Zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS, u każdej kobiety może wyglądać nieco inaczej i przebiegać z różnym natężeniem. Wiele osób uważa nawet, że to zjawisko jest zwykłą fanaberią i nie należy traktować go poważnie. Tymczasem mnóstwo kobiet w ciągu kilku dni przed miesiączką zmaga się z niezwykle uciążliwymi dolegliwościami, które w znacznym stopniu utrudniają normalne, codzienne funkcjonowanie. Jak sobie z tym radzić i jak złagodzić objawy PMS?

Najczęstsze objawy PMS

Zjawiskiem, które chyba najbardziej powszechnie jest kojarzone z PMS, jest huśtawka nastrojów i brak równowagi emocjonalnej. Kobieta często jest wówczas roztargniona, nadpobudliwa i rozdrażniona, płaczliwa lub nawet agresywna, może odczuwać wzmożone napięcie, nieokreślony niepokój lub smutek. Można również zaobserwować zwiększony apetyt, szczególnie na bardzo słodkie, słone i ostre produkty. Jednak symptomy natury psychicznej to nie wszystko. Zespół napięcia przedmiesiączkowego to także duży dyskomfort fizyczny i cały szereg dolegliwości. Do najbardziej dokuczliwych należy zatrzymywanie wody w organizmie i związany z tym obrzęk, bóle głowy i migreny, bóle pleców i stawów, nadwrażliwość i ból piersi, kołatanie serca, duszności, zmiany skórne, biegunki lub zaparcia, skrajne przemęczenie i wiele innych objawów.

Dlaczego mamy PMS?

Przyczyny PMS nie są do końca rozpoznane, jednak nie bez znaczenia jest tu rola hormonów: w drugiej fazie cyklu zmniejsza się produkcja estrogenu, za to rośnie poziom progesteronu. Mogą temu towarzyszyć nieprawidłowości w funkcjonowaniu i wydzielaniu neuroprzekaźników, co prowadzi do wspomnianych już chwiejnych stanów emocjonalnych, a nawet depresyjnych. U niektórych kobiet, które szczególnie uskarżają się na bóle piersi przed miesiączką, dodatkową przyczyną PMS może być zwiększone wydzielanie się hormonu prolaktyny. Poza tym na występowanie PMS mogą mieć wpływ uwarunkowania genetyczne.

Sposoby złagodzenia objawów PMS

PMS bez wątpienia potrafi skutecznie uprzykrzyć życie, zarówno kobiecie, która się z tym zmaga, jak i osobom z jej otoczenia. Dlatego warto poszukać sposobów, które pomogą nam przetrwać te trudne dni i złagodzą dolegliwości. Do najczęściej polecanych metod należą aktywności fizyczne (np. aerobik czy basen) oraz techniki relaksacyjne. Ważna jest odpowiednia dawka snu (przynajmniej 7-8 godzin) i – o ile to możliwe – unikanie wyjątkowo stresujących czy nerwowych sytuacji. Powinnyśmy także zadbać o regularne spożywanie posiłków oraz dobrą dietę, bogatą w składniki mineralne i witaminy, zwłaszcza z grupy B, które pozytywnie oddziałują na układ nerwowy. Pomocny w łagodzeniu objawów PMS jest także magnez: według informacji zawartych na portalu https://www.magneb6.pl/dla%20kogo%20magnez/mangnez-a-pms ten pierwiastek wpływa na wydzielanie serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Poza tym magnez zmniejsza nadpobudliwość oraz wspomaga pracę układu nerwowego, który podczas PMS jest szczególnie narażony na ataki.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Zupa porowa kcal
Sok z agrestu na gorączkę

Wersja do druku