Nerwica to zaburzenie psychiczne o podłożu lękowym. Choroba jest powodowana przez uraz psychiczny w dzieciństwie lub przeciążenie emocjonalne. Objawy nerwicy to lęk, zapominanie, przemęczenie, bóle głowy lub tiki. Podobnie jak depresję, chorobę leczy się psychoterapią, a w cięższych przypadkach wspiera się farmakologią.

Czym jest nerwica?

Nerwica jest zaburzeniem psychicznym na tle lękowym. Najczęściej występuje u kobiet pomiędzy 24. a 45. rokiem życia. Choroba jest powodowana przez uraz lub konflikt psychiczny, który wywołuje przeciążenie emocjonalne. Większość psychologów twierdzi, że nerwica to mechanizm obronny przed konfrontacją z trudnymi sytuacjami. Na skutek nierozwiązanego konfliktu z dzieciństwa lub niespełnienia podstawowych potrzeb, dziecko próbuje zaprzestać cierpieniu, stosując mechanizmy obronne, np. wyparcie. Obecny świat znacznie przyczynia się do rozwoju chorób psychicznych. Wysokie wymagania otoczenia, postępująca izolacja oraz silny stres w pracy przyczyniają się do rozwoju nerwicy. Główne objawy choroby to:

 • ogólny lęk,
 • koszmary,
 • niepokój,
 • problemy z pamięcią,
 • przemęczenie,
 • bóle głowy,
 • mdłości,
 • tiki nerwowe.

Leczenie nerwicy za pomocą psychoterapii

U podłoża nerwicy leżą problemy psychologiczne, więc najlepszą metodą na radzenie sobie z chorobą jest psychoterapia. Praca terapeuty polega na dotarciu do istoty problemów oraz uświadomienie pacjentowi rodzaju jego konfliktów. Gabinet terapeutyczny to miejsce, gdzie klient może stawić czoło swoim problemom w maksymalnie bezpiecznych warunkach, pod czujnym okiem terapeuty. Wspólnie z psychologiem pacjent odkrywa znaczenie swoich dawnych zranień, które zostawiły trwały ślad na jego psychice. W psychoterapii klient również uczy się radzić z problemami obecnymi, takimi jak budowanie poczucia własnej wartości oraz budowanie zdrowych relacji interpersonalnych. Osoba chora poznaje też techniki radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych. Dla pacjentów chorych na nerwicę przewlekłą, czyli schorzenie ze znacznie silniejszymi objawami, dobrym krokiem jest psychoterapia integrująca. Ten rodzaj terapii wpływa na zmianę pewnych elementów osobowości, które są przyczyną szkody pacjenta. Do poradzenia sobie z zaburzeniami społecznymi świetną metodą jest psychoterapia grupowa. To miejsce, gdzie chory uczy się na nowo budować relacje i poznaje, że jest więcej osób z podobnym schematem myślenia co on. W leczeniu nerwicy stosuje się też hipnozę. W wielu przypadkach wejście w trans hipnotyczny przyczynia się do osłabienia objawów. Łatwo jednak uzależnić się od tej metody, więc nie można stosować jej zbyt długo.

Leczenie nerwicy – leki antydepresyjne

Leki farmakologiczne podaje się zależności od rodzaju objawów nerwicy, czy są to lęki, fobie czy ataki paniki. Największą korzyść w leczeniu nerwicy mają najnowsze leki antydepresyjne:

 • SSNRI, czyli selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny;
 • SARI – inhibitory serotoniny i antagonisty receptorów serotoninowych;
 • MAO-I – selektywne odwracalne inhibitory monoaminooksydazy.

Zaletą leków antydepresyjnych jest ich opóźnione działanie – skutki terapii widać dopiero po ok 3 tygodniach. Dzięki temu pacjentowi trudniej jest się uzależnić od nich. Leki muszą być przepisane przez psychiatrę, który stwierdzi konieczność ich przyjmowania. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko pomoc wspierająca pracę psychoterapeutyczną.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

psychoterapeuta

Wersja do druku