Domowy budżet w formie spisanego planu znacznie uÅ‚atwia zarzÄ…dzanie finansami. Stworzenie prostego budżetu warto zacząć od zbierania paragonów. Dane należy nastÄ™pnie podzielić na kategorie, przeanalizować i umieÅ›cić w arkuszu. Szablon budżetu powinno siÄ™ wypeÅ‚niać od nowa w każdym miesiÄ…cu.

Czy warto planować budżet domowy?

Opracowanie domowego budżetu to dobry sposób na kontrolowanie comiesięcznych kosztów życia. Jest to rozwiązanie polecane każdemu, bez względu na osiągane dochody i wysokość zobowiązań. Realizowanie określonego wcześniej planu finansowego pozwala na bieżąco kalkulować wydatki i decydować, czy są one racjonalne. Zarządzający budżetem może szybko ocenić, czy w przypadku nieprzewidzianych zakupów będzie w stanie zapłacić za nie z oszczędności, czy też konieczna będzie szybka pożyczka online. Budżet pomaga również zaplanować regularne odkładanie pieniędzy lub inwestowanie.

Pierwszy krok do stworzenia budżetu: zbieranie i spisywanie paragonów

Planowanie budżetu należy zacząć od gromadzenia paragonów i skrupulatnego zapisywania wszystkich wydatków. Trzeba to robić bardzo szczegółowo, tak aby na koniec miesiÄ…ca mieć peÅ‚en obraz poniesionych kosztów. Wydatki można zapisywać na kartce, w specjalnie przygotowanym arkuszu lub w aplikacji mobilnej. To ostatnie rozwiÄ…zanie ma dodatkowÄ… zaletÄ™ – pozwala na Å‚atwiejszy podziaÅ‚ wydatków na kategorie. Wszystkie koszty należy co miesiÄ…c dzielić na grupy, takie jak mieszkanie, jedzenie, chemia, szkoÅ‚a, rozrywka itp. Eksperyment paragonowy warto prowadzić przez co najmniej 3 miesiÄ…ce, ale najbardziej miarodajne wyniki uzyskuje siÄ™ po peÅ‚nym roku.

Krok drugi: analiza paragonów

Zbieranie paragonów i notowanie wydatków nie jest celem samym w sobie – wówczas pokazywaÅ‚oby jedynie, ile pieniÄ™dzy zostaÅ‚o już wydanych. Eksperyment powinien jednak posÅ‚użyć jako baza do stworzenia przyszÅ‚ego budżetu. DziÄ™ki zapisywaniu wszystkich wydanych pieniÄ™dzy, można przewidzieć wysokość wydatków na te same cele w kolejnych miesiÄ…cach. Analiza paragonów uÅ‚atwia także oszczÄ™dzanie. Szczegółowe rozpisywanie kosztów pokazuje czÄ™sto, że niektóre kategorie (np. jedzenie na mieÅ›cie, opÅ‚aty za prÄ…d) generujÄ… duże wydatki, które można ograniczyć.

Domowy budżet – szablon

Po zebraniu wszystkich danych można już stworzyć domowy budżet. W arkuszu powinny znaleźć się takie pozycje, jak:

  1. wysokość dochodów,
  2. wydatki stałe (z podziałem na kategorie),
  3. wydatki jednorazowe w danym miesiÄ…cu,
  4. kwota odkładana na nieregularne wydatki (średnia wyliczona na podstawie wysokości wydatków jednorazowych w poprzednich miesiącach),
  5. kwota odkładana na fundusz awaryjny,
  6. oszczędności.

Budżet należy zaplanować tak, aby saldo dochodów i wszystkich wydatków było dodatnie. Jeśli saldo wychodzi ujemne, konieczne jest zmniejszenie kwot przeznaczanych na pozycje 4-6 lub szukanie oszczędności. Dokument powinno się tworzyć w każdym miesiącu.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma chelb żytni razowy

Wersja do druku