Odleżyny w postaci zaczerwień, a nierzadko wręcz otwartych ran, które powstają w różnych miejscach na skórze, nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale przede wszystkim stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi przy pielęgnacji chorego czy niewielki błąd by doszło do nadkażenia i różnorodnych powikłań, dostarczających wielu nieprzyjemnych oraz niezwykle bolesnych dolegliwości, takich jak chociażby groźna sepsa.


Odleżyny - przyczyny

Odleżyny mogą pojawić się w każdym wieku zwykle w wyniku długotrwałego leżenia, spowodowanego głównie przewlekłą chorobą, brakiem możliwości poruszania się o własnych siłach, inwalidztwem lub nieszczęśliwym wypadkiem. Chory, niezdolna do jakiejkolwiek aktywności fizycznej i w zupełności uzależniony od pomocy innych osób, bardzo często spędza kilka godzin w jednej pozycji, w wyniku czego dochodzi do ucisku określonych miejsc i poważnych zaburzeń, co w efekcie prowadzi do niebezpiecznej martwicy poszczególnych tkanek.


Sposoby leczenia odleżyn

W zdecydowanej większości przypadków leczenie odleżyn stanowi niestety długotrwały, bolesny i dosyć kosztowny proces, który powinien odbywać się przede wszystkim pod czujnym okiem doświadczonego lekarza specjalisty, zarówno w domowych warunkach jak i w szpitalu, co jednak zależy ostatecznie od ogólnego stanu pacjenta, wielkości, głębokości i stopnia rozwoju rany, stopnia ryzyka nadkażeń i zakażeń skóry oraz wielu innych czynników. Do najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych sposobów leczenia odleżyn należy podawanie leków przeciwbólowych, podawanie odpowiednich antybiotyków, stosowanie specjalistycznych, ogólnodostępnych opatrunków, odpowiednia dieta, natłuszczanie jak również rygorystyczne przestrzeganie podstawowych zasad higieny. W leczeniu odleżyn doskonale natomiast sprawdzają się różnorodne opatrunki, które chronią ranę przed bakteriami, zapewniają ranie wilgotność na odpowiednim poziomie oraz przyspieszają proces gojenia i regeneracji zniszczonego naskórka. W skrajnych i trudnych przypadkach koniecznością staje się interwencja chirurgiczna, polegająca na precyzyjnym usunięciu martwych tkanek skóry oraz oczyszczeniu rany poprzez zastosowanie specjalistycznych preparatów farmaceutycznych. Ostateczną decyzję o tym, jak leczyć odleżyny u konkretnego pacjenta podejmuje jednak lekarz specjalista po przeprowadzeniu dokładnych oględzin zmienionych i zaczerwienionych miejsc na skórze pacjenta. Skuteczne metody leczenia odleżyn znajdziesz na stronie mojarana.pl.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku