Wszczepianie implantów zębowych to obecnie najlepsza dostępna metoda leczenia bezzębia. Nowoczesne implanty stomatologiczne znakomicie zastępują naturalne zęby, nie tylko jeśli chodzi o walory wizualne, ale też odczucia pacjenta oraz funkcjonalność. Metoda ta znana jest głównie z tych walorów, i chociaż niektórzy za jej wadę uważają stosunkowo wysokie koszty zabiegu, warto dowiedzieć się na ten temat więcej.

Implanty zębowe tym różnią się od innych uzupełnień protetycznych, że zastępują nie tylko koronę zęba, ale również jego korzeń. Właśnie dzięki temu mogą niemal do złudzenia przypominać naturalne zęby, a jednocześnie są bardzo funkcjonalne. Implanty są w pełni stabilne, bardzo odporne oraz trwałe, gdyż będąca ich częścią tytanowa śruba wszczepiana jest w szczękę bądź żuchwę, a następnie zarastana przez kość. Efekt jest więc podobny jak w przypadku naturalnego zęba wyrastającego z kości szczęki i żuchwy. Obecność tytanu w kości nie ma żadnego wpływu na zdrowie pacjenta, ponieważ metal ten jest obojętny dla organizmu. Metoda jest więc całkowicie bezpieczna.

W czasie, kiedy oczekuje się na zrośnięcie się implantu z kością, pacjent może korzystać z tymczasowego uzupełnienia protetycznego. Dopiero po zakończeniu tego procesu mocowana jest korona, czyli wierzchnia, wystająca ponad dziąsło część zęba, toteż cały proces wszczepiania implantu trwa zwykle kilka miesięcy.

Korony najczęściej wykonuje się z porcelany, ale możliwe jest też stosowanie innych materiałów. Wybiera się takie, które są odpowiednio odporne, a także mają wysokie walory estetyczne, dzięki czemu zęby prezentują się bardzo korzystnie. Ich estetykę podnosi fakt, że implanty mogą mieć dowolne wielkości i kształty, można też w różny sposób modyfikować ich powierzchnię, by ich wygląd był jak najbardziej naturalny i dostosowany do wyglądu zębów pacjenta.

Współczesna protetyka stomatologiczna oferuje wiele sposobów zastępowania utraconych zębów. Proces ten jest konieczny, gdyż – o czym wiele osób zapomina – luki powstałe po utraconych zębach mogą prowadzić do przesuwania się pozostałych zębów i pojawiania się wad zgryzu. Metody protetyczne są coraz bardziej zaawansowane, faktem jest jednak, że tylko implantologia może podarować pacjentom komfort bliski temu, jaki dają naturalne zęby. Implanty są nie tylko trwałe i prezentują się estetycznie oraz bardzo naturalnie (do tego stopnia, że tylko stomatolog jest w stanie odróżnić je od naturalnych zębów), mają też szereg innych zalet. Przede wszystkim nie powodują dyskomfortu związanego z przesuwaniem się uzupełnień czy utrudnień mowy, nawet w okresie adaptacji. Są bardzo stabilne, można więc spożywać dowolne pokarmy, nie trzeba uważać, by zębów nie uszkodzić. Implanty nie wymagają także specjalnej higieny ani stosowania określonych środków. Dba się o nie dokładnie tak samo, jak o naturalne zęby.

Źródło: stomatologiaswiatkowska.plNajczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

dentysta
stomatolog

Wersja do druku