Słów kilka o zaletach tłuszczów roślinnych

Gdzie znajdują się tłuszcze roślinne?
Na początek warto zaznaczyć, że tłuszcze roślinne należą do rodziny tłuszczów nienasyconych. Są to w zdecydowanej większości tłuszcze jednonienasycone, ale również wielonienasycone - a wśród nich oprócz roślinnych są tłuszcze, które znajdziemy m.in. w rybach i owocach morza. O nich też nie zapominajmy w swojej diecie!
Skupiając się jednak na tłuszczach roślinnych, to jak sama nazwa wskazuje, znajdziemy je zwłaszcza w roślinach. Rozpoznamy je po tym, że zazwyczaj mają płynną konsystencję.
Tłuszcze roślinne możemy schrupać wraz z pestkami słonecznika lub orzechami. Możemy je zjeść z awokado lub w margarynie na kanapce. Jednak w największych ilościach tłuszcze roślinne znajdziemy w olejach i oliwach: z kukurydzy, z oliwek, z rzepaku, ze słonecznika oraz z soi. Najlepsze są te tłoczone na zimno!
Dlaczego tłuszcze roślinne są takie zdrowe?
Tłuszcze pokarmowe pomagają naszemu organizmowi w przyswajaniu witamin, dają nam energię, chronią nas przed wyziębieniem, a nagromadzona tkanka tłuszczowa chroni przed urazami nasze organy wewnętrzne. To także tłuszcze są nośnikiem smaku i zapachu – gdyby nie one, jedzenie przestałoby być ucztą dla zmysłów!
Jeśli chodzi o tłuszcze nienasycone, które znajdziemy w roślinach, to są one jeszcze zdrowsze. Wystarczy wspomnieć, że w przeciwieństwie do tłuszczów zwierzęcych nie zawierają cholesterolu.
Co więcej, pomagają w zmniejszaniu poziomu złego cholesterolu LDL - przy równoczesnym wzroście stanu dobrego cholesterolu HDL. W ten sposób nie tylko zapobiegamy tworzeniu się zatorów w naczyniach krwionośnych, ale także chronimy nasze serce!
Tłuszcze roślinne – czy mają wady?
Podstawową (i chyba jedyną) wadą tłuszczów roślinnych jest to, że zawierają sporo kalorii. W jednej łyże oliwy lub oleju znajduje się ok. 160 kcal, a w łyżce margaryny ok. 80 kcal!
Dlatego dodajemy tłuszcz roślinny do swoich potraw, ale pamiętajmy o umiarze. Kanapki smarujmy cienką warstwą margaryny wysokiej jakości, a smażymy wlewając na patelnię zaledwie kilka (2-3) łyżek oliwy lub oleju.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Ile kalorii ma serek almetteSzproty w sosie pomidorowym kcal
Wersja do druku
Szukaj
Co jeść, a czego nie jeść przy zespole jelita drażliwego?
Zespół jelita drażliwego to przewlekłe schorzenie układu pokarmowego, które wpływa na jakość życia u wielu osób. Objawy, takie jak
Liposukcja z perspektywy czasu. Przegląd długoterminowych efektów zabiegu
Wiadomo, że liposukcja potrafi błyskawicznie odmienić sylwetkę. Efekty są widoczne niemal od razu. Jednak czy to rozwiązanie na lata? Sprawdzamy, jak zmie
Poduszka pod łokieć – mały detal, wielki komfort w pracy stylistki paznokci
Praca stylistki paznokci to nie tylko kreatywność i precyzja, ale także długie godziny spędzone przy biurku. Każda profesjonalistka wie, jak ważne
Po co nam kwasy omega-3? – Korzyści zdrowotne i rola w diecie
Kwasy omega-3 to niezbędne tłuszcze, które pełnią kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia. Choć organizm ludzki nie jest w stanie ich samodzielnie wytw
Wiosenna pielęgnacja z „efektem wow”
Kwiecień i maj to czas, kiedy chcemy wyglądać fenomenalnie. Nadchodzące Święta, plenerowe spotkania z przyjaciółmi i wspólne wyjazdy motywu