Znalazłaś przepiękny materiał na firanę, ale jest to firana metrażowa, którą trzeba dopiero uszyć ? Zastanawiasz się, czy podołasz takiemu wyzwaniu ? Oto kilka najtrudniejszych momentów podczas szycia firanki. Sprawdź, czy jesteś w stanie sobie z nimi poradzić.

Wybór materiału na firanki

Od tego zależy powodzenie całego projektu – zwłaszcza przy pierwszych próbach. Jeśli nie masz doświadczenia w szyciu firan, to nie wybieraj na pierwszy raz materiałów trudnych – woalu czy organtyny i zdecyduj się na firanę z siateczki

Dobrze zmierz firankę

To pierwsze wyzwanie przy szyciu firany, bo jeśli kupisz jej za dużo, to marszczenie będzie zbyt gęste a firanka będzie się nieestetycznie wybrzuszać. Jeśli kupisz jej za mało, to albo nie będzie można zmarszczyć jej tak jak należy, albo będzie po prostu za wąska. Większość poradników zaleca zakup 2 krotnej szerokości firany w stosunku do okna, na którym chcemy ją powiesić. Warto pamiętać, że taśmy marszczące występują również w wersji 1:1,5 (wtedy kupuje się o 50% więcej firanki). Dlatego już przy mierzeniu szerokości trzeba wiedzieć, jaką taśmę będzie się stosować). Uwaga, przy zakupie taśmy marszczącej należy przewidzieć jej zapas, by można było odciąć brzegi.

Błędem w mierzeniu firanki jest też nie branie zapasu na boczne zagięcia (około 5 dodatkowych cm z każdej strony). Jeśli to twoja pierwsza firana, weź też od 15 cm zapasu na to, by wypróbować na kawałku tkaniny ścieg, jakiego będziesz używać.

Dobierz nici

Nie ma jednych dobrych nici do szycia firanek, bo wszystko zależy od tego, z czego firanka jest wykonana. Najczęstsze błędy to dobór nici bawełnianych (które przez to, że nie są śliskie mogą powodować marszczenie szwu) oraz za grubych, które powodują zwijanie się materiału. Bawełniane nici mogą też podczas prania (na skutek absorpcji wilgoci) zmienić długość, co może wywołać zmarszczenie firanki, które pozostanie widoczne nawet wtedy, kiedy nic już wyschnie i wróci do normalnych rozmiarów.

Dobierz ścieg firanki

Na kawałku firanki, który potem wyrzucisz. Dwa podstawowe błędy to ścieg zbyt gęsty – powoduje usztywnienie firanki, lub zbyt długi – może ją marszczyć.

Błędy w szyciu firany

  • Najczęstsze problemy podczas szycia firan osoby początkujące napotykają z:
  • Nadmiernym naprężeniem nici podczas szycia (co powoduje marszczenie się szwów),
  • Nierównym podawaniem materiału (co może wywołać marszczenie),
  • Naciąganiem jeden warstwy firanki (przy obrębianiu brzegów) – efektem jest źle obrębiona firanka, której oczka siatki nie zachodzą na siebie. Błąd ten widać wyraźnie, bo przy naciąganiu jednej warstwy, druga pozostaje od niej dłuższa.

Jeśli podczas szycia firany pojawi się którykolwiek z tych błędów, firankę należy rozpruć i szyć ponownie.

Mimo tych powyższych trudności, szycia firan można się nauczyć. Jeśli jednak czujesz, że to naprawdę nie dla ciebie, zleć profesjonalne szycie firan osobie, która ma w tym zakresie doświadczenie.

Duży wybór nowoczesnych i modnych firan szytych na zamówienie i na wymiar znajdziesz w ofercie sklepu https://firaneo.pl/firany-szyte-na-wymiar Dostępne są zarówno modne polskie firanki woalowe i jak i żakardowe.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Firany do nowoczesnego wnętrza
aran?acja kuchni

Wersja do druku