Rozpoczyna się czerwiec, jesteśmy więc na półmetku roku. To dobry okres na wstępne podsumowania, także rynku nieruchomości. Jakie mieszkania i domy chętnie kupują Polacy?

Jakie propozycje oferują deweloperzy, a co cieszy się szczególnym wzięciem na rynku wtórnym? Różnice w porównaniu z zeszłym rokiem są niewielkie, pozwalają jednak prognozować pewne stałe zmiany.

Mieszkania – szukamy propozycji kompaktowych

Mieszkania to nadal najchętniej wybierana propozycja spośród dostępnych opcji. Najchętniej kupujemy lokale o wielkości pomiędzy 35 a 50 metrów kwadratowych, dwu- lub trzypokojowe. Większą popularnością cieszy się osobna kuchnia, wypierając powszechne parę lat temu aneksy w salonach. Te drugie wyraźnie obniżają standard mieszkania. Mniej chętnie wybieramy również kawalerki, które często mają ceny nieadekwatne do realnej wartości.

Wśród propozycji mieszkań z rynku pierwotnego bardzo szybko nabywców znajdują mieszkania kompaktowe, czyli takie, gdzie na takim samym metrażu znajduje się więcej pomieszczeń. Eksperci doszukują się przyczyn tego trendu w programie 500+, pozwalającym rodzinom z dziećmi na zakup kolejnego, często większego mieszkania.

Wśród młodych ludzi duży odsetek zakupionych mieszkań wynika także z pomocy w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Jak donosi portal Mieszkaniedm.pl w pierwszym półroczu wyczerpano dwie pule: na 2017 i częściowo 2018 rok. Dzięki dopłatom swoje pierwsze mieszkanie nabyło w ciągu 5 miesięcy 20 tysięcy Polaków. W styczniu 2018 roku ruszy ostatni nabór – będzie to jedyna szansa, by z programu jeszcze skorzystać.

Domy – wolimy kupować niż budować

W przypadku domów jednorodzinnych zauważyć można dwa trendy: po pierwsze, coraz rzadziej decydujemy się na budowę systemem gospodarczym. Wolimy zlecić prace profesjonalnej firmie deweloperskiej, niż męczyć się z poszczególnymi etapami. Drugą kwestią jest malejąca wartość domów, zwłaszcza wybudowanych w okresie PRL-u. Jeśli planujemy kupno domu, to dobry okres, bo znaleźć można sporo ciekawych propozycji, często w atrakcyjnych kwotach, równoważnych z cenami za mieszkanie w centrum.

Najem – rusza ogólnopolski projekt

Już w 2016 roku zaczęły się pilotaże prace w ramach programu Mieszkanie Plus (https://mieszkanieplus.org.pl/). Razem z Indywidualnymi Konta Mieszkaniowymi (https://ikm.org.pl/) mają one zastąpić program MdM. Mieszkanie Plus wspierać ma tani najem w modelu duńskim – lokatorzy, oprócz kosztów czynszu, mogą także powoli spłacać koszty budowy, dochodząc do własności. Dzięki temu za 25-30 lat staną się posiadaczami własnej nieruchomości. Na razie mieszkania w ramach M+ powstają w 70 lokalizacjach, jednak również deweloperzy zwietrzyli w tym biznes. W tym roku planują wybudowanie kilkunastu tysięcy mieszkań pod komercyjny najem.

Inną kwestią są Indywidualne Konta Mieszkaniowe, które mają premiować oszczędzanie na cele mieszkaniowe. W tym roku powstać ma ustawa na ich temat, a od przyszłego roku będzie można już zacząć odkładać pieniądze. Od 2019 roku rząd do IKM wypłacać będzie specjalne dotacje, wcześniej dostępne w ramach Mieszkania dla Młodych.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma kawa rozpuszczalna
kawa z ekspresu

Wersja do druku