Na co dzień większość z nas nie zastanawia się nad inteligencją otaczających nas w domu urządzeń. Przyjmujemy za standard zaawansowane technologicznie rozwiązania i nawet nie zauważamy, kiedy wchodzimy w dialog z lodówką albo sprawiamy owacje na stojąco lampie w salonie.

Ktoś patrzący z boku mógłby uznać za śmieszne mówienie albo klaskanie w kierunku urządzeń RTV i AGD, tymczasem to właśnie te czynności pomagają w osiągnięciu całkiem poważnych rezultatów, bo polecenie głosowe może uruchomić produkcję lodu do chłodzącego napoju, a dwukrotne klaśniecie zapali lub zgasi lampę. Tego typu inteligentnych rozwiązań w naszych domach będzie przybywać, a sterowanie ogrzewaniem lub oświetleniem za pomocą pilota lub smartfonu ma już obecnie miejsce w wielu gospodarstwach domowych. Jeśli jeszcze nie do końca przekonują nas inteligentne domy, może damy się skusić kilkoma ciekawymi propozycjami na rynku.

Tworzenie scenariuszy komfortowego życia

Nasze życie może być jeszcze bardziej komfortowe i jeszcze przyjemniejsze dzięki nowoczesnym systemom, do których dołącza się kolejne sprzęty z naszego otoczenia i zarządza nimi w sposób zintegrowany tworząc kilka wersji scenariuszy. Znając własne potrzeby i przyzwyczajenia możemy dostosować do nich działanie konkretnych urządzeń;

  • zautomazytowane rolety otworzą się o określonej porze wraz z budzikiem budzącym nas do pracy w ciągu tygodnia albo pozwolą dłużej pospać w weekend zapewniając przyjemny półmrok w sypialni,

  • intensywność oświetlenia zmieniać się będzie w zależności od natężenia światła słonecznego albo od naszej aktywności,

  • sterowanie ogrzewaniem na odległość pozwoli nagrzać dom zanim zziębnięci wrócimy do niego po pracy,

  • brama wjazdowa będzie stała otworem w momencie gdy podjedziemy autem pod dom,

  • dostęp do komputera dzieciaki będą miały tylko w czasie, który wyznaczymy w scenariuszu, co być może nie spotka się z ich aprobatą, jednak z pewnością korzystnie odbije się na wykonywanej przez nie pracy domowej oraz innych obowiązkach.

Zarządzanie energią dla oszczędności

Oprócz służenia naszej wygodzie, inteligentne zarządzanie pracą urządzeń w naszym domu może przynieść wymierne korzyści w postaci zmniejszonych rachunków za zużycie energii. Dla przykładu oszczędzanie energii elektrycznej ma miejsce wtedy, gdy ustawimy funkcje wyłączania zbędnych lamp oraz włączymy regulator natężenia światła, który dostosuje światło do naszych potrzeb kiedy pracujemy lub kiedy układamy się do snu. W zależności od typu ogrzewania centralnego zużyjemy mniej gazu, prądu lub paliw stałych na ogrzanie pomieszczeń jeśli zastosujemy specjalny tryb podczas naszej nieobecności. Poza tym dużą oszczędność energii cieplnej zaobserwujemy przy zintegrowaniu różnych źródeł ciepła i połączeniu pieca c.o. z systemem paneli słonecznych lub pompą ciepła. Także automatyczne zasłanianie rolet podczas mroźnych wiatrów pozwoli na mniejsze wychłodzenie pomieszczeń. Z kolei pobór prądu przez sprzęt audiowizualny zmniejszymy poprzez odłączanie urządzeń z trybu stand by oraz automatyczne wyłączanie telewizora. W końcu optymalizację zużycia wody zrealizujemy dzięki nowoczesnym urządzeniom AGD z oszczędnymi trybami pracy albo dzięki rozwiązaniom takim jak system inteligentnego podlewania ogrodu, który uruchomi węża i spryskiwacze dopiero po sprawdzeniu prognozy pogody i ustaleniu czy nie zapowiada się deszczu w naszej okolicy.

Inteligentne urządzenia są wśród nas

Mając świadomość obecnych możliwości sprzętu RTV i AGD starajmy się modernizować urządzenia w naszym domu na takie, którymi można byłoby zarządzać w sposób zintegrowany. Jeśli urządzamy dom lub mieszkanie od podstaw, to zadanie mamy ułatwione, bo większość dostępnych obecnie modeli lodówek, pralek, czy pieców c.o., to właśnie urządzenia dostosowane do zdalnego sterowania.

Inteligentne pralki

Cała inteligencja współczesnych pralek polega na wbudowanym w nie module NFC, dzięki któremu programujemy coraz bardziej wyspecjalizowane tryby prania. Wyposażona w specjalne czujniki pralka sama zasugeruje nam rodzaj, długość i intensywność prania. Do tego pranie możemy włączać zdalnie kiedy nie ma nas w domu, po to by mieć czyste i wysuszone dresy na trening po pracy lub sukienkę na wieczorne wyjście. Co więcej pralki same zdiagnozują ewentualne problemy w swoim funkcjonowaniu i poinformują o wykrytych błędach serwis, który także zdalnie dokona korekty ich pracy.

Inteligentne lodówki

To zadziwiające, jak szybko technologia zmienia nasze lodówki. Z pojemników do przechowywania żywności stają się one naszymi żywieniowymi doradcami; potrafią przeanalizować swoją zawartość i podpowiedzieć, jakie potrawy można przygotować na bazie posiadanych produktów. Do tego przeliczą ilość kalorii na porcję oraz w razie zaakceptowania przez nas zaproponowanego przez nie menu podadzą sygnał do piekarnika lub tostera, aby zaczął się nagrzewać. Lodówki są w stanie poinformować o kończących się zapasach i co więcej, złożyć na nie zamówienie w sklepie, w którym mamy otwarty rachunek. Panele dotykowe pozwalają nie tylko na regulowanie temperatury przechowywanych artykułów, ale też na pozostawienie wiadomości dla pozostałych domowników, zamiast przyklejania tradycyjnych karteczek post-it. Ciekawe jak długo jeszcze będziemy na lodówki przyczepiać staromodne magnesy, czy też i dla nich znajdą się wkrótce jakieś cyfrowe odpowiedniki.

Inteligentne piece c.o.

W nowoczesnych piecach c.o. automatyka i obiegi grzewcze reagują na polecenia on-line. Mając dostęp do internetu lub Wi-Fi oraz zainstalowaną w tablecie lub smartfonie aplikację JunkersHome możemy zdalnie sterować ogrzewaniem z dowolnego miejsca na świecie. W ten sposób zaprogramujemy wybraną temperaturę w każdym pomieszczeniu w domu oraz wybierzemy tryb pracy ogrzewania. Ponadto jeśli chcielibyśmy wiedzieć, jak sprawuje się nasz piec, gdy nas nie ma w domu, również możemy skorzystać z funkcji tej aplikacji do sterowania ogrzewaniem na odległość. Stąd też dowiemy się o ewentualnych usterkach oraz pobierzemy kod błędu, który pozwoli na szybką interwencję ze strony serwisanta (niewykluczone, że również zdalną). Wreszcie w dowolnym momencie sprawdzić też będziemy mogli temperaturę na zewnątrz i wewnątrz budynku oraz kontrolować energię pozyskiwaną z dodatkowych źródeł, takich jak kolektory słoneczne na dachu.

Dzięki wciąż zmieniającej się technologii urządzenia w naszych domach stają się coraz bardziej inteligentne. Właściwie możemy już zacząć zadawać sobie pytanie, czy to domy dorównują nam inteligencją, czy to my pomału zaczynamy za nimi gonić?

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Jakie ogrzewanie wybrać?
Ile kalorii ma karaś gotowany
Ile kalorii ma halibut gotowany na parze
Ile kalorii ma leszcz smażony
Suszone śliwki odchudzanie
wpadki w tv

Wersja do druku