy zwykle zalecają domowe sposoby na ból głowy w ciąży, a także stosowanie paracetamolu. Paracetamol nie wchłania się do krwiobiegu, dzięki czemu płód go nie otrzymuje. Ponadto ból pomagają złagodzić chłodne kompresy, sen i wietrzenie pomieszczenia, w którym znajduje się ciężarna. Jeżeli kobieta odczuwa nudności i wymiotuje, lekarz może przepisać jej leki hamujące zwracanie pokarmu oraz preparaty nawadniające organizm.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Kiedy pierwsze USG piersi

Wersja do druku