Idealnie białe zęby to jeden z wymogów współczesnego kanonu piękna. Lśniący uśmiech dodaje pewności siebie i uroku osobistego, dopełnia makijaż i wygląd danej osoby. Mimo że nie wszyscy mogą cieszyć się naturalnie białymi zębami, obecnie jest to dostępne dla każdego – odpowiednie zabiegi stomatologii estetycznej potrafią zdziałać cuda w tym zakresie!

Przebarwienia – przyczyna utraty bieli

Z wiekiem tracimy naturalny zębów poprzez wszelkiego rodzaju przebarwienia, które mogą być skutkiem wielu procesów. Na pewno nie raz słyszeliśmy o szkodliwym wpływie diety na kolor zębów: szczególnie źle działają w tym wypadku papierosy, kawa i czerwone wino, ale także inne produkty naturalne zawierające silne barwniki i działające na nasze uzębienie. Na powstawanie przebarwień mają także wpływ inne czynniki, takie jak: przebyte leczenie kanałowe, niektóre choroby, próchnica, a także zbyt duża ilość fluoru czy działanie leków.

Czy można wybielić zęby w domu?

Na rynku dostępne jest wiele produktów służących do samodzielnego rozjaśniania zębów. Pasty wybielające, żele, paski i inne rodzaje produktów pomagających uzyskać śnieżnobiały uśmiech zapełniają półki sklepów i drogerii. Kosmetyki te mają często działanie krótkotrwałe i nie wybielają całej powierzchni zęba, pozostawiając nieestetyczne ciemniejsze przestrzenie między zębami. Przy mocniejszych przebarwieniach poleca się korzystanie z zabiegów stomatologii estetycznej, ponieważ domowe metody nie będą dawały zadowalających skutków.

Wybielanie: usunięcie nalotu

Jedną z metod wybielania zębów jest usuwanie nagromadzonego na zębach nalotu. Może to odbywać się poprzez użycie skalera ultradźwiękowego, który pomaga rozbić kamień nazębny wywołując pewne reakcje fizyczne lub dzięki skalerowi ręcznemu, który rozbija kamień mechanicznie. Często skaling jest połączony z zabiegiem piaskowania polegającym na działaniu na zęby specjalnym proszkiem lub sprężonym powietrzem, które także wspomaga usunięcie nagromadzonego nalotu. Tak „wyczyszczone” zęby odzyskują dawny blask i jasny kolor.

Wybielanie zębów lampą w gabinecie

Profesjonalne wybielanie zębów za pomocą specjalistycznych lamp to zabieg, który daje satysfakcjonujące efekty i wymaga stosunkowo niewiele czasu. Wybielanie tą metodą odbywa się pod czujnym okiem lekarza stomatologa, co gwaratuje bezpieczeństwo zabiegu. Przed przystąpieniem do wybielania odbywa się badanie zębów, ustalenie koloru zębów oraz oczekiwanego przez pacjenta nowego odcienia. Po uprzednim zabezpieczeniu dziąseł, wykonuje się zabieg, który trwa mniej niż godzinę. Efekty takiego wybielania utrzymują się nawet do 2 lat.

Jeśli toczymy walkę o śnieżnobiały uśmiech i stosowane przez nas metody nie dają oczekiwanych skutków, warto rozważyć skorzystanie z oferty stomatologii estetycznej. Należy także pamiętać, że osoby, których przebarwienia powstały wskutek leczenia kanałowego będa wymagały innych form wybielania zębów.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

z?by

Wersja do druku