Domowy budżet w formie spisanego planu znacznie ułatwia zarządzanie finansami. Stworzenie prostego budżetu warto zacząć od zbierania paragonów. Dane należy następnie podzielić na kategorie, przeanalizować i umieścić w arkuszu. Szablon budżetu powinno się wypełniać od nowa w każdym miesiącu.

Czy warto planować budżet domowy?

Opracowanie domowego budżetu to dobry sposób na kontrolowanie comiesięcznych kosztów życia. Jest to rozwiązanie polecane każdemu, bez względu na osiągane dochody i wysokość zobowiązań. Realizowanie określonego wcześniej planu finansowego pozwala na bieżąco kalkulować wydatki i decydować, czy są one racjonalne. Zarządzający budżetem może szybko ocenić, czy w przypadku nieprzewidzianych zakupów będzie w stanie zapłacić za nie z oszczędności, czy też konieczna będzie szybka pożyczka online. Budżet pomaga również zaplanować regularne odkładanie pieniędzy lub inwestowanie.

Pierwszy krok do stworzenia budżetu: zbieranie i spisywanie paragonów

Planowanie budżetu należy zacząć od gromadzenia paragonów i skrupulatnego zapisywania wszystkich wydatków. Trzeba to robić bardzo szczegółowo, tak aby na koniec miesiąca mieć pełen obraz poniesionych kosztów. Wydatki można zapisywać na kartce, w specjalnie przygotowanym arkuszu lub w aplikacji mobilnej. To ostatnie rozwiązanie ma dodatkową zaletę – pozwala na łatwiejszy podział wydatków na kategorie. Wszystkie koszty należy co miesiąc dzielić na grupy, takie jak mieszkanie, jedzenie, chemia, szkoła, rozrywka itp. Eksperyment paragonowy warto prowadzić przez co najmniej 3 miesiące, ale najbardziej miarodajne wyniki uzyskuje się po pełnym roku.

Krok drugi: analiza paragonów

Zbieranie paragonów i notowanie wydatków nie jest celem samym w sobie – wówczas pokazywałoby jedynie, ile pieniędzy zostało już wydanych. Eksperyment powinien jednak posłużyć jako baza do stworzenia przyszłego budżetu. Dzięki zapisywaniu wszystkich wydanych pieniędzy, można przewidzieć wysokość wydatków na te same cele w kolejnych miesiącach. Analiza paragonów ułatwia także oszczędzanie. Szczegółowe rozpisywanie kosztów pokazuje często, że niektóre kategorie (np. jedzenie na mieście, opłaty za prąd) generują duże wydatki, które można ograniczyć.

Domowy budżet – szablon

Po zebraniu wszystkich danych można już stworzyć domowy budżet. W arkuszu powinny znaleźć się takie pozycje, jak:

  1. wysokość dochodów,
  2. wydatki stałe (z podziałem na kategorie),
  3. wydatki jednorazowe w danym miesiącu,
  4. kwota odkładana na nieregularne wydatki (średnia wyliczona na podstawie wysokości wydatków jednorazowych w poprzednich miesiącach),
  5. kwota odkładana na fundusz awaryjny,
  6. oszczędności.

Budżet należy zaplanować tak, aby saldo dochodów i wszystkich wydatków było dodatnie. Jeśli saldo wychodzi ujemne, konieczne jest zmniejszenie kwot przeznaczanych na pozycje 4-6 lub szukanie oszczędności. Dokument powinno się tworzyć w każdym miesiącu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma chelb żytni razowy

Wersja do druku