Mogłoby się wydawać, że mała łazienka i wygoda wykluczają się, ale nic mylnego. Przy odrobinie wysiłku można zagospodarować nawet niewielką przestrzeń tak, aby była praktyczna i komfortowa. Sprawdź, co możesz zrobić, by mała łazienka zapewniała wygodę.

Urządzenie i meble do małej łazienki

Mała łazienka to zazwyczaj problem mieszkań w blokach. Wiele osób stoi przed wyzwaniem, jakim jest urządzenie tego wnętrza w sposób praktyczny i estetyczny. Warto wiedzieć, że wielu producentów wyszło naprzeciw zapotrzebowaniu klientów i wprowadziło do swojej oferty urządzenia sanitarne dedykowane do montażu w ciasnych przestrzeniach. Również meble znajdziemy w wielu wariantach, także takich do małych pomieszczeń (zobacz zdjęcia małych łazienek).

Wybierając wyposażenie do małej łazienki, warto rozważyć zakup urządzeń narożnych. Na rynku dostępne są zarówno umywalki przystosowane do takiej lokalizacji, jak i odpowiednie muszle klozetowe. Jeśli marzy nam się wanna, a nie zajmujący mniej miejsca prysznic, również znajdziemy modele o mniejszych wymiarach. Jeżeli jednak nie zależy nam na długich kąpielach, lepiej zrezygnować z wanny i postawić na kabinę prysznicową, dzięki której zaoszczędzimy sporo cennej przestrzeni.

Przestrzeń wokół urządzeń sanitarnych – klucz do sukcesu!

O komforcie użytkowania łazienki przesądza sposób rozplanowania urządzeń i mebli, a także odpowiednia ilość miejsca, pozostawiona między nimi. Projektanci wnętrz kierują się kilkoma sprawdzonymi zasadami, które ułatwiają opracowanie przestrzeni. Przed umywalką należy pozostawić około 70 cm miejsca. Przed wanną i brodzikiem powinno to być około 75 cm; przed toaletą przestrzeń na powinna mieć wielkość 70 na 80 cm.

<

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni w małej łazience

W małej łazience problematyczna może okazać się kwestia przechowywania kosmetyków, środków higienicznych, środków czystości, ręczników i różnego rodzaju akcesoriów. Warto wykorzystać przestrzeń w sposób maksymalny. Wszelkie wnęki można zagospodarować na schowki. Niekiedy dobrym pomysłem może okazać się także częściowe zabudowanie przestrzeni pod sufitem, jeśli łazienka jest wysoka. W takich schowkach i szafkach ukryjemy bardzo wiele wyposażenia, nie tracąc jednocześnie cennego miejsca na standardowe meble.

Jak wizualnie powiększyć małą łazienkę?

Oprócz względów praktycznych, istotne są również względy wizualne. Aby łazienka wydawała się większa, można zastosować kilka trików. Jasne, naturalne, stonowane barwy optycznie powiększą wnętrze. Podobne wrażenie uzyskamy wybierając duże płytki podłogowe zamiast małych kafelków. Sprytnym zabiegiem jest również odsłonięcie podłogi poprzez zastosowanie podwieszanych urządzeń - dzięki temu wnętrze wyda się przestronniejsze. W małej łazience powinniśmy unikać ustawiania kosmetyków na umywalce czy na brzegu wanny. Duża ilość szczegółów sprawi, że pomieszczenie wyda się zagracone, a przez to także i ciasne.

Mała łazienka, odpowiednio urządzona, może być wnętrzem wygodnym i ładnym. Warto wybrać urządzenia i meble do małych łazienek oraz zagospodarować różnego rodzaju wnęki, by cieszyć się komfortem.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Jak przeprowadzić remont łazienki
Jak zaaranżować małe łazienki

Wersja do druku