Rwa kulszowa objawia się silnym bólem w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Dolegliwości kręgosłupa leczy się najczęściej medykamentami o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. W terapii rwy kulszowej stosuje się również ćwiczenia wzmacniające kręgosłup oraz rozluźniające mięśnie, a także zastrzyki domięśniowe.

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to zespół objawów na skutek ucisku na nerw kulszowy lub korzenie, które go tworzą. Przypadłość wywołuje bardzo silny ból w lędźwiowo-krzyżowej części kręgosłupa, który stopniowo przemieszcza się do bioder, pośladków i kończyn dolnych. Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest dyskopatia kręgosłupa, czyli schorzenie krążka międzykręgowego. Ulgę w bólu wywołanym uciskiem na nerw kulszowy przynoszą gorsety ortopedyczne, które stabilizują kręgosłup w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.

Maści i leki na rwę kulszową

Leczenie rwy kulszowej polega na przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, odpowiednio dobranych przez lekarza. Medykamenty można przyjmować doustnie lub miejscowo np. w postaci żelu lub maści rozgrzewającej. Lekarze czasami przepisują osobom z rwą kulszową leki o działaniu rozluźniającym mięśnie, a nawet przeciwdepresyjnym.

Rwa kulszowa – leczenie zastrzykami

Osobom chorym na rwę kulszową lekarz może zlecić przyjmowanie witamin z grupy B w postaci zastrzyków domięśniowych. Za pomocą iniekcji aplikuje się także leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Kuracja lecznicza trwa około 10 dni.

Rwa kulszowa – leczenie naturalne

Atak rwy kulszowej można złagodzić domowymi sposobami. Na silny ból pomaga położenie się na wznak na twardym podłożu z nogami zgiętymi w kolanach pod kątem prostym. Dolegliwość kręgosłupa zmniejszy delikatny masaż oraz przyłożenie w bolące miejsce zimnego okładu, który działa przeciwbólowo.

Rwa kulszowa – ćwiczenia

W leczeniu rwy kulszowej istotna jest także rehabilitacja. Dolegliwości bólowe złagodzą odpowiednie ćwiczenia, które mają na celu wzmocnić kręgosłup oraz rozluźnić spięte mięśnie. Przykładowym ćwiczeniem rozciągającym jest tzw. kołyska. Należy położyć się na plecach i ugiąć lekko nogi w kolanach. Po oderwaniu nóg od podłoża trzeba je dociskać rękami do klatki piersiowej przez 5 sekund i wrócić do pozycji wyjściowej. Ćwiczeniem wzmacniającym jest rowerek, które polega na położeniu się na podłodze z dłońmi wzdłuż tułowia. Nogi zgięte pod kątem prostym unosi się nad ziemie i porusza nimi na przemian, w taki sam sposób jak w czasie jazdy na rowerze. Uzupełnieniem terapii może być pobyt w sanatorium, gdzie można korzystać z kąpieli siarkowych, masaży leczniczych czy okładów z borowiny.

Zobacz także: Pasy stabilizujące na kręgosłup


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ćwiczenia w domu

Wersja do druku