Humory, kiepska cera, opuchlizna, zmÄ™czenie, senność lub… wrÄ™cz przeciwnie – przypÅ‚yw energii, gÅ‚adka skóra, blask we wÅ‚osach i poczucie, że można wszystko! Ze skrajnoÅ›ci w skrajność popada kobiecy organizm w czasie trwania cyklu menstruacyjnego. A za wszystko odpowiadajÄ… hormony.


Cykl menstruacyjny to w zasadzie nieustanne zmiany poziomu hormonów. Nie mamy na to żadnego wpÅ‚ywu, ale jeÅ›li bÄ™dziemy przygotowane na owe zmiany i Å›wiadome tego, czym huÅ›tawka hormonalna skutkuje, Å‚atwiej nam bÄ™dzie znosić niedogodnoÅ›ci tego stanu rzeczy. Zobaczmy zatem, co dzieje siÄ™ w organizmie kobiety podczas cyklu miesiÄ…czkowego, który – „w idealnym Å›wiecie” – trwa 28 dni…

1 – 5 à krew i ból

Za początek cyklu menstruacyjnego przyjmuje się zawsze pierwszy dzień krwawienia, które trwa zwykle około pięciu dni. W tym czasie opada nieco napięcie, z którym kobieta borykała się tuż przed początkiem cyklu, bo znacząco spada u niej poziom estrogenów i progesteronu. Znika także ewentualna opuchlizna dłoni i stóp, ale za to pojawiają się bóle brzucha, czasami także pleców.

6 - 13 à kobieca euforia

Mniej wiÄ™cej po tygodniu od rozpoczÄ™cia cyklu menstruacyjnego koÅ„czÄ… siÄ™ krwawienie i dolegliwoÅ›ci bólowe, a poziom żeÅ„skich hormonów wzrasta. DziÄ™ki zwiÄ™kszonej produkcji estrogenów, kobieta – dosÅ‚ownie – piÄ™knieje i nabiera chÄ™ci do życia i dziaÅ‚ania. Metabolizm przyspiesza, poprawia siÄ™ wyglÄ…d cery i wÅ‚osów, a do tego pojawiajÄ… siÄ™ euforia. Tak wÅ‚aÅ›nie natura zaplanowaÅ‚a przebieg okresu pÅ‚odnego u kobiety, który rozpoczyna siÄ™ trzy (do piÄ™ciu) dni przed owulacjÄ….

14 à ten dzieÅ„

Połowa cyklu menstruacyjnego i owulacja to najwyższy poziom estrogenów w organizmie i świetne samopoczucie kobiety, która właśnie wtedy ma największą ochotę na seks. Półmetek cyklu jest najlepszym momentem do starania się o dziecko, a także czasem, w którym kobieta czuje się atrakcyjna, pewna siebie i chętnie podejmuje, nawet bardzo trudne, decyzje.

15 – 20 à dobrze i źle

Na poczÄ…tku drugiej poÅ‚owy cyklu wysoki poziom estrogenów wciąż siÄ™ utrzymuje, ale w tym okresie rozpoczyna siÄ™ już także zwiÄ™kszanie iloÅ›ci progesteronu w organizmie kobiety. Efektem tej „mieszanki” jest caÅ‚kiem zadowalajÄ…ce jeszcze samopoczucie psychiczne i już pogarszajÄ…ce siÄ™ nieco samopoczucie fizyczne. Kobieta ma caÅ‚kiem dobry humor, ale odczuwa jednoczeÅ›nie pewnÄ… ociężaÅ‚ość, gdyż jej organizm zaczyna zatrzymywać wodÄ™.

21 – 28 à PMS

Jeżeli nie doszÅ‚o do zapÅ‚odnienia, w tych dniach spada poziom estrogenów i maleje także ilość progesteronu w organizmie. Rozpoczyna siÄ™ tzw. trudny okres, bo i kobieta i jej bliscy cierpiÄ… z powodu PMS (syndrom napiÄ™cia przedmiesiÄ…czkowego). Panie sÄ… rozdrażnione, zdekoncentrowane i prezentujÄ… dużą zmienność nastrojów. Fizycznie także nie jest najlepiej: powiÄ™kszone i nadwrażliwe piersi, obrzÄ™ki na nogach, dÅ‚oniach, a nawet twarzy. To znak, że zbliża siÄ™ kolejna miesiÄ…czka. KoÅ‚o siÄ™ zamyka…

 

Więcej o cyklu menstruacyjnym przeczytasz na https://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/planowanie-ciazy/cykl-menstruacyjny-kluczem-do-plodnosci-kobiety.htmlb


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

tabletk

Wersja do druku