NiezbÄ™dne narzÄ™dzie czy tylko fikuÅ›ny gadżet? Multifunkcyjna i elektryczna, czy tradycyjna, lecz dobrze speÅ‚niajÄ…ca swoje zadanie? A Ty jak okreÅ›lisz swojÄ… szczoteczkÄ™ do zÄ™bów? Z pewnoÅ›ciÄ… masz swój ulubiony model, który dzielnie towarzyszy Ci w walce o zdrowe zÄ™by, ale czy masz absolutnÄ… pewność, że Twoja szczoteczka jest dla Ciebie wystarczajÄ…co dobra? Zapewne domyÅ›lasz siÄ™, że jej wyglÄ…d to ostatni atrybut, na który powinnaÅ› zwracać uwagÄ™ podczas zakupu. Lecz – no wÅ‚aÅ›nie – na jakie parametry uwagÄ™ trzeba zwrócić w pierwszej kolejnoÅ›ci? JeÅ›li chcesz siÄ™ tego dowiedzieć, zapraszamy do dalszej lektury.

Parametry budowy szczoteczki

Na poczÄ…tek garść informacji – z czego zbudowana jest szczoteczka do zÄ™bów? OczywiÅ›cie z rÄ…czki, główki oraz wÅ‚osia. Tym ostatnim zajmiemy siÄ™ za chwilÄ™, zaczniemy od tego, co rzuca siÄ™ w oczy jako pierwsze. RÄ…czka szczoteczki powinna być anatomicznie dopasowana do Twojej dÅ‚oni. Jeżeli trzymasz jÄ… wygodnie, nic CiÄ™ nie uwiera – rÄ…czka jest idealna. Nie powinna być zatem za cienka ani za gruba, nie może być też zbyt krótka. Przed zakupem nie zawsze masz możliwość wypróbowania, jak szczoteczka leży w dÅ‚oni – powinnaÅ› zatem pamiÄ™tać, że doskonaÅ‚a rÄ…czka szczoteczki do zÄ™bów jest wykonana z zachowaniem zasad ergonomii, posiadajÄ…ca elementy antypoÅ›lizgowe w miejscu uchwytu, zwężajÄ…ca siÄ™ w kierunku główki. RÄ…czka oraz główka powinny znajdować siÄ™ w jednej linii. Główka zaÅ› nie może przekraczać wielkoÅ›ci 2-3 cm, powinna być ustawiona pod odpowiednim kÄ…tem. CzÄ™sto pomiÄ™dzy rÄ…czkÄ… a główkÄ… szczoteczki znajduje siÄ™ również elastyczny element umożliwiajÄ…cy zginanie główki w celu lepszego czyszczenia trudno dostÄ™pnych miejsc.

Jakie włosie?

Wybór szczoteczki do zÄ™bów warto motywować rodzajem jej wÅ‚osia – to wÅ‚aÅ›nie ono gra tutaj pierwsze skrzypce, to ono ma bezpoÅ›redniÄ… styczność z Twoimi zÄ™bami i musi speÅ‚niać swoje zadanie najlepiej jak to tylko możliwe. WÅ‚osie dzielimy na twarde, Å›rednie oraz miÄ™kkie – wybór twardoÅ›ci zależeć bÄ™dzie od stopnia wrażliwoÅ›ci Twoich dziÄ…seÅ‚. JeÅ›li wÅ‚osie twarde lub Å›rednie powoduje u Ciebie podrażnienia albo nawet przyczynia siÄ™ do krwawienia podczas szczotkowania – wybieraj wÅ‚osie miÄ™kkie. Obecnie dostÄ™pne sÄ… również szczoteczki do zÄ™bów posiadajÄ…ce wÅ‚osie dostosowane do bardzo delikatnych dziÄ…seÅ‚ – poznasz je po wykoÅ„czeniu każdego wÅ‚osa delikatnym puszkiem. Oprócz tradycyjnego podziaÅ‚u wedÅ‚ug stopnia twardoÅ›ci, warto wiedzieć również o tym, że wÅ‚osie na każdej szczoteczce jest dwojakiego rodzaju: mamy bowiem włókna polerujÄ…ce oraz czyszczÄ…ce. Włókna czyszczÄ…ce charakteryzujÄ… siÄ™ tym, że posiadajÄ… różnÄ… dÅ‚ugość, zaokrÄ…glenie na koÅ„cach, czÄ™sto też różny kÄ…t nachylenia. SÅ‚użą delikatnemu czyszczeniu zarówno powierzchni zÄ™bów, jak również przestrzeni miÄ™dzyzÄ™bowych. Zadaniem włókien polerujÄ…cych jest usuniÄ™cie powstaÅ‚ego osadu a w dalszej kolejnoÅ›ci również ograniczenie wystÄ™powania bakterii odpowiadajÄ…cych za powstawanie pÅ‚ytki nazÄ™bnej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wybrałaś już idealną szczoteczkę do zębów? Pamiętaj jeszcze o kilku sprawach:

  • Szczotkuj nie tylko zÄ™by, ale również jÄ™zyk i policzki.

  • Nie zapomnij o dziÄ…sÅ‚ach – im również należy siÄ™ delikatny masaż.

  • Optymalny czas szczotkowania wynosi 2-3 minuty.

  • Szczotkowanie rozpocznij od miejsc trudno dostÄ™pnych.

  • Najpierw wykonuj ruchy okrężne, potem zaÅ› wymiatajÄ…ce. Nie naciskaj za mocno na szczoteczkÄ™.

  • Åšrednio co 2-3 miesiÄ…ce wymieniaj szczoteczkÄ™ na nowÄ….


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku