Tego wyboru najczęściej dokonują mamy zaraz po narodzinach maluszka. Niektóre z nich decydują się na karmienie mlekiem z własnej piersi i to jest wybór najlepszy z możliwych, bo najbardziej naturalny. Nawet, jeśli mama ma problemy z techniką karmienia, zbyt małą ilością mleka lub cierpi na chorobę, która nie pozwala jej swobodnie karmić, może skorzystać z pokarmu zgromadzonego w banku mleka kobiecego. Bywa też jednak tak, że wybór pada na mleko modyfikowane i dziecko jest karmione nim już po ukończeniu 6. miesiąca życia, kiedy kończy się zalecany przez ekspertów okres wyłącznego karmienia piersią.

Kogo się poradzić?

Pediatrzy, położne, doradcy laktacyjni – kogo słuchać? Czyje opinie warto wziąć pod uwagę? Czy zaufać własnej intuicji i wiedzy, czy posłuchać doświadczonych już mam? Źródeł informacji jest bardzo wiele. Każda mama staje jednak ostatecznie sama przed wyborem optymalnego pożywienia dla swojego szkraba ostatecznie jednak sama i musi podjąć jak najrozsądniejszą decyzję z możliwych.

Mleko modyfikowane, chociaż powszechnie dostępne i cieszące się dużą popularnością wśród mam, jest często niedoceniane, a nawet krytykowane przez zwolenników karmienia naturalnego. To oczywiste, że w 100% nie zastąpi ono kobiecego pokarmu. Jednak technolodzy pracujący nad recepturą tego mleka doskonale znają skład mleka naturalnego i tak opracowują receptury, by maksymalnie zbliżyć je do tego niedoścignionego pierwowzoru. Mleko modyfikowane tworzone z zachowaniem surowych procedur ma wysoką wartość odżywczą, a stosowane odpowiednio, z umiarem i w miarę potrzeb dziecka na różnych etapach jego rozwoju, może tylko pomóc.
.

Dlaczego mleko modyfikowane jest OK?

Jakkolwiek nie może być stawiane w opozycji do mleka naturalnego, trzeba powiedzieć o jego zaletach. Jednymi z praktycznych aspektów stosowania mleka modyfikowanego w diecie maluszka jest dbałość producentów o to, by na każdym etapie rozwoju, dziecko otrzymywało produkt ściśle dostosowaną właśnie do jego potrzeb (zobacz więcej).

Preparaty mleczne w szerokiej gamie znajdują się w ofercie aptek. Możemy je kupić także w zwykle odwiedzanych hiper- i supermarketach, a nawet w sklepach osiedlowych czy małych sklepikach wiejskich. Wszędzie znajdą się mamy, które potrzebują tego podstawowego w pierwszym roku życia elementu żywienia dziecka. Są więc oczywiście nie tak blisko jak pierś mamy, ale zawsze praktycznie pod ręką.

Również unikalna, dostosowana do wieku niemowlęcia kompozycja mieszanek daje poczucie bezpieczeństwa, dziecko z pewnością otrzyma bowiem odpowiednią porcję składników odżywczych. Często, oprócz tych oczywistych i ważnych dla psychofizycznego rozwoju dziecka, pojawiają się w składzie mleka także substancje, które zapobiegają alergiom.
 

Mleko modyfikowane po 6. miesiącu

Jest bardzo wiele mam, które stosują się do zaleceń pediatrów lub po prostu lekarzy rodzinnych i karmią piersią przynajmniej przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Przemawia za tym wiele argumentów i jest to naprawdę dobry wybór dla mamy, dziecka, a także ogólnie rzecz ujmując i dla kondycji psychofizycznej obojga. Jeśli mama może i chce karmić w tym okresie to wspaniale. I jeśli będzie karmienie piersią kontynuować dalej to jeszcze lepiej.

Po pół roku życia maluszka przychodzi jednak czas na przygotowywanie różnych posiłków, których bazą często jest znowu mleko. Do diety malca wchodzą np. kleiki, które najsmaczniej wychodzą właśnie na mleku. Poza tym dziecko potrzebuje mleka nadal po prostu do picia o ustalonych porach dnia. Jeśli mama właśnie zakończyła karmienie piersią, musi dokonać wyboru, a jedną z opcji jest, np. mleko Nestlé NAN OPTIPRO® 2. Jeśli wciąż karmi piersią, może sprawdzić, jak gotowe mleczne mieszanki sprawdzają się jako dodatek do codziennych posiłków niemowlaka.

Mleko modyfikowane jest opcją przemyślaną przez technologów współpracujących ze specjalistami ds. żywienia niemowląt. Nie bez znaczenia jest fakt, że lekarze polecają je jako opcję zamienną w przypadku, gdy karmienie mlekiem mamy jest niemożliwe. Ostateczny wybór, co podkreślić trzeba raz jeszcze, należy jednak do rodziców, którzy odpowiedzialni są za najlepszą opiekę nad swoim dzieckiem, także w kwestii żywienia.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Kiedy pierwsze USG piersi
Ile kalorii ma herbata z mlekiem
Ile kalorii ma serek homogenizowany
Ile kalorii ma jogurt pitny
mleko łyżka kcal

Wersja do druku