Nadchodzący sezon urlopowy i wakacyjny sprawia, że coraz więcej osób zaczyna robić plany oraz przygotowuje się do wyjazdów w różne regiony świata. Podstawą w udanym urlopie jest przygotowanie się na różne sytuacje, które mogą się zdarzyć. Wybierając się w góry, powinniśmy odpowiednio przygotować się do zmiennej temperatury oraz warunków pogodowych, jakie panują w tych terenach. Najważniejszym elementem odzieży przy wyprawach w góry jest kurtka. Nie każdy jednak wie, jak wybrać odpowiednią kurtkę na wyprawę w góry.

 

Jaka kurtka przeciwdeszczowa sprawdzi się w górach?

Najważniejsze jest, aby nasza kurtka była wykonana z dobrej jakości materiału oddychającego. W górach pogoda bardzo szybko się zmienia i w ciągu kilku godzin możemy zostać zmoczeni przez deszcz, a następnie może świecić silne słońce. Bardzo popularne są kurtki warstwowe, które zapewniają odpowiednią ochronę podczas deszczu, wiatru w niskich temperaturach.

Bardzo ważnym parametrem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając kurtkę, jest wygoda. Niezależnie czy wybieramy się w góry, czy też w inne tereny odpowiednio dobrana kurtka, która nie krępuje naszych ruchów, sprawi, że będziemy zadowoleni z wycieczki i wrócimy z niej cali i zdrowi. Szczególnie w górach, kiedy narażeni jesteśmy na upadki wygoda i nieograniczona swoboda ma duże znaczenie.

Oferowane w sklepach kurtki do turystyki i w góry zapewniają różne parametry. Bardzo ważnym z nich jest przepuszczalność wilgoci. Nowoczesne kurtki Hard Shell praktycznie w 100% oddzielają nasze ciało od deszczu. Nawet w największą ulewę nie przemokniemy i będziemy mogli kontynuować naszą podróż po ustaniu deszczu. Tego typu kurtki zabezpieczają nas też przed silnym wiatrem. Składają się z membrany, która wyposażona jest w specjalne mikrootwory, które odprowadzają wilgoć z naszego ciała i jednocześnie nie pozwalają przeniknąć kroplom deszczu do wnętrza ubrania i do naszego ciała.

Najlepszym wyborem są kurtki znanych producentów, które gwarantują doskonałe parametry oraz są świetnie wykonane. Oczywiście wiąże się to z większym wydatkiem, jednak taka odzież posłuży nam przez kilka sezonów, doskonale zabezpieczając nas przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi, na jakie napotkamy podczas aktywnego urlopu.

Kupując kurtkę przeciwdeszczową, nie możemy też zapomnieć o tak ważnej kwestii, jak kaptur. Powinien być wykonany także z materiału zatrzymującego wodę. Na tego typu produktach nie powinniśmy oszczędzać. Wystarczy sobie tylko wyobrazić sytuację, że po kilku godzinach marszu trafiliśmy do celu, gdzie zastaje nas ulewa. Dobra kurtka zapewni nam pełną ochronę przed wilgocią. Tanie produkty bardzo szybko przemokną, a w górskich warunkach przemoknięcie staje się dosyć groźne, gdyż prowadzi do wychłodzenia organizmu. Sama marka produktu nie jest kluczowym kryterium wyboru, jednak dobrej klasy odzież znacznie lepiej sprawdza się w trudnych warunkach i daje lepszą ochronę niż tanie produkty.


 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Softshell damsk

Wersja do druku