Dom, nawet mały, ale własny, to marzenie wielu rodzin. Wygodny, solidny, na lata. Z przyjemnym ogródkiem, tarasem, zacisznymi sypialniami i eleganckim salonem. Ten ostatni to prawdziwe serce domu. Pomieszczenie przytulne i jednocześnie najbardziej reprezentacyjne. Jak zaplanować salon, aby spełniał pokładane w nim oczekiwania?


W salonie spędza się większość czasu, przyjmuje gości, urządza przyjęcia. Jest najważniejszym i najbardziej reprezentacyjnym wnętrzem w całym domu. Z jednej strony powinien więc być wygodny i zapewniać odpowiednie warunki wypoczynku dla całej rodziny, z drugiej natomiast - stanowić eleganckie tło dla spotkań i przyjęć w szerszym gronie. Czy tak rzeczywiście się stanie, zależy przede wszystkim od powierzchni i kształtu pokoju dziennego, od wielkości umieszczonych w nim przeszkleń i ich zorientowania względem stron świata. Wybierając projekt domu, warto przyjrzeć się, czy zaplanowany w nim salon odpowiada naszym potrzebom.

Funkcjonalny salon kojarzy się przede wszystkim z przestronnością. To ostatnie pojęcie dla każdej rodziny może jednak znaczyć zupełnie coś innego. I słusznie, bo powierzchnia salonu, tak jak całego domu, powinna być dostosowana do wielkości rodziny oraz trybu jej życia. Bardzo mały salon będzie niewygodny, zbyt duży będzie z kolei trudny do ogrzania. Przyjmuje się, że w małym domu wystarczająca powierzchnia salonu to 25 m2. W większej willi salon powinien zajmować co najmniej 30 m2. Nad powiększeniem salonu można pomyśleć wówczas, gdy ma się on stać miejscem częstego podejmowania gości. Będzie w nim wówczas można umieścić duży stół z krzesłami. Przestronny salon niewątpliwie zapewni większą swobodę aranżacyjną.

Obecnie bardzo popularne rozwiązanie, stosowane w wielu projektach, polega na połączeniu salonu z jadalnią, kuchnią i holem. Dzięki takiemu otwarciu mniejszy pokój dzienny sprawia wrażenie znacznie bardziej przestronnego i ułatwia komunikację pomiędzy pozostałymi pomieszczeniami.

Dla ustawności salonu istotna jest nie tylko jego wielkość, ale także kształt. Mały salon powinien zostać zaplanowany na rzucie kwadratu, wówczas nie przysporzy problemów podczas aranżacji. Duży może, a nawet powinien, posiadać bardziej finezyjny plan. Załamania ułatwią wydzielenie poszczególnych stref. Można wówczas wyraźnie zaakcentować część wypoczynkową, a jadalnię i kuchnię ukryć za załamaniem, filarem bądź ścianą kominkową.

Oglądając projekt domu, warto też zwrócić uwagę na to, jak kształtuje się stosunek pełnych ścian do okien, drzwi tarasowych oraz otwartych przejść. Powierzchnia przeszkleń wpływa nie tylko na oświetlenie salonu, ale także na sposób rozmieszczenia mebli – im więcej okien, tym jest jaśniej, ale jednocześnie zmniejszają się możliwości aranżacyjne.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku