Ginekologia estetyczna łączy w sobie zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej i ginekologii, których celem jest korekta niedoskonałości okolic intymnych. Niedoskonałości te wynikać mogą z odziedziczonych (wrodzonych) defektów narządów płciowych, jak i tych nabytych wskutek urazów, zmian o podłożu chorobowym i po wydaniu na świat dziecka.

Efektem zabiegów ginekologii estetycznej jest poprawa zewnętrznego wyglądu narządów płciowych i przywrócenie ich pełnej funkcjonalności. Defekty te nierzadko prowadzą do namacalnych problemów: infekcji, zakażeń, ograniczają komfort podczas uprawiania sportów i wykonywanie codziennych czynności.

Ginekologia estetyczna rozwiązuje problemy takie jak:

  • niepełna satysfakcja z wyglądu zewnętrznych narządów płciowych
  • chęć poprawy jakości współżycia i pogłębienia więzi z partnerem
  • zabiegi rekonstrukcyjne po porodzie, rehabilitacja poporodowa
  • dolegliwości wynikające z okresu przekwitania (menopauza) - m.in. suchość pochwy i utrata jej elastyczności

Przesłanki do korekty narządów intymnych mają często podłoże psychologiczne. Poprawa atrakcyjności stref intymnych w oczach partnera nierzadko oznacza dla kobiety zwiększenie poczucia własnej wartości i pozbycie się kompleksów, a także pogłębienie więzi z partnerem.

W porównaniu do tradycyjnych operacji ginekologicznych, korekta kobiecych narządów intymnych jest procedurą nie wymagającą tak długiego czasu rekonwalescencji. W większości przypadków nie ma potrzeby hospitalizacji, a pacjentka wraca do normalnego trybu życia kilku dni po zabiegu.

Ze względu na naturalną wrażliwość stref intymnych, zabiegi ginekologiczne postrzegane są jako stosunkowo bolesne — nie jest to jednak prawdą. Większość przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym.

Rewitalizacja i laserowe obkurczenie pochwy

Zabieg ten skierowany jest do pań odczuwających luźność pochwy wynikającą z kilkukrotnych porodów lub menopauzy.

Zwężenie pochwy wykonuje się również za pomocą lasera. Wiązka lasera frakcyjnego, uszkadzając ścianki pochwy, zmusza je do przebudowy, obkurczenia oraz wytworzenia nowych włókien kolagenowych.

Działanie lasera ma również efekt rewitalizacji (nawilżenia) i rozwiązuje odczuwany problem suchości ze względu na niewystarczającą ilość wydzieliny (nie tylko podczas stosunku). Zabieg laserem stymuluje śluzówkę do samoregeneracji; staje się ona grubsza, zwiększa się wydzielanie śluzu.

Przerost warg sromowych

Operacja zmniejszenia warg sromowych mniejszych to jeden z najbardziej kontrowersyjnych zabiegów stref intymnych. Z medycznego punktu widzenia przerost warg sromowych, które wystają poza linię warg sromowych większych, nie jest nieprawidłowością. Ludzie różnią się od siebie wyglądem — dotyczy to również narządów płciowych.

Wystające lub zbyt mięsiste wargi sromowe mogą jednak powodować rzeczywiste problemy dla kobiet bardzo aktywnych fizycznie, uniemożliwiając jazdę konną, kolarstwo, czy też uwydatniając się przy obcisłych kostiumach.

Korekta warg sromowych mniejszych to rozwiązanie dla kobiet niezadowolonych z estetyki okolic intymnych. Jeżeli wystające wargi sromowe mniejsze są źródłem niskiej samooceny kobiety i przekładają się na jakość życia seksualnego, należy rozważyć zabieg labioplastyki.

Nadmiar tkanki zostaje usunięty przy pomocy wiązki lasera lub skalpela. Stosuje się w znieczulenie miejscowe. Ze względu na działanie termiczne lasera, rana od razu się zasklepia, a ilość krwi jest znikoma. W zabiegu przy użyciu skalpela założone zostają szwy.

Labioplastyka nie wymaga hospitalizacji; pacjentka od razu po zabiegu może wrócić do domu.

Wypełnienie warg sromowych kwasem hialuronowym

Rozwiązuje problem obwisłych i rozwartych warg sromowych u pań w podeszłym wieku. Przesłanki do zabiegu mogą mieć charakter estetyczny, jak i zdrowotny. Nadmierne rozwarcie warg sromowych powoduje przesuszenie dróg rodnych i — w efekcie — dyskomfort.

Kwas hialuronowy zostaje wstrzyknięty za pomocą mikro igły w obie wargi sromowe, zazwyczaj 2x1 ml. Stosowany preparat jest zazwyczaj gęstszy niż ten wykorzystywany w zabiegach modelowania ust i twarzy.

Bezpośrednio po wypełnieniu warg kwasem hialuronowym należy unikać wielogodzinnego siedzenia lub sportów mogących powodować nieregularne rozłożenie preparatu w tkankach (jazda konna, jazda na rowerze). Efekt zabiegu widoczny jest natychmiast.

Artykuł przygotowany we współpracy z kliniką Nowa Estetyka oferującą zabiegi medycyny i ginekologii estetycznej na terenie Wrocławia i woj. dolnośląskiego. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie nowaestetyka.pl


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Jak chronić dom przed piorunami i burzą
meble

Wersja do druku