Niezbędne narzędzie czy tylko fikuśny gadżet? Multifunkcyjna i elektryczna, czy tradycyjna, lecz dobrze spełniająca swoje zadanie? A Ty jak określisz swoją szczoteczkę do zębów? Z pewnością masz swój ulubiony model, który dzielnie towarzyszy Ci w walce o zdrowe zęby, ale czy masz absolutną pewność, że Twoja szczoteczka jest dla Ciebie wystarczająco dobra? Zapewne domyślasz się, że jej wygląd to ostatni atrybut, na który powinnaś zwracać uwagę podczas zakupu. Lecz – no właśnie – na jakie parametry uwagę trzeba zwrócić w pierwszej kolejności? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, zapraszamy do dalszej lektury.

Parametry budowy szczoteczki

Na początek garść informacji – z czego zbudowana jest szczoteczka do zębów? Oczywiście z rączki, główki oraz włosia. Tym ostatnim zajmiemy się za chwilę, zaczniemy od tego, co rzuca się w oczy jako pierwsze. Rączka szczoteczki powinna być anatomicznie dopasowana do Twojej dłoni. Jeżeli trzymasz ją wygodnie, nic Cię nie uwiera – rączka jest idealna. Nie powinna być zatem za cienka ani za gruba, nie może być też zbyt krótka. Przed zakupem nie zawsze masz możliwość wypróbowania, jak szczoteczka leży w dłoni – powinnaś zatem pamiętać, że doskonała rączka szczoteczki do zębów jest wykonana z zachowaniem zasad ergonomii, posiadająca elementy antypoślizgowe w miejscu uchwytu, zwężająca się w kierunku główki. Rączka oraz główka powinny znajdować się w jednej linii. Główka zaś nie może przekraczać wielkości 2-3 cm, powinna być ustawiona pod odpowiednim kątem. Często pomiędzy rączką a główką szczoteczki znajduje się również elastyczny element umożliwiający zginanie główki w celu lepszego czyszczenia trudno dostępnych miejsc.

Jakie włosie?

Wybór szczoteczki do zębów warto motywować rodzajem jej włosia – to właśnie ono gra tutaj pierwsze skrzypce, to ono ma bezpośrednią styczność z Twoimi zębami i musi spełniać swoje zadanie najlepiej jak to tylko możliwe. Włosie dzielimy na twarde, średnie oraz miękkie – wybór twardości zależeć będzie od stopnia wrażliwości Twoich dziąseł. Jeśli włosie twarde lub średnie powoduje u Ciebie podrażnienia albo nawet przyczynia się do krwawienia podczas szczotkowania – wybieraj włosie miękkie. Obecnie dostępne są również szczoteczki do zębów posiadające włosie dostosowane do bardzo delikatnych dziąseł – poznasz je po wykończeniu każdego włosa delikatnym puszkiem. Oprócz tradycyjnego podziału według stopnia twardości, warto wiedzieć również o tym, że włosie na każdej szczoteczce jest dwojakiego rodzaju: mamy bowiem włókna polerujące oraz czyszczące. Włókna czyszczące charakteryzują się tym, że posiadają różną długość, zaokrąglenie na końcach, często też różny kąt nachylenia. Służą delikatnemu czyszczeniu zarówno powierzchni zębów, jak również przestrzeni międzyzębowych. Zadaniem włókien polerujących jest usunięcie powstałego osadu a w dalszej kolejności również ograniczenie występowania bakterii odpowiadających za powstawanie płytki nazębnej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wybrałaś już idealną szczoteczkę do zębów? Pamiętaj jeszcze o kilku sprawach:

  • Szczotkuj nie tylko zęby, ale również język i policzki.

  • Nie zapomnij o dziąsłach – im również należy się delikatny masaż.

  • Optymalny czas szczotkowania wynosi 2-3 minuty.

  • Szczotkowanie rozpocznij od miejsc trudno dostępnych.

  • Najpierw wykonuj ruchy okrężne, potem zaś wymiatające. Nie naciskaj za mocno na szczoteczkę.

  • Średnio co 2-3 miesiące wymieniaj szczoteczkę na nową.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku