Smartfony to urządzenia, z których korzysta się codziennie. Używa się ich do dzwonienia, wysyłania wiadomości tekstowych, przeglądania stron internetowych, słuchania muzyki, a nawet do płacenia za zakupy. Niestety, częste korzystanie z urządzenia naraża je na upadki, uderzenia czy zalanie napojem. Ile kosztuje naprawa najczęstszych awarii smartfonów?


Rozbity wyświetlacz, niedziałający głośnik, przegrzewająca się bateria
Bezsprzecznie najczęstszą przyczyną trafiania smartfonów do serwisu jest pęknięcie wyświetlacza. Pajęczynka może pojawić się nawet na skutek upadku z niewielkiej wysokości na miękkie podłoże, np. na dywan. wystarczy, że na podłożu znajdzie się niewielki kamyczek lub inny twardy przedmiot, a ekran zostanie uszkodzony. Koszt jego wymiany to zwykle wydatek rzędu 150-200 złotych w zależności od modelu. W smartfonach pochodzących z Chin, niedostępnych na polskim rynku, do kosztu wymiany szkła wyświetlacza, dochodzi koszt przesyłki telefonu do Państwa Środka.

Niedziałający głośnik lub mikrofon są nieco rzadszą przyczyną trafiania smartfonów do serwisu, jednak wiążącą się z wysokimi kosztami naprawy. Najczęściej do uszkodzenia obu elementów dochodzi na skutek silnego uderzenia bądź zalania sprzętu słodkim napojem lub kawą. Serwisanci podkreślają, że w zależności od modelu smartfona, koszt wymiany głośnika lub mikrofonu może wynosić nawet 500 złotych. Zdarza się, że jest to suma przekraczająca aktualną wartość telefonu, przez co bardziej opłacalne jest kupienie nowego urządzenia.

Smartfony dość często trafiają do serwisów z powodu przegrzewającej się baterii. Czasem jest to wada fabryczna, którą usuwa się na koszt producenta w ramach gwarancji, innym razem problem wynika z powodu nieprawidłowego działania systemu operacyjnego urządzania. Problemy z systemem pojawiają się, gdy urządzenie jest zawirusowane lub gdy są na nim zainstalowane źle działające aplikacje. Cena usunięcia problematycznych aplikacji oraz ewentualnych wirusów, a także przywrócenia fabrycznych ustawień systemu waha się w okolicach 100-200 złotych.

Aby naprawy były tańsze
Naprawy smartfonów mogą być mniej obciążające dla portfela, jeżeli ich właściciele zdecydują się na zakup polisy. Ubezpieczenia takie jak https://www.gadget-cover.com/mobile-phone-insurance są oferowane wszystkim użytkownikom nowoczesnych telefonów mobilnych. Dzięki nim naprawy, których nie obejmuje gwarancja producenta, są wykonywane na koszt ubezpieczyciela. Jest to spora oszczędność, zważywszy na to, że składka wynosi maksymalnie do 10% wartości urządzenia, a koszty usług serwisowych są naprawdę wysokie.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Jak się spakować do porodu

Wersja do druku