Zgodnie z zaleceniami WHO mleko mamy może być wyłącznym pokarmem dziecka do 6. miesiąca życia. Po tym okresie ważne jest rozszerzanie diety niemowlaka. O czym należy pamiętać, by zadbać o zdrowie dziecka?

Około piątego miesiąca życia maluch jest gotowy do poznawania nowych smaków. Swoją gotowość najczęściej wyraża poprzez zainteresowanie posiłkami spożywanymi przez rodziców czy otwieraniem ust na widok łyżeczki oraz produktów spożywczych. Jeśli twoja pociecha właśnie tak się zachowuje, to jest to dobry czas na rozszerzanie diety niemowlaka.

Zacznij o warzyw

Rodzice, którzy chcą wprowadzić owoce do menu dziecka, powinni wstrzymać się z tym zamiarem przez kilka tygodni. Jak pokazuje schemat żywienia, rozszerzanie diety niemowlaka trzeba rozpocząć od warzyw. Mają one mniej wyrazisty smak niż owoce, dlatego powinny być podawane jako pierwsze. Jeżeli zdecydujesz się wprowadzić w pierwszej kolejności jabłko, gruszkę czy śliwki, Twojemu dziecku nic się nie stanie. Taka zmiana kolejności może jednak sprawić, że maluch niechętnie będzie sięgać po wartościowe i zdrowe warzywa – będą wydawać się bardziej mdłe i mało słodkie.

Owoce w 3. tygodniu rozszerzania diety

Zgodnie z obowiązującym schematem żywienia niemowląt, rozszerzanie diety należy rozpocząć od wprowadzenia pojedynczo trzech różnych warzyw. Warto podawać każdego dnia inne warzywo - dziecko chętnie uczy się nowych smaków.

Dopiero w trzecim tygodniu rozszerzania diety, należy urozmaicić jadłospis owocami. Niech to będą łagodne owoce, które nie należą do grupy produktów, które mogą uczulać maluszka. Możesz zacząć od jabłka, śliwki lub banana. Wybierz grupę trzech owoców, a następnie przeplataj smaki przez cały tydzień. W kolejnym tygodniu wprowadź kolejny owoc, np. gruszkę i kontynuuj smakową przeplatankę. Niech twoje dziecko pozna również smak brzoskwini, nektarynki, moreli, jagód, malin.  

Jak podawać owoce?

Rozszerzanie diety niemowlaka należy rozpocząć od posiłków o gładkiej konsystencji. Niech będą zmiksowane lub przetarte. Nie muszą być gotowane - można podawać je surowe. Papki z owoców można podawać zarówno jako przekąskę między posiłkami, jak i deser. Mogą stanowić również dodatek do kaszek. Od 7.-8. miesiąca życia owoce mogą mieć formę posiekanych kawałków - tak, by dziecko uczyło się żucia.

Na co zwracać uwagę wybierając owoce? Dobrze, jeśli będą pochodziły z ekologicznych upraw. Alternatywą mogą być owoce ze słoiczków, które są starannie przebadane i spełniają restrykcyjne normy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dostarczasz dziecku cenne składniki odżywcze, wpływające korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Jak zdobyć alimenty
Ile kalorii ma brokuł z bułką tartą

Wersja do druku